אינדקס מחלות

פטריה בנרתיק Vaginal yeast infections

תאור

פטריה בנרתיק, מוכרת גם בשמות קנדידה בנרתיק או קנדידאזיס, זוהי תופעה שכיחה אצל נשים וברוב המקרים קל לטפל בה. קנדידה היא פטרייה. בדרך כלל היא נמצאת בכמויות קטנות בנרתיק, בפה ובמערכת העיכול. כאשר פטרייה בנרתיק גדלה יתר על המידה, מתפתח זיהום פטרייתי (תאי שמר). 

כתוצאה מכך מופיעים תסמינים בלתי נעימים כמו גרד בנרתיק, תחושת צריבה והפרשות. סוכרת בלתי מבוקרת ושימוש באנטיביוטיקה, שימוש בספוגית, בדיאפרגמה ובחומר קוטל זרע כאמצעים למניעת היריון, עלולים לגרום לזיהומים פטרייתיים בנרתיק, בתדירות גבוהה יותר. גם נשים שמשתמשות בטיפול הורמונאלי למניעת היריון – גלולות למניעת היריון, מדבקה למניעת היריון או טבעת נרתיקית – עלולות ללקות בזיהום פטרייתי לעיתים תכופות יותר.


סימפטומים

כ- 5 עד 8 אחוזים מכלל הנשים סובלות מהופעת של פטריה בנרתיק (וולוווגינאל קנדידאזיס - RVVC), תופעה זו מתבטאת בהופעתם של תסמינים הזהים לתסמינים של זיהום פטרייתי בנרתיק, ארבע פעמים או יותר, במהלך תקופה של 12 חודשים. 

למרות שהופעת פטריה בנרתיק שכיחה יותר אצל חולות סוכרת ואצל נשים שיש להן בעיות במערכת החיסונית, רוב הנשים הסובלות מהופעת פטריה בנרתיק , אינן סובלות משום מחלה מוגדרת שגורמת לזיהום פטרייתי חוזר בנרתיק


סיבות וגורמי סיכון

מחלות שמזוהות בטעות כזיהום פטרייתי בנרתיק: וגינוזיס חיידקי (בקטריאל וגינוזיס) ומחלת הטריכומונס.

פטריה בנרתיק יכולה להיגרם גם על ידי וגינוזיס חיידקי (בקטראיל וגינוזיס  BV), זהו הגורם השכיח ביותר לדלקת הנרתיק אצל נשים בגיל הפוריות, ולמחלת הטריכומונס – זיהום המועבר דרך יחסי מין. 

וגינוזיס חיידקי ומחלת הטריכומונס קשורים לבעיות חמורות יותר במערכת איברי המין והרבייה, כמו לידת פגים ונטייה להידבקות במחלות שמועברות דרך קיום יחסי מין. 

בשל העובדה שהתסמינים של מחלות זיהומיות אלו לעיתים זהים לתסמינים של זיהום פטרייתי בנרתיק, אבל ההשלכות שלהם חמורות יותר, חשוב להיבדק אצל רופא שיעריך ויאבחן כל מקרה של תסמינים בנרתיק לגופו. קיימות תרופות רבות לטיפול בזיהומים בנרתיק, אך המפתח להצלחת הטיפול הוא אבחון נכון.

מידע נוסף אודות קנדידה


תופעות נלוות וסיבוכים