אינדקס מחלות

נשירת שיער Hair Loss

תאור

מומלץ לבני אדם אשר שמים לב לכך ששיער ראשם נושר, נעשה דליל, או שהם מבחינים בכמות שיער חריגה על גבי המסרק או מברשת השיער שלהם, לפנות לרופא אשר מתמחה בטיפול במחלות עור (דרמטולוג). אבחון נכון יכול לסייע למרבית בני האדם אשר סובלים מנשירת שיער. רופא עור יאמוד את בעיית נשירת השיער של המטופל, וזאת על מנת לאבחן את הסיבה להופעת הבעיה וכן על מנת לקבוע האם התופעה תחלוף מעצמה או שיש צורך במתן טיפול תרופתי לבעיה.

צמיחת שיער טבעית 

·          כ- % 90 מן השיער צומח בכל זמן נתון. פרק הזמן של הצמיחה יכול לנוע בין שנתיים לשש שנים.
·          עשרת האחוזים הנותרים נמצא בפרק זמן של מנוחה אשר נמשך בין חודשיים לשלושה חודשים, ובסוף פרק זמן זה השיער נושר.
·          כאשר השיער נושר, שיער חדש צומח מזקיקי השיער, ומעגל הצמיחה מתחיל מן ההתחלה.
·          שיער הראש צומח בין 10 מ"מ ל- 15 מ"מ בכל חודש, אולם ככל שהולכים ומתבגרים, קצב צמיחת השיער הלוך ומואט.
·          מרוב נשירת השיער היא כתוצאה ממחזור הצמיחה הרגיל. נשירת שיער בקצב אשר נע בין 50 ל- 100 שערות ביום הוא מצב תקין בהחלט.

תרופות לטיפול בנשירת שיער:
פרופסיה


סימפטומים


סיבות וגורמי סיכון


הסיבות לנשירת שיער מוגברת


נשירת שיער מוגברת יכולה לנבוע ממגוון רחב של גורמים. במקרים מסוימים של נשירת שיער, יצמח שיער חדש במקום השיער אשר נשר. במקרים אחרים ניתן לטפל בהצלחה בתופעת הנשירה על ידי פניה לרופא עור. למקרים אשר להם אין כיום טיפול לנשירת השיער, מבוצעים מחקרים על בסיס שוטף ועל פניו נראה כי יש מקום להיות אופטימיים לעתיד לבוא. שוחח עם רופא העור המטפל בך לגבי אפשרות הטיפול הטובה והיעילה ביותר למקרה שלך.


טיפולים כימיים מזיקים


ישנה קבוצה גדולה של נשים וגברים אשר משתמשים בטיפולים על בסיס כימי לשיער שלהם. טיפולים אלה כוללים צבע לשיער, גוונים, חומרי הבהרה, מחליקי שיער וחומרי תלתול למיניהם. במידה והשימוש בתכשירים אלה מבוצע על פי ההוראות, טיפולים אלה פוגעים בשיער לעיתים נדירות בלבד. 

אולם, במידה ומשתמשים בחומרים כימיים אלה לעיתים קרובות מדי, ייתכן והשיער יהפוך חלש, ויהיה בעל נטייה להישבר. במידה והשיער הופך פריך ונוטה להישבר כתוצאה מן השימוש בחומרים הללו, עדיף להפסיק ולהשתמש בהם עד אשר השיער יתחדש והשיער הפגוע ייעלם.


דלדול שיער והתקרחות על בסיס תורשתי


התופעה מוכרת גם בשם המדעי
Androgenetic Alopecia (או התקרחות גברית). זהי הסיבה הנפוצה ביותר לנשירת השיער, והיא עוברת בתורשה מצד האם או האב במשפחה. נשים אשר סובלות מבעיה זו נוטות לשיער דליל מאוד, אולם הן לא הופכות קירחות לחלוטין. נשירת שיער על בסיס תורשתי יכול להתחיל בשנות העשרה, העשרים או השלושים. 

נשירת שיער חלקית (Alopecia Areata)


הגורמים לתופעת ההתקרחות החלקית אינם ידועים, אולם סוברים כי היא קשורה לבעיה במערכת החיסונית (הגוף מייצר נוגדנים לשיער של עצמו). התופעה יכולה להופיע אצל ילדים או מבוגרים בכל גיל. האדם הסובל מן התופעה נמצא בדרך כלל במצב בריאותי כללי תקין. ההתקרחות הזו מאופיינת על ידי יצירת קרחות קטנות ועגולות, שקוטרן כקוטר מטבע או מעבר לכך. 

למרות שהתופעה של נשירת שיער חלקית נדירה מאוד, היא יכולה להגיע עד כדי נשירה כללית של כל שיער הראש והגוף. במרבית המקרים השיער חוזר לצמוח בסופו של דבר, אולם טיפול על ידי רופא עור יכול לזרז את הצמיחה המחודשת של השיער.


נשירת שיער על בסיס כרוני (Telogen Effluvium)


מחלה, לחץ או מתח נפשי, וגורמים נוספים יכולים לגרום כמות שערות רבה מדי להיכנס למצב המנוחה (
Telogen) של מחזור צמיחת השיער, דבר אשר מוביל לנשירה מוגברת של השיער (effluvium), לרוב בלא היווצרות טלאים קרחים לחלוטין. במרבית המקרים נשירה מסוג זה נפסקת מעצמה לאחר חודשים מספר. 

הגורמים לנשירה על בסיס כרוני כוללים בין השאר:


·        
חום גבוה, זיהום חמור, שפעת חזקה
·        
ניתוח רחב היקף / מחלה כרונית
·        
מחלות של בלוטת התריס
·        
משטר תזונה העני בחלבון
·        
חוסר ברזל בדם
·        
נטילת תרופות
·        
נטילת גלולות למניעת היריון
·        
טיפולים במחלת סרטן


פטרת הקרקפת - גזזת (
Tinea Capitis)


הפטרת נגרמת כתוצאה מהתפתחות זיהום פטרייתי, פטריית הגזזת, והיא מאופיינת על ידי היווצרותם של טלאים מכוסי קשקשת על גבי הקרקפת, אשר מתפשטים וגורמים לשבירת השיער, להופעת אודם, נפיחות ולעיתים גם להפרשות מעור הקרקפת. המחלה היא מחלה מידבקת ביותר, והיא נפוצה מאוד להופיע אצל ילדים. מחלת הגזזת מטופלת על ידי מתן טיפול תרופתי.


תלישת שעיר כפייתית – טריכוטילומניה (
Trichotillomania)


מחלה זו מאופיינת על ידי פיתול, משיכה ותלישת שיער הראש, הגבות או הריסים אצל ילדים, ולעיתים גם אצל מבוגרים. לעיתים מדובר רק בהרגל רע אשר חולף לאחר מתן ייעוץ והסבר לגבי תופעות הלוואי והנזקים של מעשה התלישה. לעיתים תלישת השיער היא תגובה רגשית למתח או לחץ נפשי ולעיתים מדובר בהפרעה קשה על בסיס נפשי.


התקרחות צלקתית (
Cicatricialalopecia)


זהי תסמונת נדירה ביותר אשר גורמת להיווצרות קרחות בשיער אשר יכולות להיות מלוות בגרד ו / או כאב. היווצרות דלקת מסביב לזיק השערה גורמת לנזק לזיקי השיער, להופעתן של צלקות ונשירת השיער במקום לצמיתות. הגורם להתקרחות צלקתית אינו ידוע. הטיפול מתמקד בעיקר בעצירת התפשטות הדלקת למקומות נוספים.


<<לפורום נשירת שיער>>


תופעות נלוות וסיבוכים