אינדקס מחלות

פלוטרס VITREOUS FLOATERS

תאור

עכירויות הזגוגית ( VITREOUS FLOATERS ) הינן מקבצי תאים או רקמת חיבור המופיעים או נוצרים בנוזלי חלל העין ופוגעים בשקיפותם . כתוצאה מכך , נפגעת איכות הראיה שכן הנפגע עלול לזהות עכירויות שונות בשדה הראיה, ובמקרי קיצון עלולה אף חדות הראיה להפגע .
 


סימפטומים


סיבות וגורמי סיכון

קיימות מגוון סיבות להופעת הפלוטרס כשרובן קשורות להתבגרות העין , ומיעוטן לסיבות אחרות ;כמו קוצר ראיה גבוה, או דלקות ודימומים בחלק האחורי/מרכזי של העין . הפציינט חש בעכירויות בשדה הראיה העלולות להתבטא בראיית זבובים או יתושים ( ומכאן הביטוי בצרפתית ; "מושוולנץ" ) או פסים עגולים / ישרים , נקודות שחורות וכיו"ב . בחלק ניכר מהמקרים ניתן להתעלם מנוכחות העכירויות, אולם לעתים הן מפריעות להתנהלות היומיומית ולתפקוד היומיומי כמו עיסוק בקריאה, במחשב וכד'.


תופעות נלוות וסיבוכים

בשנים האחרונות פותח טיפול בשם ויטראוליזיס, ובו, באמצעות לייזר מעלימים את הפלוטרס.
למרות שחלק מרופאי העיניים הבודדים ששמעו על השיטה נוהגים לעתים להעלות חששות בקרב מטופלים פוטנציאליים , הרי הספרות המדעית מגלה תמונה הפוכה .נכון הוא שקרני הYAG לייזר הינן בעלות עוצמה חזקה ובנקודת הטיפול אנו מגיעים עד כדי 4000 מעלות צלסיוס , אך מדובר בנקודה קטנטנה ברמה של מיקרונים וכבר כ1 מ"מ ממנה אין לקרן כל אפקט תרמי .

כך גם לגבי גלי ההדף הנוצרים בויטראוליזיס : הם אמנם משפיעים למרחק של 1-2 מ"מ מסביב לנקודת הטיפול , אך אותם רופאי העיניים הבודדים בעולם המטפלים טיפול זה מיומנים מספיק ולעולם לא יתקרבו לרקמות בריאות בטווח זה .
ברמה התיאורטית , טיפול שכזה היה עלול לפגוע ברשתית או בעדשה אולם אין אנו פוגעים ברקמות אלו משום שאנו מתרחקים מהן . באותם מקרים בהם מצויה העכירות סמוך מידי לרקמה אחרת , מוותרים על הטיפול .
לכ 5% מהמטופלים יש עליות בלחץ התוך עיני למשך מספר ימים ולפיכך , כרוטינה , כשהטיפול כולל מספר ניכר של "יריות" לייזר אנו נותנים טיפול מניעתי בטיפות עיניים .
מאותה סיבה אנו גם משתדלים שלא לטפל בחולי גלאוקומה ידועים.

מאת: ד"ר משה קינק