אינדקס מחלות

סרטן Cancer

תאור

סרטן הוא מינוח רפואי אשר מתייחס למגוון רחב של מחלות המאופיינות על ידי התפתחות חריגה של תאים אשר מתחלקים באופן בלתי מבוקר ושיש להם את היכולת לחדור אל תוך הרקמות ולהרוס רקמת גוף בריאה. למחלת סרטן ישנה גם היכולת להתפשט בכל רחבי הגוף שלך.

סרטן מהווה את אחד מגורמי המוות העיקריים בעולם המערבי. אולם סיכויי ההחלמה מן המחלה הולכים ומשתפרים במרבית סוגי הסרטן וזאת הודות לשיפור בשיטות לגילוי מוקדם של המחלה ואפשרויות הטיפול בה.


סימפטומים

התסמינים אשר מלווים את סרטן משתנים ממקרה למקרה וזאת בהתאם לאיבר הגוף אשר נפגע מן המחלה. 

ישנם כמה תסמינים כלליים אשר מיוחסים למחלת סרטן, אך הם אינם אופייניים רק למחלה זו, והם כוללים בין השאר:

·          עייפות
·          חום
·          הופעת גוש או התעבות שניתן לחוש בה מתחת לפני העור
·          כאב
·          שינויים במשקל הגוף, הכוללים עלייה או ירידה לא מתוכננת של משקל הגוף
·          שינויים על פני העור, כגון הופעת גוון צהוב, אזור כהה יותר או אדמומיות של העור, פצעים אשר אינם מחלימים, או שינויים בשומות עור קיימות
·          שינויים בהרגלי הפעולה של המעיים או של שלפוחית השתן
·          שיעול מתמשך
·          בעיות בבליעה
·          צרידות
·          קשיים או הפרעה בעיכול, או תחושת חוסר נוחות לאחר האכילה


סיבות וגורמי סיכון

סרטן נגרם על ידי נזק (הזחה / מוטציה) הנגרם בשרשרת ה- DNA הנמצאת בתאים. שרשרת ה- DNA שלך מכילה מערכת של פקודות המיועדות לתאים שלך, אשר אומרת להם כיצד לגדול, להתפתח ולהתחלק. תאים בריאים נוטים לעיתים לפתח הזחות ב- DNA שלהם, אך יש בידיהם את היכולת לתקן את מרבים ההזחות הללו. או, במידה ואין ביכולתם לבצע את התיקונים הללו, התאים המוזחים לרוב מתים. אולם, חלק מן ההזחות אינו בר תיקון, והן גורמות לתאים לגדול ולהפוך לסרטניים. ההזחות עלולות לגרום גם לחלק מן התאים לחיות אל מעבר לתוחלת החיים הרגילה שלהם. תופעה זו גרומת להצטברות של התאים הסרטניים.

בחלק מהסוגים של סרטן, הצטברות תאים זו יוצרת גידול סרטני. אולם לא כל סוגי הסרטן יוצרים גידולים סרטניים. לדוגמא, לוקמיה הינה סוג של סרטן אשר פוגע בתאי הדם, במוח העצם, במערכת הלימפה והטחול, אולם סוג זה של סרטן אינו יוצר גידול.

ההזחה הגנטית הראשונית הינה רק תחילתו של הליך התפתחות הסרטן. החוקרים מאמינים כי נדרשות התרחשויות של מספר שינויים בתוך התא, על מנת שתתפתח מחלת סרטן, שינויים אלה כוללים בין השאר:

גורם יוזם אשר מביא להופעת שינוי גנטי.
לעיתים בן האדם נולד עם הזחה גנטית כשלהי. אצל אחרים ההזחה הגנטית באה כתוצאה מכוחות הפעילים בתוך הגוף, כגון הורמונים, נגיפים או דלקות כרוניות. הזחה גנטית יכולה להיגרם גם כתוצאה מכוחות הפעילים מחוץ לגופך, כדוגמת קרינה אולטרה סגולית (UV) הבאה מקרני השמש או גורמים מסרטנים על בסיס כימי (קרצינוגנים) הנמצאים בסביבת החיים שלך.

גורם המסייע לגידול מהיר של התאים.
הגורמים המסייעים מנצלים את ההזחות הגנטיות אשר נוצרו על ידי הגורמים היוזמים. הגורמים המסייעים גורמים לתאים להתחלק באופן מהיר יותר. דבר זה עלול להוביל להצטברות של תאים, כמו גידול סרטני. הגורמים המסייעים יכולים לעבור בתורשה, הם יכולים להיווצר בתוך הגוף שלך או יכולים להגיע אל תוך הגוף מבחוץ.

גורמים מקדמים אשר הופכים את הסרטן לתוקפני יותר ומסייעים לו להתפשט.
ללא הגורם המקדם הגידול הסרטני יכול להישאר במצב שפיר ומקומי. הגורמים המקדמים הופכים את הסרטן לתוקפני יותר, ובעל סבירות גבוהה יותר לפלוש אל תוך רקמה הנמצאת בסמוך לו ולהרוס אותה, וכן להיות בעל סבירות גבוהה יותר להתפשט אל עבר איברים אחרים ברחבי גופך. בדומה לגורמים היוזמים והגורמים המסייעים, כך גם הגורמים המקדמים יכולים לעבור בתורשה, או להיווצר כתוצאה מהשפעתם של גורמים סביבתיים.

המבנה גנטי שלך, כוחות הפעילים בתוך הגוף שלך, הבחירות שלך לגבי אורח החיים שלך והסביבה בה אתה חי יכולים להוות את הבסיס להיווצרות הסרטן או להשלים את ההליך במידה והוא כבר החל. לדוגמא, במידה ועברה אליך בתורשה הזחה גנטית אשר הופכת אותך בעל סיכוי גבוה יותר ללקות בסרטן מסוים, אתה תהיה בעל סיכון מוגבר ללקות בסוג סרטן זה יותר מאשר בני אדם אחרים אשר יהיו חשופים לאותו גורם אשר עלול לעורר את הסרטן. ההזחה הגנטית גורמת לתחילתו של ההליך הסרטני, והמרכיב הגורם לסרטן יכול להוות מרכיב מרכזי בהתפתחות העתידית של המחלה. 

יתר על כן בני אדם מעשנים אשר עובדים בסביבת אסבסט יהיו בעלי רמת סיכון גבוהה הרבה יותר לפתח את סרטן ריאות מאשר בני אדם מעשנים אשר אינם עובדים בסביבה זו. זאת מכיוון שהעשן הנוצר מן הטבק יחד עם האסבסט מהווים גורמים להתפתחות סוג סרטן מסוים זה.

בעוד שהרופאים מודעים לגורמים אשר מעמידים אותך בקבוצות הסיכון ללקות במחלת הסרטן, מרבית מקרי הסרטן מתרחשים דווקא אצל בני אדם אשר אין להם גורמי סיכון ידועים. 

הגורמים הידועים כמעלים את רמת הסיכוי שלך ללקות במחלת הסרטן כוללים בין השאר:

הגיל שלך

יכולים לעבור עשורים שלמים עד אשר סרטן יתפתח. זוהי הסיבה שבעקבותיה מרבית בני האדם מאובחנים כלוקים בסרטן רק לאחר שעברו את גיל ה- 55. עד אשר מתגלה הגוש הסרטני, סביר להניח כי התפתחו כ- 100 מיליון עד מיליארד תאים סרטניים, וייתכן כי הגידול הראשוני התחיל את דרכו כבר לפני חמש שנים ולעיתים אף יותר מכך. בעוד שסרטן נפוץ מאוד אצל בני אדם מבוגרים, מחלת הסרטן אינה מופיעה רק אצל מבוגרים – מחלת הסרטן יכולה להופיע ולהיות מאובחנת בכל גיל.

ההרגלים שלך

ידוע כי בחירה בסגנונות חיים מסוימים יכולה להעלות את רמת הסיכון שלך ללקות במחלת הסרטן. עישון, שתייה של יותר ממשקה אלכוהולי אחד (לנשים) או שניים (לגברים) על בסיס יום יומי, חשיפה מוגברת לקרני השמש או כוויות שמש מרובות המלוות בהופעת שלפוחיות, וביצוע מין ללא הגנה יכולים להעלות את רמת הסיכון שלך ללקות במחלת סרטן. ניתן לשבור הרגלים אלה על מנת להוריד את רמת הסיכון שלך ללקות במחלת סרטן – אולם כמה מן ההרגלים הללו ניתנים לשבירה בקלות רבה יותר מאשר אחרים.

העבר המשפחתי שלך

רק כ- 10 אחוזים מכלל מקרי הסרטן מתרחשים על בסיס תורשתי. במידה ומחלת הסרטן נפוצה במשפחתך, ייתכן מאוד כי ההזחות הללו מועברות במשפחתך בתורשה מדור אחד למשנהו. ייתכן ותמצא מועמד מתאים לביצוע בדיקות סקירה אשר יכולות לחשוף האם גם אתה קיבלת בתורשה הזחות גנטיות אשר יכולות להעלות את רמת הסיכון שלך ללקות במחלת סרטן. היה מודע לכך שגם במידה והתגלו אצלך הזחות על בסיס תורשתי אין הדבר אומר בהכרח כי תחלה במחלת סרטן.

מצבך הרפואי הכללי

מחלות כרוניות מסוימות, כדוגמת קוליטיס הכיבית, יכולות להעלות במידה ניכרת את רמת הסיכון שלך לפתח סוגים מסוימים של סרטן. שוחח עם הרופא המטפל בך על רמות סיכון אלה.

סביבת החיים שלך

הסביבה שבה את מנהל את חייך יכולה להכיל כימיקלים מזיקים אשר יכולים להעלות את רמת הסיכון שלך ללקות במחלת הסרטן. גם במידה ואינך נוהג לעשן, אתה יכול להיות חשוף לעישון פאסיבי במידה ואתה נוהג לשהות במקומות שבהם בני אדם אחרים נוהגים לעשן, או במידה ואתה חי במחיצת בן אדם אחר הנוהג לעשן. כימיקלים הנמצאים בביתך או במקום העבודה שלך, כדוגמת אסבסט או בנזן, יכולים גם הם להיות גורמים אשר מעלים את רמת הסיכון שלך ללקות במחלת סרטן.


תופעות נלוות וסיבוכים

מחלת סרטן והטיפול בה יכולים להוביל להופעת מספר סיבוכים, הכוללים בין השאר:

·          תופעות לוואי כתוצאה מן הטיפול בסרטן
·          תגובות בלתי שגרתיות של המערכת החיסונית לסרטן
·          סרטן אשר מתפשט
·          סרטן החוזר ונשנה