אינדקס מחלות

תסמונת למברט-איטון Lambert-Eaton syndrome

תאור

תסמונת למברט-איטון (תל"א) נקראת גם תסמונת מיאסתנית (Myasthenic syndrome). היא מאופיינת בחולשת שרירים המשתפרת ככל שהתכווצות השריר מתמשכת.

לתסמונת זו היא מחלה הסתמנות דומה לזו של מיאסתניה גרביס (מ"ג, Myasthenia gravis). אף היא מאופיינת בחולשת שרירים הקשורה להפרעה בקשר שבין עצבים לשרירים. אולם, במיאסתניה גרביס נחסם המתווך העצבי (הנירוטרנסמיטור) אצטילכולין (Acetylcholine) על ידי נוגדנים עצמיים לקולטן שלו בסינפסה שבין העצב לשריר, ואילו בתסמונת למברט-איטון ההפרעה במעבר האות העצבי נעוצה בשחרור בלתי מספיק של אצטילכולין על ידי העצב.

מאפיין נוסף של תסמונת למברט-איטון הוא שככל שהתכווצות השריר נמשכת, מצטברת כמות מספקת של נירוטרנסמיטור כדי לגרום להתכווצות שריר יעילה יותר.

התסמונת יכולה להיות תוצאה של סרטן ריאה (Small cell carcinoma) ושל גידולים סרטניים אחרים, ולהוות בשל כך תסמונת פרה-ניאופלסטית. בנוסף היא עלולה להימצא בהקשר למחלות אוטואימוניות אחרות.

הסיכוי של חולי תסמונת למברט-איטון לשיפור בתסמינים תלוי בקיומו של גידול, או בהימצאות של מחלה אוטואימונית, בני טיפול. השיפור לא תמיד ניתן לצפייה ואף לא כל החולים מגיבים.

ד"ר אמיר טנאי

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


סימפטומים

קשיים בעלייה במדרגות, קשיים בהרמת ובנשיאת חפצים, קשיי דיבור ולעיסה, ראש מידלדל קדימה, צורך בעזרת הידיים כדי לקום ממצב של ישיבה או שכיבה, קשיי בליעה, השתנקות, טשטוש ראייה, קשיים במיקוד מבט.
לכל אלה עלולים להתלוות יובש בפה, סחרחורות בעמידה, ושינויים בלחץ-הדם.

הממצאים הגופניים בחולים בתסמונת כוללים חולשה עד כדי שיתוק שרירים, המשתפרת תוך כדי פעילות. עלולה להופיע החלשה ברפלקסים הגידיים. כמו כן עלולה להימצא אטרופיית (דלדול) שריר.


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים

הסיבוכים הקשים ביותר הם אלו הקשורים להפרעה בשרירי הנשימה והבליעה, שכן בעקבותיהם עלולים להיגרם אי-ספיקת נשימה, תת-תזונה וזיהומים בריאה, כתוצאה משאיפת מזון או חומר הקאה.