אינדקס מחלות

כיב תריסריון Duodenal ulcer

תאור

לרוב, כיב (אולקוס) התריסריון נמצא בחלקו הראשון שמכונה בצל התריסריון. כיב תריסריון הוא אחד מצורות הביטוי של מחלת הכיב הפפטי (אולקוס) המתבטאת בפגיעה, גירוי והתפתחות פצע שטחי ברירית במערכת העיכול העליונה שנובעת מהפרת האיזון בין גורמים העלולים לפגוע ברירית (זיהום על ידי החיידק הליקובקטר פילורי, חומצה הידרוכלורית שמכונה גם חומצת הקיבה והאנזים פפסין), לבין מערכת ההגנה של רירית מערכת העיכול.

קראו עוד: דם בצואה ;  כל מה שרציתם לדעת על החיידק הליקובקטר פילורי  ;  כמה עובדות על מזונות שמעודדים/מונעים צרבת


הגורמים העיקריים לכיב תריסריון הם זיהום מחיידק הליקובקטר פילורי ונטילת תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות. אין כל הוכחה כי מתח נפשי או מזון מתובל גורמים להתפתחות כיב תריסריון.כיב (אולקוס) פפטי מתפתח אצל כ-10% מכלל הגברים ו-4% מכלל הנשים.


אולקוס - כיב בתריסריון
עד לגילוי תפקידו של החיידק הליקובקטר פילורי בגרימת הכיב, יוחסה התפתחות הכיב (אולקוס) בעיקר לשינויים גופניים בהפרשת החומצה ההידרוכלורית (חומצת קיבה) בקרב הלוקים במחלה ונפוץ הביטוי: "אם אין חומצה - אין כיב". גם הטיפול במחלה התמקד בהפחתת החומציות בקיבה. מאז הוכח מעבר לכל ספק כי הגורם העיקרי לאולקוס הוא זיהום בחיידק הליקובקטר פילורי המצוי בכ-95% מן המקרים והוא גם זה שגורם לשינויים בהפרשת החומצה.


ד"ר מנחם מושקוביץ

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


סימפטומים

אחד התסמינים העיקריים של כיב (אולקוס) בתריסריון הוא כאב התקפי ברום הבטן; כאב חד, המוחמר בזמני רעב ומתמתן בעת האכילה או בעזרת תרופות סותרות חומצה. במקרים רבים מעיר הכאב את החולה משנתו.

תסמינים אפשריים נוספים של כיב (אולקוס) בתריסריון הם תחושת אי-נוחות בבטן עליונה, בחילה וחוסר תיאבון.


סיבות וגורמי סיכון

גורמי סיכון ללקות בכיב (אולקוס) בתריסריון :

זיהום בחיידק הליקובקטר פילורי במשפחה.

עישון או שתיית אלכוהול.

נטילת אספירין ותרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות אחרות.


תופעות נלוות וסיבוכים

במקרים מסוימים עלולה מחלת הכיב העיכולי לגרום לסיבוכים מסכני חיים. הסיבוכים העיקריים הם דמם העלול להופיע אצל כ-15% ממקרי הכיב, הינקבות דופן הקיבה או התריסריון המתרחשת אצל כ-6% מן המקרים, וחסימת מוצא הקיבה.