אינדקס מחלות

ירידה בתפקוד המיני sexual malfunction

תאור

תפקוד מיני מוצלח הוא אחד מהמרכיבים החשובים להצלחתן של מערכות יחסים. תפקוד מיני תקין מקנה ביטחון עצמי ומשפר את תגובת הסביבה לאדם. בריאות מינית היא מרכיב חשוב בעל השפעה מכרעת על איכות החיים. ארגון הבריאות העולמי מגדיר את הבריאות המינית כבריאות גופנית, נפשית, רגשית, מנטלית וחברתית וקובע כי בריאות מינית טובה מאריכה את החיים בזמן ומשפרת את איכותם.

קשיים בתפקוד המיני יכולים להיגרם על ידי בעיה גופנית, או להופיע כתסמין של בעיה נפשית, כגון דיכאון, חרדה, טראומה מתח נפשי, לחץ או אירועי חיים לחוצים. שימוש בתרופות שונות, בין אם אלו תרופות מרשם ובין אם אלו תרופות OTC  ותוספי מזון, צריכת אלכוהול או סמים עלולים לגרום לפגיעה בתפקוד המיני.

בין ההפרעות הנפוצות בבריאות המינית ניתן למצוא:

• הפרעות בחשק המיני.

• הפרעות בהתעוררות מינית שביטויה בבעיות בסיכוך, או התרחבות של איבר המין של האישה ובבעיות בזקפה אצל הגבר.

• הפרעות באביונה- אורגזמה, הפורקן המיני, למשל שפיכה מהירה אצל הגבר, או קושי בהגעה לאורגזמה.

• הפרעות כאב ביחסי מין : למשל עווית הנרתיק- וגיניזמוס, וגיניטיס, ולוודיניה, וגינוזיס, וסטיבוליטיס. 

הבעיות השכיחות ביותר בגברים הן הפרעות בזקפה ושפיכה מוקדמת. לעומת זאת, אצל נשים הפניה השכיחה הינה בגין ירידה או היעדר חשק המיני, קושי להגיע לעוררות מינית, קושי בהגעה לאורגזמה וכאבים בטרם, בעת או לאחר קיום יחסי מין.


דרכי הטיפול
קיימים טיפולים רבים להפרעות בתפקוד המיני. לרוב ישנו שילוב בין טיפול תרופתי, טיפול שיחתי ושינוי התנהגותי. הטיפול המיני מבוסס על מתן רשות, מידע והצעות לשינוי התנהלות וטיפול נפשי. זהו מודל מודל אותו הציע אנון בשנות ה-70 הנקרא PLISST. טיפול מיני הוא במרבית המקרים קצר ויעיל, ניתן תוך כדי שמירה קפדנית על סודיות מוחלטת ועל כבוד המטופלים.סימפטומים

ירידה בחשק המיני - הפרעה בחימוד

המטופלים מתארים ירידה כוללת בעניין וברצון לקיים יחסי מין, שבאה לידי ביטוי לא רק בחוסר רצון ליחסי מין או אוננות בפועל, אלא גם במיעוט ניכר של חלומות, ריגושים, פנטזיות, במחשבות וחלומות מיניים.


הפרעות זקפה

הפרעה בזקפה, המכונה לעתים וללא צדק, אי-אונות או אימפוטנציה, היא הפרעת עוררות מינית הנפוצה אצל גברים. שכיחותה של הפרעה זו עולה עם הגיל, והיא יכולה להתבטא בחוסר יכולת להגיע לזקפה, בזקפה חלקית שלא מאפשרת חדירה, או בזקפה לזמן קצר שלא מספיקה לשם קיום יחסי מין מספקים.


שפיכה מוקדמת
שפיכה זריזה, מוקדמת או מהירה, היא בעצם שפיכה שמתרחשת ללא שליטה. זוהי אחת מהבעיות הנפוצות בתחום התפקוד המיני. בערך שליש מהגברים לוקים בבעיה זו או חוו אותה בדרגות חומרה שונות. רוב הגברים מגיעים לשפכה בטווח שבין 2-7 דקות מהחדירה. 


הפרעות באורגזמה
אורגזמה היא שיא הפורקן המיני וגולת הכותרת של יחסי המין. בעיה באורגזמה מתבטאת בירידה בעוצמת הפורקן המיני גם כאשר קיימים גירוי מיני ועוררות מספקים, או בחוסר יכולת לחוות אורגזמה. בעיה זו יכולה להופיע אצל נשים או גברים, אך שכיחה יותר אצל נשים.


כאבים ביחסי מין
כאבים בעת קיום יחסי מין, המוכר גם כדיספארוניה, משגל מכאיב , מתבטאים בכאבים באברי המין לפני, בזמן או אחרי קיום יחסי מין. הכוונה אינה לכאבים בגלל בעיה נקודתית חולפת, אלא מדובר בכאבים החוזרים על עצמם בכל פעם שמקיימים יחסי מין. בעיה הזו יכולה להופיע אצל גברים או נשים, אבל היא נפוצה בעיקר אצל נשים.

אחת התופעות המוכרות ביותר של  דיספראוניה אצל נשים נקרא עווית הנרתיק, וגיניזמוס. זהו כיווץ לא מודע של שרירי הנרתיק, שמתבטא בכאבים בזמן קיום יחסי מין, או אפילו החדרת טמפון או אצבע אל איבר המין. סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים