אינדקס מחלות

חום Fever

תאור

חום אינו מחלה, אלא תסמין (סימפטום) והוא עדות לתהליך דלקתי כלשהו המתרחש בגוף. החום יכול להיות ביטוי ראשוני של עשרות מחלות בדרגות שונות שמרביתן ברוב המקרים, קלות וחולפות מעצמן.

חום הגוף התקין נע בדרך כלל בין 38-36 מעלות צלזיוס. יש הבדל בגילים שונים ובמיקום מדידת החום. במבוגרים, חום הגוף בדרך כלל נמוך יותר בכחצי מעלה לעומת ילדים ואנשים צעירים, כמו כן חום הנמדד בפה, נמוך בכחצי מעלה לעומת חום הנמדד בחלחולת (רקטום). לכן, יש להתייחס לכל ערך מעל 37.5 מעלות צלזיוסד בקבוצות אלה, כעליית חום.


קראו עוד:  אחת ולתמיד: באיזו דרך הכי טוב למדוד חום בילדים?

חום גבוה


כיצד מתפתח חום גבוה?
חום הגוף נקבע באופן תקין על ידי ווסת חום הנמצא במוח. בזמן דלקת משתחררים חומרים כימיים (ציטוקינים או אינטרלוקינים) מליקוציטים המעורבים בתהליך הדלקתי. חומרים אלה, גורמים לשיבוש בווסת החום. כתוצאה מכך מתגברת פעילות השרירים, עד כדי צמרמורת וטמפרטורת הגוף עולה. נוסף על אלה, במצבים בהם טמפרטורת הסביבה עולה במידה קיצונית, חום הגוף יעלה כתוצאה מספיגת חום.

הגורם העיקרי לעליית חום הוא זיהום - נגיפי (וירלי) או חיידקי. המאפיין העיקרי של מחלה חיידקית הוא עליית חום פתאומית ונטייה לצמרמורת, לעומת מחלה נגיפית, בה החום הדרגתי יותר וממושך.

מחלות נוספות, לא זיהומיות, הגורמות לעליית חום, כוללות מחלות דלקתיות, כמו מחלות פרקים, מחלות המערבות את מערכת החיסון ויצירת נוגדנים עצמיים, כמו זאבת (SLE). פחות שכיחות מחלות גידוליות הפוגעות בכבד או במערכת הלימפה או ביטוי לפגיעה מרכזית מוחית. בחלק מהמקרים, החום יכול להיגרם כתוצאה מצריכת תרופות, בהן תרופות אנטיביוטיות. במרבית המקרים, חום בלבד הוא לא הסימן היחידי ויש לחפש סימנים גופניים ולבצע בדיקות מעבדה נוספות כדי להגיע לאבחנה.

כאמור, עלייה קלה בחום אינה גורמת לנזק באנשים בריאים, אך בתינוקות, קשישים וחולים במחלות מורכבות, כמו חולי לב, סוכרת או מחלת ריאות, יכול להיגרם נזק כתוצאה מהתייבשות, שיבוש מערכות בשל עלייה בתצרוכת חילוף החומרים, הגברת פעילות הלב והריאות והצטברות חומרים רעילים בגוף, כמו במצב של סוכרת.

במקרים הבאים כדאי לפנות לרופא:

א. בכל מקרה בו החום נמשך מעבר לשלושה ימים.

ב. תינוקות עד גיל חודשיים - בכל מקרה של עליית חום.

ג. חום המלווה בחלק מהתלונות הבאות: כאבי ראש חזקים, בחילה, הקאה, נמנום או שינוי במצב ההכרה, כאבים בבליעה, צריבה במתן שתן, תפרחת מפושטת בעור או שלפוחיתית, פרכוסים.

ד. כאשר החולה בין 75 ומעלה.

ה. חולים במחלת לב, סוכרת או מחלת ריאות כרונית ידועה.

תרופות לטיפול בחום:
אופטלגין
אקמול

ד"ר עליזה זיידמן

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים

2007

סובל מחום? שאל את המומחה בפורום רפואה סינית>>>


סימפטומים


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים