אינדקס מחלות

כינים Lice

תאור

כינים הן חרקים קטנים, שחיים על גופם של בני אדם וניזונים מדם. כאשר מספר גדול של כינים חיות ומתרבות על הגוף, התופעה מכונה שריצה.

קיימים שלושה סוגים של כינים שחיות על גופם של בני אדם:
כיני ראש
- בדרך כלל נמצאות בשיער, בעיקר על העורף ומאחורי האוזניים. כינים נפוצות בעיקר בקרב ילדים בגילאי הגן ובית הספר היסודי. גם מבוגרים יכולים להידבק בכינים, במיוחד כאשר הם גרים עם ילדים.
כיני ערווה
- בדרך כלל נמצאות באזור הערווה. אולם ניתן למצוא אותן גם על שיער הפנים, על הריסים, על הגבות, בבית השחי, על שיער החזה ובמקרים נדירים על הראש.
כיני גוף
- חיות ומטילות ביצים בתפרי הבגדים. כיני הגוף נמצאות על הגוף רק כשהן ניזונות.  


סימפטומים

התסמין הנפוץ ביותר של כינמת הוא גירוד. קיימים תסמינים שונים, בהתאם לסוג כינים.

·          כיני ראש, לעתים אינן גורמות לתסמינים בשלבים הראשונים. הגירוד בראש יכול להתחיל שבועות ואפילו חודשים לאחר תחילת ההתפשטות. הגירוד יכול לגרום לפצעים בעור. העור החשוף עלול להפריש נוזל שקוף, או להתכסות בקרום, שעלול להזדהם.
·          כיני ערווה גורמות לגירוד חמור. עקיצות כינים עלולות לגרום סימנים קטנים, שנראים כמו חבורות קטנות על הגו (כל חלקי הגוף מלבד הראש והגפיים), על הירכיים, או על החלק העליון של הזרוע. כאשר כינים מתיישבות על הריסים, קצות העפעפיים לעתים מתכסים בקרום. ניתן להבחין בכינים ובביציהן על בסיס הריסים.
·          כיני גוף גורמות לגירוד קשה מאד, במיוחד בשעות הלילה. פצעים מגרדים מופיעים בבית השחי, במותניים, על הגו ובמקומות אחרים, בהם תפרי הבגדים נצמדים אל הגוף. כינים וביצי כינים ניתן למצוא בתפרי הבגדים, בדרך כלל לא ניתן לראות אותן כשהן על העור.

גירוד תדיר עלול לגרום לזיהומים בעור. במקרים החמורים ביותר של כיני ראש, השיער עלול לנשור וגוון העור של אוזניים נגועות בכינים עלול להפוך כהה יותר.


סיבות וגורמי סיכון

כינים עוברות בקלות מאדם לאדם דרך מגע קרוב, או כאשר אנשים חולקים בגדים או חפצים אישיים (כמו כובעים ומברשות שיער). כינים אינן מסוגלות לקפוץ או לעוף.

גורמי סיכון

הגורמים שמעלים את הסיכון להידבקות בתופעת כינמת כוללים:

·         
נוכחות בבית הספר או בגן. ילדים צעירים בגן ובבית הספר, לעתים קרובות משחקים בצמידות, או חולקים כובעים, מברשות וחפצים אחרים. התנהגות זו מגבירה את הסיכון להידבקות והדבקה בכיני ראש.
·          מחיה בתנאי צפיפות, או בסביבה שאינה נקייה. אנשים שחיים בתנאי צפיפות, או שאינם מתרחצים ומכבסים את בגדיהם באופן קבוע (כמו למשל חסרי בית, קורבנות מלחמה או אסונות טבע, או פליטים) נמצאים בסיכון גבוה להידבקות בכיני גוף. 
·          קיום יחסי מין עם בני זוג רבים מעלה את הסיכון להידבקות בכיני ערווה


תופעות נלוות וסיבוכים