אינדקס מחלות

הזעת לילה Night sweats

תאור

הזעה בלילה היא הזעה המתרחשת תוך כדי שינה וגורמת להרטבת כלי המיטה או הבגדים שישנים איתם. זיעה המופרשת מבלוטות זיעה בשכבת הדרמיס בעור מורכבת ברובה ממים ואלקטרוליטים (בעיקר, נתרן ומעט אשלגן) ומעט חומרים נוספים (כגון אלבומין ואוריאה). הרכב הזיעה משתנה בהתאם למאזן הנוזלים בגוף, לטמפרטורה וללחות החיצונית ולפעילות ההורמונלית והגופנית. 


הזעה המופיעה כתגובה לשינויים בטמפרטורת הגוף או הסביבה, לבוש מוגזם, מצב רגשי או בעקבות אכילת מזון מסוים אינה אמורה להדאיג. עם זאת, הזעת לילה יכולה גם להעיד על קיום בעיה הורמונלית, מחלה זיהומית, ממארת או אחרת.

הזעת לילה


הזעות לילה משמעותיות, שגורמות להתעוררות ומפריעות לשינה תקינה מחייבות בירור רפואי כדי לשלול מספר מחלות ובעיות בריאותיות. המצבים שעלולים לגרום להזעה לילית כחלק מהתסמינים כוללים:

מחלות זיהומיות - שחפת, ברוצלוזיס, טיפואיד, דלקת פנים הלב (אנדוקרדיטיס זיהומית) ומחלת האיידס.

מחלות ממאירות (סרטן) - הזעת לילה נפוצה בלימפומה מסוג הודג'קין, שבה מהוות הזעות הלילה אחד משלישיית התסמינים המאפיינים של לימפומות: חום, איבוד משקל והזעות לילה (תסמיני B), לוקמיה, לימפומה מסוג נון-הודג'קין. חלק מסוגי סרטן הריאה ומזותיליומה (מחלה ממארת של מעטפת הריאה) עלולים אף הם להסתמן בהזעות לילה. בנוסף, גם תסמונת קרצינואיד (Carcinoid syndrome) עלולה לגרום להזעה משמעותית בלילה.

בעיות הורמונליות -  הזעה לילית היא אחד התסמינים המאפיינים את גיל המעבר (מנופאוזה) והפסקת המחזור אצל נשים. חלק מהנשים מדווחות אף על מספר ארועים כאלו בלילה ועל פגיעה משמעותית בשינה. בנוסף, פעילות יתר של בלוטת התריס (היפרתיירואידיזם), זיהום או דלקת של בלוטת התריס עלולים להתבטא גם בהזעות לילה.

מצבים אחרים - לעיתים חרדה, נזק לעצבים האוטונומיים או ציסטה בחוט השדרה, פאוכרומוציטומה (גידול שפיר בבלוטת יותרת הכליה), הפרעות במח העצם, הפרעות שינה כמו הפסקות נשימה בשינה עלולים לגרום להזעה מרובה בלילה. בנוסף, הזעות לילה עלולות להוות חלק מתופעות לוואי של תרופות מסוימות כגון תרופות נגד דיכאון וחרדה, הורמונים ותרופות נגד סוכרת שנועדו להוריד את רמת הסוכר (גלוקוז) בדם.הופעת תסמינים נלווים ובדיקה גופנית על ידי רופא יהוו על פי רוב הכוונה לאבחון המתאים. מחלת חום חדה המלווה בתסמינים של מחלה זיהומית כגון שיעול, שלשול, הקאות או תסמינים נוספים, יכוונו למחלה זיהומית. ירידה במשקל, חום גבולי ממושך והגדלת קשריות לימפה בבדיקה גופנית, יכוונו למחלת הודג'קינס או למחלה ממארת אחרת. אך חשוב לזכור כי במרבית המקרים הזעת לילה קלה היא תגובה לתנאי הסביבה בזמן השינה ואין לראות בכל הזעת לילה רמז לקיומה של מחלה בסיסית, ודאי לא כזו המסכנת חיים.


סימפטומים


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים