אינדקס מחלות

קוליטיס כיבית Ulcerative Colitis

תאור

קוליטיס כיבית היא מחלה אשר גורמת להתפתחותה של דלקת והופעתם של פצעים (כיבים) בדופן הפנימית של המעי הגס. המחלה משפיעה על פי רוב על החלק התחתון של המעי הגס (עקלתון המעי הגס) ועל החלחולת. אולם ייתכן גם והיא תתפתח על פני המעי הגס כולו. באופן כללי, ככל שמשטח הדלקת במעי הגס גדול יתר, כך חמורים גם התסמינים המלווים את המחלה.

קוליטיס כיבית יכולה להתפרץ אצל בני אדם בכל קבוצת גיל, אולם מרבית בני אדם אשר לוקים במחלה נמצאים מתחת לגיל 30.


סימפטומים

התסמינים של  קוליטיס כיבית יכולים לכלול בין השאר:

·         
כאבי בטן או עוויות 
·          שלשול דמי או תחושת דחיפות לרוקן את המעיים 
·          דימומים מפי הטבעת

חלק מבני האדם החולים במחלת קוליטיס כיבית יסבלו מחום, מחוסר תאבון ויאבדו ממשקל גופם. במקרים חמורים במיוחד, חלק מן החולים עלולים לסבול משלשולים בין 10 ל- 20 פעמים על בסיס יום יומי.

קוליטיס כיבית יכולה לגרום גם להופעתם של מגוון בעיות רפואיות אחרות, כגון כאבי פרקים, בעיות בעיניים או מחלות כבד. אולם תסמינים אלה אופייניים יותר לחולים במחלת המעיים על שם קרוהן.

אצל מרבית בני האדם, התסמינים באים וחולפים. חלק מן החולים יכולים לחוות שנים ללא תסמינים כלשהם (נסיגה – רמיסייה), ואז תתרחש התפרצות מחודשת של המחלה. כ- 5 עד 10 בני אדם מתוך 100 החולים בקוליטיס כיבית, יסבלו מתסמינים על בסיס קבוע.

לעיתים קוליטיס כיבית מובילה להתפתחותם של מחלות נלוות, חמורות יותר. המחלה יכולה לגרום להצטלקות צינור המרה, דבר אשר יכול להוביל להתפתחותה של מחלת כבד. 

במקרים נדירים במיוחד, קוליטיס כיבית בדרגה חמורה יכולה לגרום להתנפחות המעי הגס לרמת של פי כמה מגודלו הרגיל (התרחבות רעילה של מעי). זוהי תופעה קטלנית, אשר זקוקה לטיפול חירום באופן מיידי.

בני אדם אשר חולים במחלת קוליטיס כיבית על פני פרק זמן של 8 שנים יותר, נמצאים בקבוצת סיכון מוגברת לחלות בסרטן המעי הגס. שוחח עם הרופא המטפל בך במידה ואתה זקוק לבדיקה מוקדמת לגילוי סרטן המעי הגס. בדיקות אלה יכולות לסייע לגלות גידולים סרטניים בשלבים המוקדמים שלהם, גידולים אשר ניתנים לטיפול בהצלחה ובקלות יחסית.


סיבות וגורמי סיכון

המומחים עדיין לא מצאו את הגורם המדויק להתפרצות מחלת קוליטיס כיבית. יש הגורסים כי המחלה נגרמת כתוצאה מתגובת יתר של המערכת החיסונית לחיידקים בריאים הנמצאים במעיים, ויש הגורסים כי האחראי להתפרצות המחלה הוא חיידק או נגיף כלשהו.

קוליטיס כיבית אינה נגרמת כתוצאה מלחץ או מתח נפשי, כפי שהיה נהוג לחשוב בימים עברו. אולם, במידה ואתה חולה בקוליטיס כיבית, לחץ ומתח נפשי יכולים להחמיר את המחלה.

ישנה סבירות גבוהה יותר לחלות במחלת קוליטיס כיבית במידה ואחד מבני המשפחה הקרובה שלך חולה במחלה.


תופעות נלוות וסיבוכים