אינדקס מחלות

גיהוק Belching

תאור

גיהוק הוא תהליך פיזיולוגי תקין של פליטת אוויר מהקיבה או מבית הבליעה אל מחוץ לגוף. תהליך זה מלווה ברעש אופייני. 4-3 גיהוקים לשעה לאחר האוכל נחשבים כתופעה תקינה.

הגיהוק הוא תוצאה של מספר רפלקסים: הרפיית הסוגר הוושטי התחתון כתגובה להתרחבות הקיבה עקב גז או מישנית לעליית הלחץ התוך-בטני; הרפיית הסוגר הוושטי העליון כתגובה להתמלאות חלל הוושט באוויר מהקיבה. תנועתיות הוושט במצב זה זהה לזו שבמחלת הרפלוקס הקיבתי-ושטי.

במהלך היום נכנסת כמות רבה של אוויר לקיבה. עם כל לגימת נוזלים נכנסים כ-15 מ"ל אוויר. בליעת אוויר עודפת (Aerophagy) היא תהליך בלתי מודע של בליעת אוויר במהלך הארוחות וביניהן. רוב האוויר נכלא בבית הבליעה ואינו מגיע לקיבה. התהליך מתרחש על ידי הרחבת בית החזה והנמכת שריר הסרעפת כנגד גלוטיס סגור. בליעת אוויר שכיחה בדיספפסיה תפקודית ואורגנית.

אנשים הנתונים במתח נפשי או אלו החשים אי-נוחות בבית החזה או בחלל הבטן, מתלוננים על גיהוקים תדירים. הגיהוק מביא לתחושת הקלה. אנשים אלו אינם מודעים לתהליך בליעת האוויר (למרות היותו תהליך נרכש) ועצם התופעה יכולה להחמיר את בליעת האוויר. בדרך כלל גיהוקים כרוניים הם תופעה תפקודית (פונקציונלית) ולא מחלה.

ד"ר ישי רון

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007סימפטומים


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים