אינדקס מחלות

אימפטיגו impetigo

תאור

אימפטיגו הוא זיהום בעור שנגרם על-ידי חיידק מסוג סטרפטוקוק, ולעיתים גם  על ידי חיידקים אחרים. 

אימפטיגו שכיח בתינוקות וילדים ומופיע בעיקר על הפנים, סביב האף והפה, על הידיים, הצוואר. עם זאת, אימפטיגו יכול להופיע בכל מקום. מחלה מאד מדבקת, שיכולה להתפשט במגע ישיר או דרך מגע עם חפצים נגועים כמו מגבות, כלי מיטה וכו'.  

אם האימפטיגו מתפשט, הוא עלול לגרום לאי נוחות רבה, הכוללת גירודים רבים. 

אימפטיגו

אחרי שהפצעים מחלימים, תיתכן ירידה קלה בצבע העור באזור, שיחזור לגוון הרגיל שלו עם הזמן, כך שאין סיבה להיות מוטרדים מכך.


סימפטומים

ניתן לזהות אימפטיגו בעזרת הפריחה האופיינית שראשיתה בנקודות אדומות קטנות, והיא מתפתחת לשלפוחיות קטנות שמתפוצצות ויוצרות קרום דביק בצבע דבש. בדרך כלל, פריחה זו מתפשטת במהירות רבה ומדבקת מאד, והיא מלווה בגירודים ומטרידה במיוחד בקיץ - בעיקר באקלים חם ולח. 


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים

סיבוכים בכליות
הדאגה הגדולה ביותר היא מפני תגובה נדירה לזיהום בסטרפטוקוק - דלקת כליות הידועה בשם דלקת פקעיות הכליה (glomerulonephritis). הדלקת בכליות גורמת לשתן להיות בצבע חום כהה (כמו קולה), ועל-פי רוב היא מלווה בכאבי ראש ובעלייה בלחץ הדם. אף שלסיבוך זה שם מפחיד, הוא אינו נמשך זמן רב ומרבית האנשים מחלימים ממנו באופן מלא.


לרוע המזל, אנטיביוטיקה לא תמנע את הדלקת בכליות. אולם היא עשויה למנוע את התפשטות האימפטיגו לאנשים אחרים והיא יעילה גם בריפויו. על אף שיש ויכוח בנושא זה, רופאים רבים מאמינים שאם יש רק פצע אחד או שניים והפצעים אינם מתפתחים, ניתן להסתפק בטיפול ביתי באימפטיגו.