אינדקס מחלות

התכווצות שרירים muscle cramp

תאור

עווית, או בשמה המוכר יותר התכווצות שרירים (Muscle cramp), היא התכווצות פתאומית בלתי רצונית של השריר או קבוצת שרירים אשר אינה חוזרת למצב של רפיון. השריר המכווץ נראה בולט ונוקשה למגע. כתוצאה מכך, ייתכן כאב עז בשריר וחוסר יכולת להשתמש בו. העווית יכולה להימשך ממספר שניות ועד מספר דקות ויותר, כאשר משך העווית קצר, לרוב, ניתן להפסיקה על ידי מתיחת השריר המכווץ. התופעה תיתכן בכל השרירים כאשר השכיחות הגבוהה, היא בשרירי הגפיים התחתונים. התופעה שכיחה, נפוצה ולרוב אינה מייצגת בעיה רפואית משמעותית.
הגורמים לעווית: הסיבות השכיחות: עייפות השריר, שימוש-יתר, מאמץ ועבודה בתנאי חום קשים, התייבשות, הריון, חוסר של מלחים ומינרלים, כמו סידן, אשלגן ומגנזיום.
בשכיחות נמוכה יותר: תת-פעילות בלוטת התריס, אלכוהוליזם, אי-ספיקת כליות, מחלה דלקתית של השריר, מחלת שריר מלידה, נזק לעצב היקפי, מחלת נירון מוטוריד וכן, תרופות. בחלק גדול מהמקרים, בעיקר באנשים מבוגרים, לא מזוהה הגורם.
טיפול: הטיפול הראשוני, הוא טיפול עצמי: הפסקת פעילות השריר המכווץ על ידי מתיחה איטית של השריר נגד כיוון ההתכווצות, תוך כדי עיסוי השריר המכווץ ואחיזתו במצב המתוח עד חלוף ההתכווצות. כדי למנוע הישנות של העווית, יש להקפיד על ביצוע תרגולים ומתיחה של השרירים לפני כל מאמץ גופני. כל מאמץ גופני צריך להתבצע בצורה מדורגת ויש להקפיד על שתייה מרובה.
יש לפנות לייעוץ רפואי כאשר יש התכווצויות מרובות, חוסר הקלה בהתכווצויות בטיפול העצמי, חולשת שרירים מלווה וללא קשר למאמץ גופני. ניתן לבצע בדיקות סידן, מגנזיום, אשלגן, תפקודי כבד, בלוטת התריס וכליה. יש מקום לשקול בדיקה חשמלית של השריר והעצב - EMG, כאשר קיים חשד למחלת שריר, מחלת נירון מוטורי או עצב היקפי. מבחינה טיפולית, ניתן להיעזר בטיפול במשככי כאבים ומרפי שרירים. גם להתכווצויות הליליות הנישנות במבוגרים, ניתן לתת טיפול תרופתי.

תרופות לטיפול בעיוות השריר:
קלונקס

ד"ר בעז וולר


סימפטומים


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים