אינדקס מחלות

זיהומים בדרכי השתן Urinary tract infections

תאור

מערכת השתן בנויה מזוג כליות המחוברות על ידי שופכנים המחוברים לשלפוחית השתן.
השלפוחית מתרוקנת דרך השופכה. סביב לשופכה וסמוך לשלפוחית נמצאת אצל הגבר בלוטת הערמונית

זיהומים בדרכי השתן מסווגים לשתי קבוצות: זיהומים במערכת העליונה - בכליות, וזיהומים במערכת התחתונה - בשלפוחית השתן, בשופכה ובערמונית. קיימת הבחנה ברורה בין זיהומים פשוטים בדרכי השתן, כלומר, זיהום בדרכי השתן התחתונות אצל אישה שאינה בהריון, לבין זיהומים מסובכים (כל השאר). כל זיהום אצל הגבר, או זיהום בכליות נחשב לזיהום מסובך. זיהום שכזה דורש בדיקות מסוימות והתערבות של מומחים.

זיהומים בדרכי השתן

זיהומים בדרכי השתן הם סוג הזיהומים השכיח ביותר הדורש טיפול באנטיביוטיקה. 


זיהומים בדרכי השתן - מצבים מיוחדים:
- זיהום בשופכה (Urethritis) - עלול לחקות תסמינים של זיהום בשלפוחית, אולם המחולל עלול להיות חיידק אחר מאלה שהוזכרו לעיל, לדוגמה כלמידיה. במקרה זה הטיפול מתבצע באמצעות האנטיביוטיקה טטרציקלין.
- זיהומים נישנים בשלפוחית - קיימת נטייה לזיהומים נישנים אצל נשים צעירות עם פעילות מינית מוגברת, או בקרב נשים בגיל הבלות. הזיהומים הללו גורמים אי-נוחות רבה. הם דורשים בירור מעמיק, ייעוץ אורולוג/ מומחה לזיהומים, וטיפול מונע ארוך טווח באמצעות אנטיביוטיקה. במקצת המקרים הללו עלולים להימצא פגם אנטומי או אבן בדרכי השתן.
- זיהום מחיידקים באישה הרה: מומלץ כי אישה בהריון תבצע בדיקת שתן בכל שליש. בשכיחות של 7%-4% יימצאו חיידקים בבדיקת השתן, גם ללא תסמינים. מציאת חיידקים בשתן של אישה הרה, מחייבת מתן טיפול באנטיביוטיקה בשל החשש לעליית הזיהום לכליות.

פרופ' ישראל פוטסמן


סימפטומים

התסמינים הקשורים לזיהום בדרכי השתן שונים בהתאם למקור הזיהום: מערכת השתן התחתונה או העליונה. צריבה, כאבים במתן שתן, דחיפות גבוהה, משויכים בדרך כלל לזיהומים במערכת התחתונה, בעוד שחום, צמרמורת, בחילה ורגישות בניקוש המותן משויכים לזיהום בכליה. זיהומים בערמונית עלולים לחקות כל אחד משני המצבים ואילו זיהומים בשופכה מתאפיינים בצריבה המלווה בהפרשה מוגלתית או שקופה.


סיבות וגורמי סיכון

שיעור הזיהומים עולה והולך עם הגיל, וככלל הוא שכיח יותר אצל נשים: בגיל 35-16 מגיע ל-20% ובגיל 65 ומעלה ל-40%. בגברים, שיעור הזיהומים עד גיל 35 קטן מ-1% ועולה עד 20% ויותר מעל גיל 65, עקב הגדלת הערמונית.


זיהומים בדרכי השתן הם בדרך כלל זיהומים עולים, כלומר, החיידקים הגורמים לזיהום מקורם בפות ובפי הטבעת. היארעות הזיהום תלויה באלימות החיידק ובסוגו, אך גם בגורמים הקשורים בחולה. לדוגמה, יש חשיבות רבה לריקון מלא של שלפוחית השתן. בשל גורמים כמו הגדלת הערמונית אצל גבר, או צניחת רחם אצל האישה הריקון איננו מלא. זיהומים עלולים לנבוע גם מפגם בשסתום שבין השופכנים לשלפוחית השתן, מהימצאות אבנים במערכת השתן, או מכל פגם מלידה במערכת.


תופעות נלוות וסיבוכים