אינדקס מחלות

מורסה בפי הטבעת Perianal abscess

תאור

מורסה סביב פי הטבעת (אבסצס פרי-אנאלי), נוצרת כתוצאה מהצטברות מוגלה סביב פי הטבעת.
התופעה שכיחה יותר בגברים. פי הטבעת מוקף בשרירי סוגר פנימי וחיצוני והם אלו שמאפשרים שליטה על הפרשת הצואה. קיים מרווח בין שתי קבוצות שרירים אלו ובתוכן. מרווח זה מאפיין את סוג האבסצס שנוצר והוא שיקבע את סוג הטיפול והיקפו.

פרופ' אלכסנדר דויטש


סימפטומים

באופן קליני החולה יסבול מכאבים באזור סביב פי הטבעת המלווים לרוב בחום מערכתי, נפיחות ואודם מקומי. התופעה חדה יותר אצל חולים שלוקים בסוכרת, או ממחלת כשל חיסוני - איידס, כמו גם באופן נדיר יותר אצל חולי ליקמיה.


סיבות וגורמי סיכון

ידועים ארבעה סוגים של מורסות פרי-אנאליות בהתאם למיקום האנטומי. השכיחה ביותר נוצרת כתוצאה מסתימת המוצא של בלוטה אנאלית שממוקמת בגובה הקו המשונן שבין השליש התחתון לשליש האמצעי של תעלת פי הטבעת. בקטע זה, הבלוטות נמצאות בין שרירי הסוגר הפנימי לחיצוני ולפיכך המורסה תתהווה ביניהם ויכולה להתפשט לכל כיוון.
סיבות אחרות להיווצרות מורסות פרי-אנאליות כוללות את המחלה ע"ש קרוהן, דלקת כיבית של המעי (קוליטיס אולצרטיבית), טראומה באזור החלציים, דלקת סעיפית של המעי הגס (דיברטיקוליטיס) וממאירות. גם בזיהומים של שחפת ופטריית האקטינומיקוזיס נודעו מקרים של התהוות מורסות פרי-אנאליות וכן כתוצאה של סיבוך בתר-ניתוחי באזור פי הטבעת כמו לאחר ניתוחי טחורים או סדק של פי הטבעת.


תופעות נלוות וסיבוכים