אינדקס מחלות

צרעת Leprosy

תאור

מחלת הנסן נקראה בעבר "צרעת" בשל קישור מוטעה בינה לבין הצרעת המקראית. כינויה ע"ש ד"ר הנסן, הרופא הנורווגי שגילה בשנת 1873 את החיידק המחולל.
זוהי מחלה זיהומית כרונית הנגרמת על ידי חיידק מִיקְוֹבַּקטֶריוּם לֶפְּרָה. היא פוגעת בעיקר בעור, בעיניים ובעצבים ההיקפיים, וניתנת לטיפול ולריפוי מלא באמצעות תרופות. המחלה מדבקת, ועוברת מאדם לאדם על ידי שאיפת טיפות רסס שמקורן במערכת הנשימה העליונה של חולה, בעקבות עיטוש או שיעול. לא ניתן לחסן כנגד המחלה, והיא עלולה להתפתח בכל גיל, בזכרים ובנקבות.
ל-95% מהאוכלוסייה עמידות טבעית כנגד המחלה באמצעות תגובה חיסונית יעילה המחסלת את החיידקים ומונעת את התפתחותה למרות מגע עם חולים פעילים ובלתי מטופלים.
אבחון: למחלה סימנים ייחודיים המופיעים בעיקר בעור ובעצבים ההיקפיים, והם משקפים את התגובה החיסונית הייחודית לפלישת החיידק לרקמות. התופעות בעור שהן בדרך כלל סימן ראשון להתהוות המחלה, כוללות: כתמים, רבדים וקישריות שיכולים להיות חסרי תחושה, נטולי הזעה ודלילי שיער. בעצבים תחושתיים הפגיעה גורמת לאובדן תחושות, כמו: חום, קור, מגע, לחץ וכאב שטחי. בעצבים מוטוריים הפגיעה גורמת לחולשה, לשיתוק ולדלדול שרירים, ובעצבים האוטונומיים הפגיעה גורמת לשינוי בתישעורת וליובש של העור. בהיעדר טיפול והדרכה מתאימים פגיעות אלה עלולות לגרור נכויות בלתי הפיכות בגפיים ובעיניים.
הטיפול באמצעות תרופות המומלץ על ידי ארגון הבריאות העולמי הוא טיפול משולב של שלוש תרופות במשך תקופה ארוכה. הטיפול בתרופות יעיל מאוד, החיידקים מאבדים את כושר ההדבקה זמן קצר לאחר התחלת הטיפול, ולכן חולה מטופל אינו מקור להידבקות ואין צורך לבודדו. יש חשיבות רבה לגילוי ולטיפול מוקדם כדי למנוע התפתחות של נזקים בעור ובעצבים, כדי לשמור על תפקוד תקין ועל איכות חיי החולים.
ההערכה היא שיש כיום בעולם כ-12-10 מיליון איש הלוקים במחלה או בתוצאותיה. על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, 91% מהחולים מרוכזים בארצות אנדמיות במזרח אסיה, מזרח אפריקה ואמריקה הלטינית. לפי נתונים אלה, בשנת 2003 נתגלו למעלה מ-500,000 מקרים חדשים. בישראל רשומים כ-200 מטופלים וכמו באירופה ובארצות הברית מתגלים מדי שנה חולים חדשים, רובם מהגרים או תיירים מארצות אנדמיות.
ד"ר לי-און גלעד
רות וכסלר RN, MPA


סימפטומים


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים