מגזין - בריאות כללי

כתבה פרסומית: עור הפנים שלכם צעיר וקורן כמוכם?

עור פנינו הוא העדות הראשונית והבולטת ביותר למה שעברנו ולמצבנו הרגשי. איך העור בנוי? מה קורה בתהליך ההתבגרות והזדקנות שלו? על המצב הפסיכולוגי של העור והדרכים לשמור עליו צעיר וקורן ככל האפשר

עור פנינו הוא העדות הראשונית והבולטת ביותר למה שעברנו ולמצבנו הרגשי. איך העור בנוי? מה קורה בתהליך ההתבגרות והזדקנות שלו? על המצב הפסיכולוגי של העור והדרכים לשמור עליו צעיר וקורן ככל האפשר.

עור פנינו הוא העדות הראשונית והבולטת ביותר לכל שעברנו וכן לתחושות הפנימיות שלנו. לעור תפקידים חשובים ביותר - הוא משמש גבול בין הגוף לסביבתנו החיצונית. ככזה, הוא מונע פגיעה של האיברים הפנימיים בגוף, מווסת את טמפרטורת הגוף, שולט על איבוד נוזלים ומונע כניסה פיזית של זיהומים.

איך העור בנוי?

העור מורכב משכבות רבות. באופן כללי, ניתן לחלק את העור ל- 3 שכבות עיקריות:
1. שכבת האפידרמיס (Epidermis) - השכבה החיצונית, המכילה תאי פיגמנט (התאים שקובעים את צבע העור) וחלבונים.
2. שכבת הדרמיס (Dermis) - השכבה התיכונה, המכילה כלי דם, עצבים, בלוטות שומן וזקיקי שיער. הדרמיס מספק חומרי הזנה לאפידרמיס.
3. שכבה סאב-קוטנאית (Subcutaneous) - מכילה בלוטות זיעה ושומן.

בנוסף, כל שכבת עור מכילה רקמת חיבור בעלת סיבי קולגן לתמיכה וסיבי אלסטין לגמישות.

בכל רגע מתרחשים שינויים בעור כתוצאה של גנטיקה, תזונה וגורמים סביבתיים, בראשם - חשיפה לשמש. ישנם גורמים בעור, כגון פיגמנטים, המשפיעים על מידת ההגנה של העור. כך, לדוגמא, אנשים בעלי עור בהיר יחוו הזדקנות מהירה יותר של העור בהשוואה לאנשים בעלי עור כהה.

מה קורה בתהליך ההתבגרות והזדקנות של העור?

עם הגיל, החשיפה לשמש פוגמת ברקמת החיבור, המספקת לעור את הכוח והגמישות שלו, כך שהעור נראה מחוספס ומקומט יותר; כלי הדם בעור הופכים שבירים יותר, מה שגורם להיווצרות של המטומות (דימומים תת-עוריים) בקלות רבה יותר; ובלוטות השומן בעור מייצרות פחות שומן, כאשר הירידה משמעותית יותר בנשים מאשר בגברים. ירידה זו גורמת לעור להיראות פחות לח ולהתייבש ביתר קלות. בנוסף, השכבה החיצונית של העור, האפידרמיס, נעשית דקה יותר, מספר התאים המכילים את הפיגמנט (מלנוציטים) יורד, אבל המלנוציטים שנותרו גדלים, כך שעם הגיל מופיעים יותר כתמים על העור, במיוחד באזורים החשופים לעור השמש.

עם השנים, העור חשוף יותר לפגיעות. כתוצאה מכך, היכולת להרגיש מגע, לחץ, רעד, חום וקור עלולה להיות פחותה. הפגיעות הרבה יותר של העור לזיהומים ופציעות, בשל שכבת שומן דקה יותר, מעלה את הסיכון לפגיעה בעור ומקטינה את יכולת ויסות הטמפרטורה של העור.

תהליכים אלו של העור מתרחשים כל הזמן וגם בגילאים צעירים יותר, אבל בגילאים מבוגרים, משך הזמן שלוקח לעור לשקם עצמו יכול להיות משמעותית איטי יותר בהשוואה לעבר.

בנוסף, חשיפה מוגברת לשמש קשורה באופן ישיר לסרטן העור, כולל קרצינומה של העור ומלנומה.

המצב הפסיכולוגי של העור

העור שלנו מושפע גם ממצבנו הנפשי. כשאנו מרגישים טוב, זרימת הדם לעור מואצת והפנים מלאות בחיות וחיוניות, בעוד שכאשר העור במצב פחות טוב (אולי בעקבות מצבנו הנפשי, בין השאר), הטונוס נפול ויש הופעה מוגברת של כתמים. במצבי לחץ ועומס נפשי, העור הופך רגיש ופגיע יותר.

טיפים לשמירה על העור

מכיוון שהעור מושפע מתהליכים חיצוניים המאיצים את הזדקנותו, הימנעות מהתהליכים אלו יכולה להאט במידה מסוימת את קצב ההידרדרות שלו:

1. הימנעות מסיגריות - בעישון או בחשיפה לעישון תאי העור נפגעים וישנה צריכה מוגברת של ויטמין C. העור נצבע בצבע צהוב, נראה מקומט יותר ועם נוכחות מוגברת של כתמים.

2. חשיפה נכונה לשמש - חשיפה ממושכת לשמש, במיוחד בשעות בהן הקרינה חזקה (12:00-15:00( מאיצה את הזדקנות העור ומעודדת הופעה של נמשים וקמטים.
על כן, יש להשתמש במסנן קרינה עם מקדם הגנה גבוה ולצאת לשמש בבגדים ארוכים ככל שניתן.

3. לחץ נפשי – הוכח במחקרים כי מצבי לחץ משפיעים לרעה על העור, גורמים לו להיות יבש יותר, סדוק יותר ונוטה להתקמט ביתר קלות.

4. תזונה ושתייה – הקפידו על תזונה עשירה בוויטמינים ועל שתייה מספקת, שכן הוכח כי התייבשות מגבירה את הפגיעה בעור.

חומרים הטובים לעור

חומרים אלו הם ויטמין A ונגזרותיו, נוגדי חמצון וויטמינים. עם זאת, חשוב לזכור כי בכוחם להאט את הזדקנות העור ואולי להשפיע מעט על קמטים קטנים, לא יותר מכך. מריחת קרמים אינה יכולה להשיב את העור למצבו הקודם, אך יכולה לעזור במידה מסוימת כאשר הקרמים מכילים חומרים מספקי לחות.החדשות הטובות הן שאפשר לסובב את הגלגל לאחור

בעשורים האחרונים נוספו טכניקות והתערבות חדשניות לשימור וייפוי העור. בין הפרוצדורות הרבות לרענון העור והעלמת קמטים ניתן למצוא:

מכשירים ביתיים לשימוש עצמי

מכשירים היוצרים אפקט מיידי של הצערת העור. מכשירים אלו פועלים בטכנולוגיית Tripolar, המעבירה אנרגיה מרבית וממוקדת של גלי רדיו על פני העור ולשכבות השומן התת-עוריות לאזור הטיפול בלבד. הטיפול הוא נטול כאב ומביא לשיפור במראה העור, בברק שלו ובחיות כבר לאחר שניים עד שלושה טיפולים. הטיפול בפנים מייצר מחדש סיבי קולגן בשכבות העור. בטיפולי גוף הוא מכווץ תאי שומן בחלק התחתון של העור ומאיץ את ייצור הקולגן, כך שתוך 15-30 דקות שבועיות ניתן להשיל שנים מהמראה.

תהליכים המבוצעים על ידי מומחים לרפואה אסתטית

• מזוטרפיה – טיפולים להחדרת חומרים טבעיים, להצערת העור, המבוצעים על ידי רופא לרפואה אסתטית.

• קרם פיליניג לקילוף העור וחידושו. לאחר טיפול זה מתגלה עור רך וחדש ויש לשמור עליו מקרינת השמש באופן מיוחד.

• הזרקות חומרים שונים כמו בוטוקוס, המעלימים קמטים וקמטוטים.

ניתוחים אסתטיים

• מתיחת פנים, בה מותחים את העור ומסירים עור עודף.

• ניתוח למתיחת עורם של אנשים אשר ירדו משמעותית במשקל ונותרו עם כמות ניכרת של עודפי עור.

בזכות הקדמה והטכנולוגיה, אנו יכולים להרגיש צעירים ולהיראות צעירים. כשמדובר בטיפולים ומכשירים שאינם פולשניים, הם אינם משאירים סימנים והינם קלים לתפעול, כך שאין יותר תירוצים - מי שרוצה להיראות ולהרגיש צעיר, יכול להשיג זאת במו ידיו.

למידע נוסף כנסו: www.antiage.co.il