אינדקס מחלות

פרטס Legg-Perthes Calve disease

תאור

מדובר במחלה אשר מופיעה אצל ילדים בין הגילאים 5 ועד-10 שנים לרוב, כתוצאה מפגיעה באספקת הדם התוך-גרמית של ראש הירך הגורמת לנמק חלקי או של העצם באזור זה.
תאי העצם הבריאים הנותרים סביב אזור הפגיעה מתרבים, הריקמה הנימקית מסולקת ועצם חדשה נבנית במקומה. בשלב זה של המחלה אזור העצם הנימקי רך ושברירי יותר בעצם בריאה ולעיתים הוא קורס עקב העומס של נשיאת המשקל. במקרה זה ראש עצם הירך מאבד את צורתו הכדורית המקורית ומקבל צורת פטריה. נוצר במצב זה אי התאמה בינו לבין המשטח המפרקי שניצב מולו, המרחשת שבאגן.

הסחוס המפרקי המכסה את ראש הירך אינה נפגעה , אבל נעשה עבה יותר מה עלול לגרום לכך שראש הירך יהיה גדול מהמרחשת ולבלוט מחוץ למפרק.
המחלה עוברת מספר שלבים:נמק של העצם, סילוק ריקמה נמקית ובניית עצם חדשה, שיחזור צורת ראש הירך. כל התהליך הזה הוא איטי ונמשך כשלוש שנים.


סימפטומים

הסימן הראשון הוא כאב באזור המפשעה שמופיע ללא חבלה קודמת ומחמיר בהליכה ומאמץ. הכאב הוא לא תמיד קבוע ויכול לחלוף לסירוגין.

הוא לא מלווה בחום או תופעות כלליות אחרות.

בשלב זה המחלה קיימת כבר מספר חודשים והכאב מבטא את התחלת תהליך ספיגת העצם הנימקית, ירידה בחוזק ראש הירך וקריסתו תחת עומס נשיאת המשקל.

הבדיקה הגופנית מראה צליעה והגבלה בתנועות של מפרק הירך המעורב.


סיבות וגורמי סיכון

למרות מחקרים רבים בנושא, לא נמצאה עד היום סיבה ברורה להופעתה ולכן אין גם דרך למנוע אותה.

שכיחותה משתנה מאוד בין אזורים גיאוגרפיים שונים, ואין סטטיסטיקה על שכיחותה בארץ. כמו כן לא התגלה קשר משפחתי מובהק.

היא מופיעה אצל בנים פי שלוש מאשר אצל בנות.

מדובר לרוב בילדים שנמצאים באחוזוני גובה ומשקל נמוכים לגילם.

כפי שציינו מעלה, הגילאים השכיחים הם בין 5 ועד-10 שנים, אבל במקרים חריגים היא עלולה להופיע בגיל 4 ועד גיל 13 שנה.

מאת ד"ר אלן ענר


תופעות נלוות וסיבוכים