אינדקס מחלות

טרשת נפוצה Multiple sclerosis

תאור


טרשת נפוצה (MS) היא מחלה שגורמת במקרים רבים לתשישות. המערכת החיסונית של הגוף שוחקת את הקרום העוטף את העצבים ושתפקידו להגן עליהם. שחיקה זו משפיעה על התקשורת בין המוח ובין שאר חלקי הגוף. בסופו של תהליך העצבים עצמם עלולים להיפגע, זהו נזק בלתי הפיך.

התסמינים שונים ומגוונים, תלוי אלו הם העצבים שנפגעו ומהי חומרת הפגיעה. במקרים החמורים, החולים בטרשת נפוצה מאבדים את היכולת ללכת או לדבר. לעתים קשה לאבחן טרשת נפוצה בשלבים הראשונים של המחלה, משום שבמקרים רבים התסמינים מופיעים וחולפים – לעתים הם נעלמים למספר חודשים.

טרשת נפוצה יכולה להופיע בכל גיל, אך בדרך כלל היא מתחילה להתפתח בין גיל 20 לגיל 40. נשים נוטות יותר מגברים לפתח טרשת נפוצה.


סימפטומים

הסימנים והתסמינים של טרשת נפוצה שונים ומגוונים, תלוי במיקומם של סיבי העצב הפגועים. 

סימנים ותסמינים של טרשת נפוצה כוללים בין היתר:

·         
חוסר תחושה או חולשה בכל הגפיים או בחלק מהם, בדרך כלל החולשה או השיתוק מורגשים בצד אחד של הגוף, או בחלק התחתון של הגוף.
·          אובדן חלקי או מוחלט של הראיה, בדרך כלל בכל עין בנפרד (לא בשתי העיניים בו זמנית), לעתים קרובות מלווה בכאב בעת הנעת העיניים (דלקת עצבים אופטית).
·          ראיה כפולה או מטושטשת.
·          כאבים ועקצוצים בחלקים שונים בגוף.
·          תחושה של מכת חשמל שמופיעה בעקבות תנועות מסוימות של הראש.
·          רעד, חוסר קואורדינציה, או הליכה לא יציבה.
·          עייפות.
·          סחרחורת.

אצל רוב האנשים הלוקים בטרשת נפוצה ובמיוחד בשלבים הראשונים של המחלה, התסמינים מופיעים ולאחר מכן מגיעה תקופה של הפוגה מוחלטת או חלקית. סימנים ותסמינים של טרשת נפוצה לעתים קרובות מתעוררים או מחמירים כתוצאה מעליה בחום הגוף.
 


סיבות וגורמי סיכון

טרשת נפוצה היא מחלת חיסון עצמי (מחלה אוטואימונית), בה המערכת החיסונית של הגוף תוקפת את עצמה. בטרשת נפוצה תהליך זה הורס את המיאלין – החומר השומני שעוטף את סיבי העצבים במוח ובעמוד השדרה ומגן עליהם.

תפקידו של המיאלין דומה לתפקידו של הציפוי המבודד של כבל חשמלי. כאשר המיאלין נפגע, המסר שעובר דרך העצב עלול לעבור בקצב איטי יותר או להיחסם.

הרופאים והחוקרים אינם מבינים מהי הסיבה המדויקת להופעת טרשת נפוצה אצל אנשים מסוימים ולא אצל אנשים אחרים. שילוב של גורמים החל מגורמים גנטיים ועד זיהומים בתקופת הילדות משחקים תפקיד.

הגורמים הבאים עלולים להגדיל את הסיכון לחלות בטרשת נפוצה:

גיל-טרשת נפוצה יכולה להופיע בכל גיל, אך ברב המקרים היא מתחילה להתפתח אצל אנשים בני 20 עד 40.

מין-נשים נוטות לפתח טרשת נפוצה פי שניים מגברים.

תורשה-הסיכון לחלות בטרשת נפוצה גבוה יותר בקרב אנשים עם היסטוריה משפחתית של המחלה. לדוגמא, לאדם שאחד מהוריו, אחיו או אחיותיו לוקים במחלה יש סיכוי של 1 עד 3 אחוזים לפתח את המחלה, לעומת עשירית האחוז בלבד בקרב כלל האוכלוסייה.

אולם, הניסיון בקרב זוגות תאומים זהים מלמד שתורשה אינה הגורם היחיד למחלה. אילו טרשת נפוצה הייתה נקבעת על ידי הגנטיקה בלבד, הסיכון של תאומים זהים לחלות בה היה זה. אך המצב אינו כזה. לתאום זהה יש סיכוי של 30 אחוזים בלבד לפתח טרשת נפוצה במידה ואחיו התאום כבר חלה בה.

זיהומים-וירוסים רבים ומגוונים הוגדרו כקשורים לטרשת נפוצה. לאחרונה העניין הגדול ביותר הוא בקשר שבין טרשת נפוצה לוירוס אפשטין-בר, הוירוס שגורם מונונוקלאוזיס זיהומית (מחלת הנשיקה). עדין לא ברור כיצד מתפתח וירוס אפשטין-בר במקרים חמורים יותר של טרשת נפוצה.

מחלות אחרות

אנשים נוטים מעט יותר (מעט מאד) לפתח טרשת נפוצה, במידה והם לוקים באחת ממחלות החיסון העצמי הבאות:

·         
מחלות של שיבוש בפעולת בלוטת התריס
·          סוכרת מסוג 1
·          דלקת במעי


תופעות נלוות וסיבוכים

במקרים מסוימים אנשים שיש להם טרשת נפוצה עלולים לפתח גם:

·          קשיות או עוויתות בשרירים
·          שיתוק, בעיקר ברגליים
·          בעיות בשלפוחית השתן, במעי, או בתפקוד המיני
·          שינויים מנטאלים, כגון שכחנות או קשיים בריכוז, דיכאון.
·          מחלת הנפילה (אפילפסיה)