אינדקס מחלות

אבעבועות רוח Chickenpox

תאור

אבעבועות רוח היא מחלה מדבקת נפוצה שגורמת לפריחה מגרדת בצורת שלפוחיות קטנות ואדומות (אבעבועות) על כל הגוף. היא שכיחה בעיקר בקרב ילדים, אולם גם מבוגרים עלולים להידבק בה אם לא חלו בעבר. כיום קיים חיסון אבעבועות רוח, שניתן לתינוקות בשנה הראשונה. אדם שחלה באבעבועות רוח בעבר נשאר מחוסן כמגד המחלה למשך כל חייו.


אבעבועות רוח נגרמת על ידי וירוס, שנשאר בגוף בצורה רדומה תקופה ארוכה גם לאחר ההחלמה. אם הווירוס חוזר להיות פעיל, בעיקר כשהמערכת החיסונית נחלשת, הוא עלול לגרום לשלבקת חוגרת (הרפס זוסטר), זיהום מכאיב בעור.


אבעבועות רוח

חיסון אבעבועות רוח בגיל הינקות מונע הדבקה באבעבועות רוח.


אבעבועות היא מחלה קלה עבור רוב הילדים הבריאים, אולם היא עלולה להיות מסוכנת אם נדבקים בה תינוקות רכים וילדים, בני נוער או מבוגרים עם בעיות במערכת החיסונית, שמקשות על הגוף להילחם בזיהום. בנוסף, הדבקה באבעבועות רוח בהריון עלולה לגרום למומים אצל העובר.  

קראו עוד:


סימפטומים

בדרך כלל, תקופת הדגירה (הזמן שעובר בין הדבקה לבין התפרצות המחלה) של וירוס אבעבועות הרוח היא 14 עד 16 ימים.


לאחר מכן מופיעים התסימינים הראשונים של אבעבועות רוח: חום, כאב ראש וכאב גרון, חולשה, עייפות וחוסר תיאבון. הפריחה האופיינית מופיעה יום או יומיים לאחר הופעת הסימפטומים הראשונים. עם זאת, אצל חלק מהילדים הפריחה יכולה להתפתח גם בלי חום וללא סימפטומים מוקדמים.


לרוב לאחר שמופיעה נקודה אדומה היא הופכת לאבעבועה (שלפוחית), מתבקעת, מגלידה ומתכסה בקרום. כל התהליך לוקח יום או יומיים. במשך המחלה, שאורכת חמישה עד שבעה ימים, יופיעו מדי יום נקודות אדומות חדשות.

אבעבועות רוח היא אחת ממחלות הילדות המדבקות שנגרמת על ידי וירוס.


סיבות וגורמי סיכון

אבעבועות רוח נגרמת על ידי וירוס וריצלה זוסטר, שמופץ בקלות רבה. ניתן להידבק במחלה כתוצאה מחשיפה לרסיסי רוק של אדם חולה, דרך התעטשות,  שיעול, אכילה או שתייה של מזון ומשקאות שאדם חולה צרך. כמו כן, נגיעה בנוזל שנמצא בתוך האבעבועה עצמה יגרום להדבקה במחלה.


אנשים נמצאים בסיכון לחלות באבעבועות רוח הם אלו שלא חוסנו נגדה ולא לקו בה מעולם, במיוחד כשגרים עם מישהו שחולה עקב המגע הקרוב.


קראו עוד: מה מעלה את הסיכון לחלות באבעבועות רוח?


תופעות נלוות וסיבוכים

לרוב, אבעבועות רוח היא מחלה קלה והסיבוכים שלה נדירים אצל ילדים ומבוגרים בריאים.

אף על פי כן,  אנשים עם מערכת חיסונית חלשה כמו ילודים, חולי סרטן, אנשים הנוטלים סטרואידים עלולים לפתח סיבוכים קשים כגון: התייבשות, זיהומים נוספים (דלקת ריאות, זיהומי עור, עצמות ומפרקים), תסמונת ריי אצל אנשים שנוטלים אספירין בזמן שהם חולים באבעבועות רוח, בעיות בקרישת הדם, דלקת מוח, אילוח דם, תסמונת הלם רעלי ואפילו מוות.