אינדקס מחלות

צפקת Peritonitis

תאור

מעטפת הצפק (Peritoneum) תוחמת את חלל הבטן ועוטפת את מרבית איברי הבטן. צפקת היא דלקת של מעטפת זו הגורמת להצטברות של נוזל או מוגלה בחללי הבטן התחומים על ידה. צפקת יכולה להיות ראשונית, כלומר שמקורה אינו ידוע, או מישנית לגורם אחר כדוגמת זיהום או גירוי כימי. התסמינים השכיחים בצפקת הם חום, כאב בטן ותפיחות הבטן, ולעיתים גם בחילה והקאה. אדם הלוקה בצפקת מעדיף לשכב בלא תזוזה שכן הבטן רגישה ביותר למגע ואפילו שיעול או עיטוש גורמים לכאב עז.

לעיתים מסתמנת הצפקת כמו בטן רגישה וכואבת, המכונה "בטן חדה". מצב זה מחייב לעיתים ניתוח.

צפקת ראשונית (Primary peritonitis) - מכונה גם צפקת ספונטנית מחיידקים (Spontaneous Bacterial Peritonitis - SBP) מכיוון שמקורה אינו מזוהה. צפקת ראשונית מופיעה בדרך כלל על רקע של מיימת השכיחה במחלות כמו צמקת הכבד במבוגרים או תסמונת נפרוטית בילדים. נוזל המיימת מהווה מצע גידול עשיר לחיידקים, הם משגשגים בחלל הבטן וגורמים לדלקת.

צפקת שניונית (Secondary peritonitis) - נגרמת כתוצאה מכניסת חיידקים לחלל הבטן בעקבות גורמים שונים כגון ניתוח או טראומה חודרת לבטן (לדוגמה, דקירת סכין), הינקבות של אחד מאיברי מערכת העיכול (כגון מעי) ושפיכת תוכנו לחלל הבטן, או כתוצאה מפעילות כימית, כמו גירוי קרום הצפק על ידי חומרים כימיים חיצוניים או פנימיים (לדוגמה, חומצה שמקורה בקיבה).

צפקת מופיעה לעיתים אצל חולים המטופלים לאורך זמן בדיאליזה צפקית. במקרה זה נהוג להוסיף טיפול באנטיביוטיקה ישירות לחלל הבטן, דרך נוזל הדיאליזה.

פרופ' משה מיטלמן
ד"ר נועה האס

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


סימפטומים


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים