אינדקס מחלות

חסימת מעיים Intestinal obstruction - Ileus

תאור

מצב בו יש הפרעה למעבר התוכן במערכת העיכול אשר יכול להיגרם על ידי חסימה מכנית, או להיות תפקודי (פונקציונלי), כלומר "שיתוק" של המעיים.
המצב השכיח יותר - חסימת מעיים (איליאוס) "פונקציונלית".
המעי הדק או הגס מגיב למגוון של מחלות, חלקן אפילו לא בחלל הבטן (לדוגמה, אוטם שריר הלב, או דלקת ריאות) באיבוד היכולת להעברת התוכן. המצב השכיח ביותר - חסימת מעיים שיתוקית ("Paralytic ileus") שלאחר ניתוח בטן.

חסימת המעיים גורמת נזק בשתי צורות: הראשונה, נזק למעי עצמו. המעי הלכוד נפוח מאוד או לוקה בהפרעה באספקת הדם. הוא עלול להתנקב, או לעבור נמק, ואז תהיה שפיכת תוכן מעיים לחלל הבטן וזיהום בטני חמור, "פריטוניטיס", העלול לגרום למוות. לחלופין, חסימת המעיים גורמת גם לפגיעה מערכתית, נזק לגוף כולו. המעי החסום מתנפח, מצטברים נוזלים בכמויות גדולות בחלל המעי והן כבצקת בדופן. נוזלים אלו (יכולים להגיע למספר ליטרים!) "נלקחים" מתוך מערכת הנוזלים החוץ-תאית, הדרושה לגופנו על מנת לקיים מחזור דם תקין, כך שלמרות שאין לכאורה אובדן נוזלים "חיצוני" - החולה יכול לפתח התייבשות קשה, עד כדי הלם תת-נפחי.

שלושה מצבים שכיחים אחראים לכ-90% ממקרי חסימת המעיים המכנית:
הידבקויות (Adhesions), שהן הצטלקויות תוך-בטניות הנגרמות על ידי ניתוחים בעבר, בקעים כלואים (לרוב בקע מפשעתי) וגידולים. כאשר הגידול השכיח הוא סרטן המעי הגס.
סיבות נוספות לחסימת מעיים הן: פוליפים, מומים מלידה, תסביב המעי על צירו, גופים זרים ועוד.
המגוון הרב של סיבות לחסימת מעיים והמנעד הנרחב של הסתמנות קלינית, החל מאי-נוחות בטנית קלה, מלווה בחוסר התרוקנות, וכלה בכאבים קשים, הלם וסכנת מוות, מביא להתלבטות הקשה של הרופא המטפל בחסימת מעיים. בין השאר, כיצד לקבוע את מיקומה, להעריך את חומרתה, ולהחליט מהו הטיפול הדרוש ובעיקר, מתי יש צורך בניתוח דחוף לצורך הצלת חיי החולה.

פרופ' מ' גוטמן


סימפטומים


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים