אינדקס מחלות

אוורת בית החזה Pneumothorax

תאור

אוורת בית החזה (פנימותורקס) היא תופעה של הצטברות אוויר בין רקמת הריאה לבין דופן בית החזה, תופעה שהיתה מוכרת כבר בזמן העתיק. את הריאה עוטפת מעטפת בעלת שתי שכבות: שכבה הצמודה לריאה - הצדר (פלירה ויסצרלית) ומעטפת נוספת הצמודה לדופן בית החזה (פלירה פריאטלית). בתהליך הנשימה הרגיל מעטפות הריאה צמודות זו לזו, ואוויר הנשאף לריאות ננשף החוצה. באוורת בית החזה, האוויר המצטבר מפריד בין מעטפות הריאה.

ד"ר בר אילן
ד"ר בני צוקרמן


סימפטומים


סיבות וגורמי סיכון

אוורת בית חזה נרכשת עלולה להיגרם במהלך טיפול רפואי כשנוצר נקב במעטפת הריאה, או מחבלות חזה קהות כתוצאה מתאונת דרכים או מנפילה מגובה, וכן מחבלות חודרות כתוצאה מפגיעת סכין ומפצע ירי.
אוורת בית החזה העצמונית נגרמת כתוצאה ממחלות ריאה, כגון מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD = Chronic Obstructive Pulmonary Disease), אסתמה (גנחת סימפונות), לייפת כיסתית (ציסטיק פיברוזיס), ובמקרים נדירים כתוצאה מסרטן ריאה או מגרורות סרטניות בריאה (בעיקר Sarcoma).
מבין הגורמים העצמוניים להיווצרות אוורת בית החזה, הסיבה השכיחה ביותר היא עצמונית ראשונית (Primary spontaneous pneumothorax). מרבית הלוקים בה (באופן שאינו מוסבר דיו) הם גברים צעירים רזים וגבוהים, בשנות העשרים לחייהם החווים כאב חזה פתאומי מלווה בקוצר נשימה המופיע בלא שביצעו פעילות גופנית מאומצת כלשהי. ממחקרים עלה שאצל אוכלוסייה זו קיים סיכוי להיווצרות בועית בחלקה העליון של הריאה (Bleb), אך סיבת הופעתה או תפקידה אינם ברורים. ההשערה היא שיש קשר כלשהו לדלקת בדרכי האוויר. הגורם להופעת אוורת בית החזה עצמונית ראשונית הוא קרע של בועית זו הממוקמת על מעטפת הריאה (פלירה ויסצרלית). הקרע במעטפת הריאה מאפשר מעבר של אוויר בין פנים הריאה לבין המעטפות העוטפות אותה, והצטברות האוויר ביניהן.
ממחקרים עולה שעישון מאיץ את פקיעת הבועית.
גורם עצמוני נוסף להיווצרות אוורת בית החזה מופיע בגין מחלת ריאות חסימתית כרונית. מחלה זו מאופיינת בהרחבה פתולוגית של חללי האוויר הקטנים בריאה הנקראים בולות (Bullae). אוורת בית החזה נגרמת כתוצאה מקרע של בולה ריאתית (Bulla). אוורת בית החזה הספונטנית גורמת להחמרת התסמינים (בעיקר קוצר הנשימה) של מחלת הריאות שבעטיה היא מתרחשת.
אוורת בית חזה נרכשת מופיעה, כאמור, כתוצאה מפגיעה חיצונית כאשר נוצר קרע במעטפת הריאה.
התסמינים המאפיינים אוורת בית חזה דומים, בין אם המחלה עצמונית לבין אם היא נרכשת. כאשר נוצר נקב במעטפת הריאה, האוויר מצטבר מסביב לריאה וגורם ללחץ על הריאה ולהתמוטטות חלקית שלה. כתוצאה מתמט זה נסתם הנקב ונעצר תהליך כניסת האוויר לחלל בין מעטפות הריאה (הפלירה).


תופעות נלוות וסיבוכים