אינדקס מחלות

מיעוט חמצן Hypoxia

תאור

תאים חיים זקוקים לחמצן כדי לתמוך בתפקוד התקין של התא. היפוקסיה הוא תהליך של ירידה באספקת חמצן למיטוכונדריון, או חוסר יכולת של המיטוכונדריון לקלוט את החמצן. מצב זה, עלול לגרום לתפקוד ירוד של התא.

היפוקסיה היא חוסר חמצן באיבר פנימי בתא המכונה מיטוכונדריון שגורם לירידה בייצור אנרגיה. היפוקסמיה היא חוסר חמצן בדם. כיחלון, צבע כחלחל של העור והריריות הנובע מכמות מוגברת של המוגלובין ממוחזר, מופיע במצב של חוסר חמצן.

כדי לאפשר נשימה אירובית החמצן חייב לעבור מהאטמוספירה למיטוכונדריון. תהליך זה, מסובך וכולל: מעבר אוויר מהאטמוספירה לריאות; מעבר חמצן מהריאות למערכת הלב וכלי הדם; התחברות של החמצן להמוגלובין בתוך הדם; הובלת החמצן למיטת הנימים (Capillary bed); ולבסוף העברת חמצן דרך התא אל המיטוכונדריון האזור בתא בו מתרחש זירחון חמצוני, תהליך ייצור האנרגיה בתאים.

זירחון (פוספורילציה) חמצוני מתרחש בתוך המיטוכונדריון וסופו של תהליך זה, מייצר אנרגיה בצורת מולקולת אדנוזין תלת-זרחן (ATP). כל בעיה בכל שלב של השרשרת יכולה לגרום להיפוקסיה. אם לא מטפלים במצב של היפוקסיה, התופעה עלולה לגרום לחילוף חומרים אל-חמצני עם ייצור של חמצת מטבולית (Lactic acid) ואף לנזק תאי ומוות.

ד"ר מוריס שפירו

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


סימפטומים

התסמינים והסימנים תלויים בחומרת ההיפוקסיה:

היפוקסיה קלה עד בינונית מתאפיינת בכיחלון, שיקול דעת לקוי, בלבול, חוסר קואורדינציה מוטורית, אי-שקט, דופק מהיר או לחץ-דם גבוה.

היפוקסיה קשה מתאפיינת בתרדמת, דופק איטי, תת-לחץ-דם, הפרעות קצב, היצרות כלי הדם ההיקפיים.


סיבות וגורמי סיכון

ארבעת המנגנונים העיקריים להיפוקסיה כוללים:

1. חוסר חמצן בדם עורקי היפוקסמיה. מצב זה יכול להיות תוצאה של ירידת הלחץ החלקי (ריכוז) של החמצן באוויר הנשאף, לדוגמה בנשימה בגבהים; ושל מחלות ריאה, לדוגמה דלקת ריאות או בצקת ריאות.

2. חוסר בהמוגלובין (אנמיה).

3. ירידת באספקת הדם לנימים. לדוגמה, תפקוד לב לקוי.

4. חוסר יכולת לנצל חמצן על ידי המיטוכונדריון. לדוגמה, זיהום קשה, או הרעלת ציאניד.


תופעות נלוות וסיבוכים