אינדקס מחלות

היפותרמיה (חום גוף נמוך) Hypothermia

תאור

היפותרמיה (תת חום הגוף) מוגדרת כמצב שבו חום ליבת הגוף, הנמדד בפי הטבעת, יורד מתחת ל-35 מעלות צלזיוס. חום גוף הנמוך מ-28 מעלות מצביע על היפותרמיה חמורה.
הגוף שומר על החום ברמת דיוק של עשיריות מעלה סביב טמפרטורה של 36.8 מעלות, למרות שינויים קיצוניים בסביבתו. הטמפרטורה הקבועה חיונית לפעולה התקינה של מערכות הגוף, המתבססות על תגובות כימיות ואנזימיות. בעת חשיפה לקור, נשמר חום הגוף בטמפרטורה הרצויה על ידי הגברת קצב חילוף החומרים, צמצום זרימת הדם לרקמות ההיקפיות כגון העור והגפיים וצמרמורת. יעילות מנגנונים אלו מוגבלת בהתאם לסוג הקור שהגוף נחשף אליו, עוצמתו ומשך זמן החשיפה.

היפותרמיה תת חום גוף נמוךחשוב להדגיש כי לירידה בחילוף החומרים ובצריכת החמצן בעת תת-חום יש השפעה מגנה על המוח. עקב כך, מסוגלים נפגעי תת-חום לשרוד תקופות ארוכות יחסית של תת-לחץ-דם ואף של דום לב. לכן אין לקבוע מוות בטרם הועלתה טמפרטורת הגוף אל מעל ל-35 מעלות צלזיוס לפחות.


ד"ר עמית מליאר
ד"ר מיכה רפופורט

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007סימפטומים

היפותרמיה (תת-חום) גורמת לפגיעה רב-מערכתית, שהביטוי הקליני משתנים עם הירידה בחום הגוף וחומרתה עולה ככל שחום הגוף נמוך יותר. הפגיעה במערכת העצבים המרכזית מסתמנת בתחילה בשיכחה, בהפרעות בשיפוט ובדיבור ובהמשך בירידה במצב ההכרה ובהזיות. 

הפגיעה של היפותרמיה בלב מתבטאת בשינויים בקצב הלב, בעיקר בדופק איטי, בירידה בתפוקת הלב ולחץ הדם ובשינויים בהולכה החשמלית של הלב העלולים להביא להתפתחות הפרעות קצב מסכנות חיים או לדום לב. 

תסמינים משמעותיים נוספים של היפורתמיה כוללים: ירידה בקצב הנשימה, התכווצות הסימפונות עד כדי אי-ספיקה נשימתית, צמצום בזרימת הדם לכליות ואי-ספיקה בכליות, הפרעות קרישה חדות, שינויים ברמות סוכר הדם, חולשה והתקשחות השרירים.


סיבות וגורמי סיכון

תת-חום (היפותרמיה) כתוצאה מחשיפה לקור נפוץ לא רק בקרב אנשים בריאים כגון חיילים, מטיילים, ימאים ומטפסי הרים אלא גם בקרב מחוסרי בית ושתיינים. הפגיעה בחום גוף תקין אצלם חמורה יותר עקב תת-תזונה והשפעתו של האלכוהול, שגורמת להרחבת כלי הדם ההיקפיים. גם תינוקות וקשישים רגישים במיוחד לתת-חום.


אמנם הסיבה השכיחה ביותר להיפותרמיה היא חשיפה לקור, אך חום גוף נמוך מדי יכול לנבוע גם ממחלות אנדוקריניות, כמו תת-פעילות בלוטות התריס (היפותיירואידיזם) ויותרת הכליה והיפוגליקמיה (תת-סוכר הדם), מהפרעות במערכת העצבים המרכזית כגון אירוע מוחי, פגיעה במרכז ויסות החום במוח, מחלת פרקינסון ופגיעות בעמוד השדרה. גם פגיעות רב-מערכתיות הכוללות זיהום נרחב, הלם, כוויות ואי-ספיקה בכבד או בכליה, וכן תרופות שונות בעיקר אלו המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית, עלולות לגרום לשיבושים בחום הגוף התקין.


תופעות נלוות וסיבוכים