אינדקס מחלות

דלקת עורקים של הרקה Temporal arteritis

תאור

דלקת עורקים של הרקה (דע"ר, Temporal arteritis, giant-cell arteritis), משתייכת לקבוצת המחלות של דלקות בכלי הדם (ואסקוליטיס). על אף שמה, היא פוגעת לא רק בעורקי הרקה.

למחלה מספר מאפיינים: הופעה בגיל המבוגר בלבד (50 ומעלה), פגיעה בעיקר בכלי דם גדולים, ומעורבות עיקרית של עורקי הראש, הצוואר ובית החזה.

בעבר סברו כי דלקת עורקים של הרקה נדירה בישראל, אך מסתבר כי בשנה יש כ-110 מקרים חדשים לכל מיליון תושבים מעל גיל 50. שיעור זה דומה לשכיחות בארצות אחרות באגן הים התיכון כאיטליה וספרד, אך נמוך מן השיעור הקיים בארצות צפון אירופה. דלקת עורקים של הרקה שכיחה יותר בנשים.

הסיבה להתפתחות דלקת עורקים של הרקה אינה ידועה. ההנחה הרווחת היא, כי קיים שילוב של נטייה תורשתית, מרכיב סביבתי (ייתכן נגיף כלשהו, או גורם זיהומי אחר) וגיל החולה.

סימני המחלה יכולים לבוא לידי ביטוי באופן הדרגתי או פתאומי. את עיקר ההסתמנות הקלינית ניתן לסווג לארבע קבוצות:

1. ואסקוליטיס בעורקי הראש והצוואר: מתבטאת בכאבי ראש ותופעות של איסכמיה (תופעות הנובעות מירידה בזילוח דם לאיברים או רקמות מסוימות, דבר הגורם לירידה בתפקודן עד כדי הפסקת התפקוד והרס הרקמה). תופעות האיסכמיה באות לידי ביטוי בעיקר בעיניים (ירידה בראייה עד כדי איבוד ראייה, או ראייה כפולה), במוח (אירוע במוח חולף, או שיתוק מוחין), בשרירי הלעיסה (כאבים באזור הלסת בזמן לעיסה החולפים בהפסקת הלעיסה) ולעיתים נדירות יותר, בלשון או בעור הקרקפת (הופעה של כאבים ואזורי נמק ברקמות אלו).

2. ואסקוליטיס בעורקים הגדולים של בית החזה: מתבטאת בפגיעה במסתם אב העורקים (מסתם אאורטלי) ועלולה לגרום לאי-ספיקת לב ואף למיפרצת (אניריזמה) של אב העורקים, שיכולה לגרום לקרע בדופן כלי הדם והפרעות באספקת הדם לגפיים העליונים.

3. תופעות גופניות כלליות, כגון חום, תשישות, חוסר תיאבון וירידה במשקל.

4. פולימיאלגיה רימטיקה.

ברוב המקרים יש שילובים שונים של התופעות שהוזכרו. לעיתים רחוקות קיימת מעורבות עורקים אחרים, כגון עורקי הגפיים התחתונים, עורקי הבטן וכדומה.

פרופ' גדעון נשר

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


סימפטומים


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים