אינדקס מחלות

תסחיף ריאתי Pulmonary Embolism

תאור


תסחיף ריאתי נותר כאשר ישנה חסימה פתאומית של אחד מכלי הדם המרכזיים (העורקים) בתוך הריאות. בדרך כלל החסימה נוצרת כתוצאה מקריש דם. במרבית המקרים מימדיהם של קרישי הדם אינם מספיקים על מנת להיות קטלניים אך הם בהחלט יכולים לגרום לנזקים בתוך הריאות. 

אולם, במידה וקריש הדם גדול דיו על מנת ליצור חסימה בכלי דם ראשי ולמונע את זרימת הדם אל עבר הריאות, התוצאות יכולות להיות קטלניות. טיפול מהיר יכול להציל חיי אדם ולצמצם את ההשלכות והנזקים העתידיים כתוצאה מכך.


סימפטומים

התסמינים השכיחים ביותר המצביעים על תסחיף ריאתי כוללים בין השאר:

          קוצר נשימה פתאומי 
          כאבים חדים בבית החזה אשר מחמירים בזמן שיעול או נשימה עמוקה 
          שיעול המלווה בכיח בעל קצף בגוון ורדרד.

תסחיף ריאות יכול לגרום גם להופעתם של תסמינים כלליים יותר. לדוגמא, ייתכן ותחוש תחושת חרדה, מתח או עצבנות, תסבול מהזעת יתר, סחרחורת או תחושת עילפון, מהאצה של קצב הלב או דפיקות לב.

במידה ואתה חווה תסמינים הדומים לאלה אשר הובאו לעיל, עליך לגשת ולקבל טיפול רפואי באופן מיידי, במיוחד במידה והופעתם של התסמינים הייתה פתאומית ורמתם חמורה.


סיבות וגורמי סיכון

במרבית המקרים, תסחיף ריאתי נגרם כתוצאה מקריש דם אשר נוצר באחת הרגליים, המשתחרר ונודד לכיוון הריאות. במרבית המקרים קריש דם אשר ממוקם קרוב לפני העור אינו יגרום לבעיות מיוחדות. אולם קרישי דם אשר נוצרים בוורידים הממוקמים עמוק בתוך הרקמות (פקקת בוורידים פנימיים) יכולה לגרום למצב של תסחיף ריאות.

ישנם גורמים נוספים אשר יכולים לגרום לחסימה בכלי הדם, כגון גידולים סרטניים, בועות אוויר, מי שפיר או משקעי שומן המשתחררים אל תוך כלי הדם בזמן שבר בעצמות. אולם מקרים אלה נדירים מאוד.


תופעות נלוות וסיבוכים