אינדקס מחלות

פטרת בנרתיק Vulvovaginal candidiasis

תאור

דלקת בנרתיק היא אחת הסיבות השכיחות ביותר לפנייה לרופא נשים. מבין סוגי הדלקות בנרתיק פטרת היא הנפוצה ביותר. מעריכים כי ל-60% מהנשים יהיה אירוע בודד של פטרת בנרתיק במהלך חייהן, ו-20%-5% יילקו באירועים נישנים של פטרת. חלק מהנשים עם פטרת בנרתיק הן אי-תסמיניות לחלוטין ואצל חלק מתפתחים תסמינים קשים ונישנים.
הזן השכיח ביותר של פטרת בנרתיק המופיע בלמעלה מ-90% מהמקרים, הוא Candida albicans, אך קיימים זנים נוספים במיוחד אצל נשים עם אירועים נישנים כמו: Candida glabrata ו-Candida tropicalis. המחלה שכיחה בכל העולם, בעיקר בקרב נשים בעשור השני לחייהן, בהתחילן לקיים יחסי מין ובהריונות. בפטרת בנרתיק ניתן להבחין ב-2 שלבים: שלב ההידבקות ושלב ההפיכה למצב פעיל. הידבקות הנרתיק בפטרת יכולה להיות מקומית ממערכת העיכול, מהחדרת אצבע לנרתיק, מקיום יחסי מין וממין אוראלי. בשלב השני מופיעים התסמינים האופייניים לפטרת בנרתיק, מצב המחייב טיפול. ברוב המקרים, לאחר הטיפול, אם הפטרת נישנית, היא ללא תסמינים. פטרת מורכבת (Complicated) המתאפיינת באירועים נישנים של דלקת בנרתיק במשך אותה שנה, מושפעת ממספר מצבים הגורמים להחמרתה, כמו: סוכרת, טיפול באמצעות אנטיביוטיקה, דיכוי חיסוני, מחלות עור המערבות את העריה, הריון, גלולות למניעת הריון או טיפול הורמוני אסטרוגני מקומי, שטיפות אינטימיות וגורמים תזונתיים.
התלונות השכיחות בפטרת בנרתיק הן גרד, צריבה ושינוי בהפרשה מהנרתיק. יש שהתלונות מוגבלות לעריה בלבד ואחרות הנובעות מתחושה בנרתיק. אצל חלק מן החולות הפטרת מלווה בצריבה במתן שתן ובכאבים בעת קיום יחסי מין. בבדיקה גינקולוגית מסתכל הרופא על אזור העריה לאשש או לשלול אודם מקומי, בצקת או חתכים בעור. בהחדרת מכשיר לנרתיק (ספקולום) הנועד לפישוק שפתי הנרתיק, ניתן להעריך את הסימנים בנרתיק ואת ההפרשות: לחלק מהנשים יש הפרשה סמיכה לבנה צהובה דמוית גבינת קוטג', אך אצל אחרות אין שינוי משמעותי בהפרשות. עם פישוק שפתי הנרתיק ניתן גם להעריך את ה-pH בנרתיק, להסתכל ישירות על ההפרשות בעזרת מיקרוסקופ, או לקחת תרבית מהנרתיק.
הטיפול בפטרת בנרתיק מורכב מטיפול מקומי בפתילות או במשחה, מטיפול פומי או משילוב של השניים. כל התרופות שייכות למשפחת האזולים (Azoles) שהם מעכבי התפתחות פטרייה. אין הבדלים משמעותיים בין התרופות השונות מבחינת יעילות הריפוי אשר מגיעה עד ל-90%-80%. משך הטיפול הוא 7-3 ימים, אך במקרים חדים ונישנים ניתן להעריך את משך הטיפול עד לחודשיים.
ד"ר דורון צרפתי


סימפטומים


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים