אינדקס מחלות

טריכוטילומניה Trichotillomania

תאור

טריכוטילומניה נחשבת להפרעת שליטה בדחף, שמתבטאת בתלישת שיער מכוונת מהראש, הריסים, אזור הזקן או מקומות אחרים בגוף. לרוב, תלישת שיער אינה כואבת וגורמת להקלה רגשית בעקבות פעולת התלישה.

ביהדות, נחשב השיער למקור כוח ומיניות. כך למשל מתואר כי שמשון מאבד את כוחו לאחר שדלילה, אהובתו, גוזזת את שיערו, כמו כן, נשים מצוות ללכת בכיסוי ראש על מנת שמראה שערן לא יביא לידי 'הרהור עבירה'. עבור הסובלים מטריכוטילומניה, שיער אינו מקור כוח, אלא מקור להפרעה משמעותית המתבטאת בדחף חזק לתלישת השיער מאזורי גוף שונים.

תלישת שיער טריכוטילומניה


שכיחות טריכוטילומניה

שכיחות ההפרעה באוכלוסייה אינה ידועה, אך נראה כי היא שכיחה יותר בקרב נשים.


סימפטומים

תסמינים קליניים של תלישת שיער 

טריכוטילומניה (תלישת שיער) הינה הפרעת שליטה בדחף אשר פורצת בד"כ בילדות או הבגרות המוקדמת ומתבטאת בתלישת שיער מכוונת. תלישת השיער אינה גורמת לכאב והיא מלווה בריגוש ומתח לפני התלישה ותחושת הקלה וסיפוק אחריה. אזורי התלישה השכיחים הינם הקרקפת, הגבות, הריסים ואזור הזקן, אך תלישה עלולה להתרחש באזורים נוספים. לעתים מלווה התלישה בהכנסת השיער התלוש לפה, אכילת שיער או ציפורניים, הטחת הראש ופעולות אחרות של פגיעה עצמית.


סיבות וגורמי סיכון

גורמים לתלישת שיער בלתי נשלטת (טריכוטילומניה)

ההסבר לתלישת שיער (טריכוטילומניה) שנוי במחלוקת וגישות שונות מגדירות ומסבירות את ההפרעה באופן שונה. 

• גורמים פסיכולוגיים: גישות פסיכולוגיות רואות בתלישת השיער פעולת פיצוי על אובדן (ממשי או מדומיין) של אובייקטים משמעותיים או כביטוי סמלי של דחפים תוקפניים ומיניים. גישות אחרות רואות את ההפרעה כתת סוג של הפרעה טורדנית כפייתית (בדומה ל-OCD). הסבר פסיכולוגי נוסף ניתן ע"י גישות הרואות בתלישת שיער סוג של התנהגות פגיעה עצמית הנועדת להפחית מתח, או לחילופין, להפחית קהות חושים רגשית. 

• גורמים נוירו פסיכולוגיים: לא ידוע על גורם נוירו פסיכולוגי ברור להפרעה, אך השיפור שחל לאחר טיפול תרופתי מצביע על קיום מקור נוירולוגי.

• גורמים פסיכו-סוציאליים והתנהגותיים: תיאוריות התנהגותיות רואות בתלישת שיער התנהגות המאפשרת הפחתת מתח בתגובה למצבי לחץ. בהתאם, מצביעים מחקרים על כך שבקרב הסובלים מטריכוטולומניה, ישנו אחוז גבוה של אנשים הסובלים מהפרעה פוסט טראומטית או שחוו אירועים טראומטיים. 


תופעות נלוות וסיבוכים