אינדקס מחלות

קדחת ים תיכונית משפחתית FMF

תאור

תרופה המופקת מפקעת הסיתוונית. היא מכילה חומר אלקלואידי המצוי כטיפול בתהליכי דלקת מאז המאה הראשונה לספירה. מקור השם במחוז עתיק בשם קולציס (Colchis) לחוף הים השחור. בתחילה, נוצל הקולכיצין כטיפול במחלת השיגדון (Gout) אולם עם השנים, הורחבו הוריות הטיפול בו לקדחת ים תיכונית משפחתית (FMF), התסמונת ע"ש בכצ'ט (Behçet), עמילואידוזיס (Amyloidosis), סוגים מסוימים של צמקת הכבד, סקלרודרמה (Scleroderma), ומספר תסמונות בעור.
עיקרון פעילותו של הקולכיצין הוא עיכוב יכולת התנועה של התאים הלבנים (ליקוציטים) לאתרים בהם מתהווה התהליך הדלקתי על כל מרכיביו.
קולכיצין נחשבת לתרופה בטוחה, אך טווח רמתה הטיפולית בדם הוא צר. היא עוברת פירוק (מטבוליזם) בכבד ותוצרי פירוקה מופרשים בחלקם בדרכי המרה ובחלקם בשתן. לפיכך, במחלות של הכבד או דרכי המרה או במקרים של אי-ספיקת כליות, יש להקטין את מינונה, או להימנע כליל מהטיפול בה. בשל העובדה כי קולכיצין מפורק על ידי תסס (אנזים) בכבד המשמש לפירוק בו-בזמן גם של תרופות רבות אחרות, קיימת ביניהם תחרות על הפירוק, שבעטיה עלולה רמתו בדם לעלות. נוסף על כך, יצוין כי תכשירים מסוימים מסוגלים לעכב את פעילות האנזים ובכך למנוע את פירוקו של הקולכיצין. בין השאר יוזכרו התרופות והחומרים הבאים המחייבים זהירות במתן משולב עם קולכיצין ובמיוחד במצבים בהם קיימת מחלה בכליות או בכבד: אריתרומיצין (Erythromycin), קטוקנזול (Ketokenazole), דילטיאזם (Diltiazem) ובמידה מסוימת, מיץ אשכוליות.
השפעות הלוואי לטיפול בקולכיצין כוללות: בחילה, הקאה, כאב בטן ושלשול.
במקרים של הרעלה עלולות להופיע התופעות הבאות: פגיעה בתפקוד הלב, אי-ספיקת כליות, אי-ספיקה ריאות, תהליך קרישה תוך-כלית (DIC), ובהמשך פרכוסים ואובדן הכרה. מכיוון שלמעשה, אין טיפול יעיל להרעלה קשה של קולכיצין, קיימת חשיבות עליונה לוודא כי ההוריה לטיפול בו מוצדקת והמינון תואם - בהתחשב בתפקודי הכבד והכליה.
פרופ' בן-שטרית אלדד


סימפטומים


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים