אינדקס מחלות

מתח שלפני ווסת Premenstrual syndrome

תאור

תסמינים גופניים ושינויים בהתנהגות ובמצב הרוח מופיעים בימים המקדימים את המחזור החודשי במחזוריות.
התסמינים השכיחים כוללים בין השאר: תפיחות הבטן, צבירת נוזלים, רגישות בשדיים. השינויים ההתנהגותיים כוללים: מתח וחרדה, עצבות ודיכאון, רגישות-יתר והתפרצויות בכי, כעס וקושי בריכוז, עייפות והיעדר הניעה (מוטיבציה) לפעילויות רגילות, רעב מוגבר ועוד. תופעות אלו נעלמות עם הופעת דימום הווסת, ונישנות לקראת הדימום/המחזור החודשי הבא.
אבחון תסמונת המתח הקודם לווסת, ששמה הוטבע בתחילת שנות ה-50, מבוסס על תלונותיה של האישה, בעיתוי המתייחס לימי המחזור החודשי.
אין בדיקות מעבדה או בדיקות עזר שהן ייחודיות לאבחון תסמונת זו. כלי העזר העיקרי לצורך האבחון המשוער הוא התאמת הופעת התסמינים ללוח השנה.
הבסיס הביולוגי לתסמונת טרם הוגדר, אך יש הוכחות לקשר סיבתי להפרשת פרוגסטרון ולירידה ברמתו לקראת תום השלב הלוטאלי של המחזור. מכאן שתסמונת זו אופיינית רק לנשים בגיל הפוריות החוות ביוץ, ואינה מופיעה אצל נערות צעירות מאוד, נשים בהריון או לאחר גיל המעבר.
נשים חוות שינויים אלו ברמות שונות של חומרה. אולם התלונות של אותה אישה בדרך כלל נישנות. מיעוט הנשים מדווחות על פגיעה משמעותית בתפקוד היומיומי, במהלך עיסוקן או באיכות חייהן. קיים דיווח על נטייה משפחתית, כלומר, הסתמנות דומה אצל אימהות, בנות ואחיות.
למרכיב הפסיכולוגי בהתייחסות למחזור החודשי, בהיבט האישי והחברתי של האישה חשיבות מרובה (לדוגמה, פרק הנידה בקרב המשפחות הדתיות). עובדה זו באה לידי ביטוי בהיארעות השונה של התסמונת ובעוצמת הופעתה בקרב נשים מתרבויות שונות.
תסמונת זו נדונה בבית המשפט כטענה לאי-שפיות זמנית במסגרת טיעוני ההגנה של נשים שביצעו פשעים, כולל רצח. דווח כי כשני שלישים מהפשעים האלימים שבוצעו על ידי נשים אירעו בשבוע שקדם למחזור החודשי, ומיעוט זעיר - בשבוע שלאחר מכן.
בין הגישות שנועדו למתן את התסמינים ולהפחית את המצוקה האישית (ההשפעה מוגבלת ותלויה באישה באופן פרטני):
שינוי אורח חיים [צריך להופיע בתוך מסגרת]
- הפסקה של צריכת קפאין ועישון;
- התעמלות, רצוי אירובית;
- תזונה מבוקרת וארוחות סדירות;
- הפחתת מתח והקפדה על שינה סדירה;
- גישה מרגיעה של הרופא המאשר כי התופעה מוכרת ושכיחה, עשויה להקל את מצוקת האישה;
- במקרים קשים - הפסקת המחזור השחלתי: בתרופות (מניעת ביוץ) או בניתוח (כריתת שחלות).
ד"ר מנחם פישר


סימפטומים


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים