אינדקס מחלות

סחרחורת Dizziness

תאור

המונח "סחרחורת" חל על מגוון רחב של תחושות ומצבים, בעיקר של סחרחור וחולשה, עם הרגשה של אובדן יציבות. אולם, לעיתים קרובות אנשים מתארים גם טשטוש ראייה, כאב ראש, בלבול והפרעות בהליכה כאי-שיווי משקל, אף על פי שבמצבים אלו אין הפרעה אמיתית בשיווי המשקל. 
 

הסיבות לסחרחורת ולאי-שיווי משקל הן רבות ומגוונות, וניתן לסווגן למספר קבוצות עיקריות: 1. הפרעה במערכות שיווי המשקל
2. הפרעה בזרימת הדם למוח
3. מצבים אחרים


סחרחורת בשל הפרעה במערכות שיווי המשקל
יש שלוש מערכות המשמרות תחושת שיווי משקל וההתמצאות במרחב:

א. מערכת שיווי המשקל (Vestibular system) הממוקמת באוזן התיכונה
ב. מערכת הראייה
ג. המערכת הסומטו-סנסורית הקולטת מידע מן העור, המפרקים והשרירים.


סחרחורת סיבובית (Vertigo) היא תחושה כאילו העצמים חגים מסביבנו בעוד אנו עומדים במקום. תחושה זו מופיעה בדרך כלל בשל הפרעה במערכות שיווי המשקל, אולם היא עשויה להופיע גם במצבים של הפעלה תקינה שלהן, כמו במקרה של מחלת ים או בחילה בנסיעה. סחרחורת, שמתפתחת לדוגמה בעת צפייה במרדף בקולנוע, נובעת מחוסר התאמה בין המידע שנקלט ממערכות החישה השונות: מערכת הראייה קולטת תנועה מהירה אולם השרירים, המפרקים והאוזן התיכונה "מדווחים" על ישיבה במקום. במקרה זה כל המערכות פועלות באופן תקין, אולם חוסר ההתאמה בין המסרים השונים שלהן מתבטא בסחרחורת.

גם הפרעה בפעילות כל אחת משלוש המערכות הנ"ל עלולה היא להתבטא בסחרחורת. התופעה השכיחה ביותר היא הפרעה באחד מחלקיה של מערכת שיווי המשקל, החל באיבר החישה, המבוך (Labyrinth) הממוקם באוזן התיכונה, דרך עצב הגולגולת השמיני ועד לקליפת המוח. ההפרעה יכולה להיות חד-צדדית או לערב את שתי האוזניים, יכולה להיות קבועה או להופיע בהתקפים. לעיתים ההפרעה מופיעה בעיקר בתנוחה מסוימת (לדוגמה בשכיבה), והיא עלולה להתפתח עקב זיהום, גידול, טראומה ואפילו כיפיון (אפילפסיה).סחרחורת בשל הפרעה בזרימת הדם למוח
חולשה המופיעה לפני עילפון (Pre-syncope) ונגרמת מירידה באספקת החמצן למוח בשל זרימת דם ירודה. חולשה זו מופיעה בדרך כלל בעמידה, ומתבטאת בתחושה כללית רעה, הופעת נקודות בשדה הראייה, בלבול, עייפות, חיוורון ניכר או צבע אפור של הפנים, וזיעה קרה המכסה את הגוף. במקרים רבים התחושה היא שהאדמה זזה. אם זרימת הדם למוח אינה מוגברת נגרמים עילפון, איבוד הכרה, ונפילה למצב מאוזן. התנוחה המאוזנת משפרת את זרימת הדם למוח, על ידי ביטול הצורך להתגבר על כוח המשיכה בעת הזרמת הדם מן הלב למוח. הגורמים העיקריים לאי-שיווי משקל עקב הפרעה בזרימת הדם למוח קשורים בהפרעה בלחץ-הדם או בנפח הדם, הפרעות במערכת הלב וכלי הדם והפרעות בכלי הדם במוח. 
הטיפול הראשוני בחולשה מסוג זה מכוון למניעת פציעה אפשרית במקרה של נפילה. מעבר לישיבה או לשכיבה ישפרו את זרימת הדם ואת ההרגשה. אם האירועים נישנים יש להימנע ממצבים המעוררים חולשה ולפנות לטיפול בגורם הראשוני לבעיה.


סחרחורת בשל מצבים אחרים
אי-שיווי משקל עלול להופיע גם במספר מצבים שאינם נכללים באחת משתי הקטגוריות הקודמות. דוגמאות למצבים כאלה הם התקף חרדה, היפוגליקמיה (ירידה חדה ברמת הסוכר בדם) ודיכאון קליני. במקרים אלה מערכות שיווי המשקל פועלות כשורה, וישיבה או שכיבה לא יקלו את התחושה. 
במקרה של התקף חרדה, אי-שיווי משקל עלול להופיע בשל דפיקות הלב המהירות ותחושת החנק המאפיינות מצב זה, אך גם כתוצאה של נשימת יתר (היפרוונטילציה) הגורמת בסופו של תהליך להתנגדות לזרימת הדם למוח, ומכאן הירידה באספקת החמצן.


פרופ' משה מיטלמן
ד"ר נועה האס

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


סימפטומים


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים