אינדקס מחלות

סדק תחתית השופכה, היפוספדיאס Hypospadias

תאור

במצב זה פתח השופכה (הצינור שמפריש את השתן מכיס השתן אל מחוץ לגוף) נמצא בחלק התחתון של הפין, במקום בקצה הפין. בקרב רבים מההורים, מצב זה גורם לחששות רבים, אולם טיפול עשוי להביא את הפין לתפקוד ולמראה תקינים. בגיל מבוגר, התפקוד המיני תקין ולרוב אין בעיות בתחום.


סימפטומים

חומרת המצב משתנה בהתאם למיקומו של הפתח האלטרנטיבי. ברוב המקרים, הפתח נמצא בחלקו התחתון של הפין, בקרבת ראש הפין. במקרים נדירים יותר, הפתח נמצא רחוק יותר מקצה הפין ואפילו בקצהו. במקרים נדירים ביותר, הפתח נמצא בתוך או מאחורי שק האשכים.
בחלק מהמקרים, המצב מלווה בכיפוף של הפין, בכיסוי חלקי בלבד של ראש הפין בעורלה והתזה של השתן בצורת רסס במקום זרם אחיד.


סיבות וגורמי סיכון

מדובר במצב מולד, ללא גורם ידוע. השופכה מתפתחת בבנים בשבועות 8-14 להריון. התפתחות הפין והעורלה מושפע מהורמונים רבים אשר חוסר איזון ביניהם עלול לגרום להופעה של סדק בתחתית השופכה. בחלק מהמקרים, מדובר בהפרעה שעוברת במשפחה. יש הטוענים כי יש קשר בין גיל מבוגר של האם לשימוש בהפריית מבחנה (IVF), אולי על רקע חשיפה לרמות פרוגסטרון גבוהות מהרגיל באם. כמו כן, נצפתה שכיחות גבוהה יותר בקרב יהודים ואנשים ממוצא איטלקי.תופעות נלוות וסיבוכים

מלבד הפגם האסתטי, ילדים בעלי סדק בתחתית השופכה אשר אינו מטופל חווים קושי רב יותר להיגמל מחיתולים. בגיל מבוגר, מצב זה עלול לגרום להפרעות בזקפה.