אינדקס מחלות

כתף קפואה Adhesive capsulitis

תאור

כתף קפואה (קפסוליטיס דביקה) היא הגבלה מכאיבה של תנועת הכתף עקב מעורבות של מפרק הכתף עצמו, ללא מעורבות של הרקמות הרכות (גידים, רצועות, שרירים) שבאזור הכתף. הסיבה להתפתחות מצב זה אינה ידועה. השכיחות של קפסוליטיס היא 2%-3% מקרב האוכלוסייה, הגיל הממוצע הוא העשור השישי ויותר, והוא שכיח יותר בנשים. תיתכן מעורבות של הכתף השנייה ב-6%-17% מהמקרים אשר תופיע בתוך 5 שנים.

הסיבות להתפתחות קפסוליטיס הן משניות למחלות כוללות סוכרת, מחלה בבלוטת התריס, מחלות ריאה (שחפת), מחלה ממארת, מחלות לב או לאחר ניתוח בלב. אוטם שריר הלב, אוטם במוח או חבלה בכתף עלולים להאיץ את התפתחות הקפסוליטיס בכתף.

בדרך כלל יש לחולי כתף קפואה סיפור קודם של נזק לכתף. בתחילה לוקה החולה בכאב בכתף ללא נוקשות, מצב הנמשך 8-3 חודשים, מאוחר יותר מופיעה נוקשות (במשך 6-4 חודשים), ובהמשך הכאב דועך ונשארת נוקשות ניכרת (3-1 שנים). ל-61%-33% מהחולים נשארת הגבלה קבועה בתנועת הכתף. בשלב ראשון (שלב הכאב), מתפתח כאב באופן הדרגתי, תוך כדי תנועת הכתף באזור שריר הטרפזיוס העליון. בנוסף מופיע כאב במצב מנוחה ובשנת הלילה. ייתכן כיווץ שרירים המגביר את ההפרעה בתנועת הכתף.

בשלב הבדיקה, הכאב דועך והנוקשות מתגברת, פחות כאב במנוחה ובלילה, אך תנועת הכתף מוגבלת יותר. בשלב ההחלמה, התסמין העיקרי הוא הגבלה בתנועת הכתף. קיים שיפור איטי במשך הזמן, אך החזרה לטווח תנועה תקין נדירה.

הגורם האחראי להתפתחות כתף קפואה אינו ידוע. בתחילה, קיים ריבוי של רקמה דלקתית ושל מספר פיברובלסטים, אך אין שינוי בציפוי (סינוביום) הפנימי של המפרק, ולא יימצאו תאי דלקת כמו בדלקת מפרקים. לא אותרה כל הפרעה במערכת החיסון הקשורה למחלה.

ד"ר ג'יזל גודארד


האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


סימפטומים


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים