אינדקס מחלות

פרוסטטיטיס כרונית Chronic prostatitis

תאור

דלקת כרונית בערמונית (Chronic Prostatitis-CP) או כפי שנוטים לכנותה כיום: תסמונת האגן הדואב (Chronic pelvic pain syndrome - SPPS) היא תופעה שכיחה מאוד.
בשנים האחרונות, לאור המודעות לתופעה, שיעורי ההיארעות הגבוהים מאוד והפגיעה באיכות החיים, הוחלט לקדם את הנושא על ידי הקמת גוף מחקר (CPCRN) שהנהיג שני חידושים:
1. סיווג חדש של הפרוסטטיטיס לתת-קבוצות;
2. הגדרה של מגוון התסמינים CPSI - Chronic Prostatitis Symptom Index.
להלן הסיווג החדש המכונה: NIH Prostatitis Classification
NIH - 1
דלקת חדה של הערמונית Acute bacterial prostatitis
דלקת חדה של הערמונית שמופיעה ב-5% מהגברים הלוקים בפרוסטטיטיס.
הטיפול: מגיבה היטב לטיפול מתאים באנטיביוטיקה. יש להמשיך עם טיפול באנטיביוטיקה תקופה ארוכה יותר של כ-30-20 יום, לאחר נסיגת התהליך הדלקתי החד, על מנת למנוע מעבר למחלה דלקתית כרונית.
NIH - II
דלקת מחיידקים, כרונית של הערמונית Chronic bacterial prostatitis
זיהום מחיידקי הערמונית, מתמשך או נישנה בקצב גלי. עוצמת הזיהום מתונה יותר, אך ממושכת וטורדנית. דלקת זו מאובחנת רק על פי תרביות וכן על בסיס תמונה מיקרוסקופית של תאי דם לבנים בהפרשות הערמונית.
הטיפול בדלקת זו באמצעות אנטיביוטיקה במינון גבוה מותאמת לרגישות המחולל, בדרך פומית ולתקופה של 6-4 שבועות לפחות. בתום הטיפול רצוי לחזור ולבדוק באמצעות תרבית על מנת לוודא את מיגור הזיהום.
NIH - III
Chronic Non-Bacterial Prostatitis/Chronic Pelvic Pain Syndrome - CP/CPPS
במצב זה לא מוכח כל תהליך דלקתי. זה המצב הקשה ביותר לאבחון מדויק ולבחירת הטיפול המתאים, ולכן הוא מסווג לשתי קבוצות מישנה:
- NIH - IIIA - Inflammatory Chronic Pain Syndrome
תת-קבוצה זו מאופיינת בכך שאין הוכחה ישירה להימצאות חיידקים, אך קיימים סימנים להימצאות זיהום, דהיינו, נמצאו תאי דם לבנים בהפרשות נוזל הערמונית (EPS), ובשתן הניתן לאחר עיסוי הערמונית המכונה VB-3 (Voided bladder urine) ובנוזל הזרע.
- Non Inflammatory Chronic Pelvic Pain Syndrome - NIH - IIIB
אין עדות לתהליך דלקתי, ואין בהפרשות הערמונית ליקוציטים או כל עדות אחרת לדלקת, ואף לא ב-VB-3 או בנוזל הזרע. חשוב לציין שלא כמו חולים מקטגוריות I ו-II, אצל חולים מקטגוריה III לא נמצאו מחוללי זיהום בערמונית, כפי שנקבע בשיטות בקטריולוגיות מקובלות.
למעשה, ליקויים בהפרשות הערמונית (EPS) הם המאפיינים האובייקטיבים הראשונים בקטגוריה III של פרוסטטיטיס. כאב כרוני הוא התסמין האובייקטיבי בקבוצה זו, ולמרבה הצער הרוב הגדול של חולי פרוסטטיטיס משתייכים לקבוצה זו: NIH - III.
NIH - IV
פרוסטטיטיס דלקתית אי-תסמינית Asymptomatic Inflammatory Prostatitis - AIP
בדלקת זו החולה איננו לוקה בתסמינים כלשהם, אך ניתן למצוא תאי דם לבנים בהפרשות, או ברקמת הערמונית, במסגרת בירור של הפרעות אחרות. קבוצת חולים זו אינה מהווה בעיה ולא תמיד יש צורך לטפל בה.
בשל מגוון תסמינים רחב, ועל מנת ליצור אחידות במינוח, הוחלט להיעזר במדד המכונה:
NIH-CPSI - NIH Chronic Prostatitis Symptom Index. מדד זה בודק למעשה את שלושת המרכיבים החשובים שבהם לוקים החולים בדלקת ערמונית כרונית, והם:
- הכאב: מיקומו, עוצמתו ותדירותו;
- תסמינים בהטלת שתן: גריות-יתר, חסימה ומישלב ביניהם;
- איכות חיים: ההשפעה של התסמונת על איכות החיים של החולה.
כל אחד מהמרכיבים מוערך בנפרד:
Score - For Pain 0-21
For Urinary Domain 0-10
For Impact on Quality of Life 0-12
TOTAL 0-43

ד"ר שמואל ציטרון


סימפטומים


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים