אינדקס מחלות

דלקת המיצר Mediastinitis

תאור

דלקת במיצר (מדיאסטיניטיס) נובעת במרבית המקרים מזיהום. רובם המכריע של מקרי זיהום אלה הוא תוצאה של ניקוב הוושט, או זיהום הנוצר לאחר ניתוח לב פתוח הדורש סטרנוטומיה (חיתוך עצם החזה). במספר קטן של מקרים הגורם הוא סיבוך מזיהום קשה בפה או בלוע. מדיאסטיניטיס שמהלכה חד היא מחלה קשה ועלולה אף לגרום למוות.

Chronic fibrosing mediastinitis הוא מצב נדיר של דלקת כרונית הפוגעת במרכיבי המיצר. דלקת זו עלולה ליצור במהלך הזמן, רקמה "צלקתית" הגורמת לשינויים באיברי המיצר (לב, כלי דם גדולים, ושט), לרבות לחץ וחסימת איברים אלה. במרבית המקרים דלקת כרונית זו נגרמת מפטריות או משחפת.
בשל המהלך האיטי של המחלה המקשה על זיהוי הגורמים לה, האבחון לעיתים מאוחר ואיטי.
ל-40% לערך מהלוקים במחלה אין תסמינים והמחלה מתגלה אצלם באקראי, באמצעות צילום בית החזה. הפגיעה השכיחה היא לחץ וחסימה של הווריד החלול העליון, אשר עלולה לגרום, במצבים קיצוניים,
למה שמכונה "תסמונת הווריד החלול העליון". בנוסף, אם הוושט פגוע ייתכנו קשיי בליעה.
לחץ על דרכי האוויר יגרום לקשיי נשימה ולשיעול.
ככלל יש צורך בהתקנת ביופסיה לשם אבחון מדויק. במרבית המקרים הביופסיה נעשית באמצעות ברונכוסקופיה או מדיאסטינוסקופיה, אך ייתכן גם צורך בתורקוסקופיה או בתורקוטומיה.

ד"ר בר אילן
ד"ר בני צוקרמן


סימפטומים


סיבות וגורמי סיכון

המדיאסטיניטיס הכרוני נובע לרוב מזיהום ממושך של קישריות לימפה כתוצאה מפטריות או משחפת, אינו קטלני כמו מדיאסטיניטיס במהלך החד, ואינו גורם לתסמינים.
מדיאסטיניטיס לאחר ניקוב הוושט יכול להיגרם כסיבוך של גוף זר החודר לוושט (לדוגמה מדקירת סכין), כסיבוך של פעולה רפואית כגון גסטרוסקופיה, כתוצאה מבליעת גוף זר חד (כגון עצם) או כתוצאה מגידול של הוושט. בנוסף, יכול ניקוב הוושט להיגרם כתוצאה מהתקף קשה של הקאות (הנקרא Boerhave syndrome), בזמן התקף גנחת סימפונות (אסתמה), במהלך לידה, או בפעילות גופנית מאומצת אחרת.
החשד לניקוב של הוושט עם זיהום נלווה של המיצר עולה במקרה שהחולה מדווח על אחד מהגורמים שצוינו לעיל יחד עם כאב חזה קשה שהתפתח במהירות מלווה בחום.


תופעות נלוות וסיבוכים