אינדקס מחלות

זאבת דיסקואידית Discoid Lupus Erythematosus

תאור

זאבת דיסקואידית

זאבת דיסקואידית (Discoid Lupus Eryrthematosus - DLE) היא מחלה דלקתית של העור היכולה להופיע כמחלה בפני עצמה, או כאחד הביטויים של זאבת אדמנתית מערכתית (Systemic Lupus Erythematosus). הנגעים האופייניים בעור למחלה זו שטוחים או מורמים מעט, בצבע אדמדם, עם גבול ברור שצבעו כהה מהעור הבריא, וקשקשת על פני הנגע. עם הזמן נגעים אלה נעשים עגולים ודמויי מטבע, עם מרכז שטוח, מצולק, שצבעו בהיר יותר מהעור הבריא.

הנגעים מופיעים בדרך כלל באזורים חשופים לשמש: על הפנים, באזור המחשוף ועל גבי האמות, אך גם באזורים שאינם חשופים, בעיקר על הקרקפת. נגעים בקרקפת עלולים להוביל להצטלקות ולאובדן בלתי הפיך של שיער באזור הנגוע.

זאבת דיסקואידית מתפתחת אצל 30%-15% מחולי זאבת אדמנתית מערכתית ויכולה להיות הביטוי הראשון למחלה אצל 5%-10% מהחולים. זאבת אדמנתית מערכתית שכיחה פי 7 מזאבת דיסקואידית. זאבת דיסקואידית מופיעה בדרך כלל בגיל 40-20 ופוגעת בשני המינים אך בנשים פי 3 מאשר בגברים. גורמים סביבתיים כגון חשיפה לקרני UVB ועישון סיגריות, יכולים לעורר או להחמיר זאבת דיסקואידית. חבלה בעור יכולה לעורר נגעים חדשים. האבחון נקבע על ידי ביופסיה מהעור.

ד"ר דפנה פארן

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


סימפטומים


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים