אינדקס מחלות

סרטן המעי הגס Colon cancer

תאור

סרטן המעי הגס הינו סוג של סרטן המתפתח במעי הגס (colon), שהוא החלק התחתון ביותר של מערכת העיכול שלך. סרטן החלחולת הינו סוג סרטן הנמצא ב-15 הסנטימטרים האחרונים של המעי הגס. שני סוגי סרטן אלה נקראים לרוב יחדיו "סרטן המעי הגס והחלחולת".

ברוב המקרים סרטן המעי הגס מתחיל כגוש תאים קטן שאינו סרטני המכונה פוליפ בלוטומתי. לאחר זמן מה הפוליפים שנוצרו הופכים לגושים סרטניים הממוקמים במעי הגס.

הפוליפים יכולים להיות קטנים ולהיות מלווים במספר תסמינים מעטים בלבד, אם בכלל. בדיקות סריקה המבוצעות באופן תדיר יכולות למנוע את התפתחות סרטן המעי הגס על ידי גילוי מקודם של פוליפים עוד בטרם הם הופכים לגידולים סרטניים. במידה וכן מופיעים תסמינים המצביעים על סרטן המעי הגס, אלה יכולים לכלול בין השאר שינוי בהרגלי פעילות המעיים, דם בצוואה, עוויות מעיים תמידיות, פליטת גזים או כאבי בטן.


סימפטומים

בני אדם רבים החולים במחלת סרטן המעי הגס לא יחוו תסמינים כלשהם בשלבים המוקדמים של המחלה. כאשר מתחילים להופיע התסמינים, הם יהיו שונים ממקרה למקרה, והם תלויים בגודל הסרטן ובמיקומו בתוך במעי הגס שלך.

התסמינים והסימנים הראשוניים יכולים לכלול בין השאר:

·          שינוי בהרגלי פעילות המעיים שלך, הכוללים בין השאר שלשול, עצירות או שינוי בצורת ובתדירות היציאות שלך, הנמשכת מעבר לפרק זמן של שבועיים.
·          דימומים מפי הטבעת או נוכחות דם בצואה שלך.
·          חוסר נוחות באזור הבטן, כגון עוויות, פליטת גזים או כאבים.
·          יציאות המלוות בכאבי בטן.
·          הרגשה כאילו היציאה לא גרמה לריקון מלא של המעיים שלך.
·          עייפות או חולשה.
·          אובדן משקל בלתי מוסבר.

הימצאות דם בצואה שלך יכולה להצביע על נוכחות של גידול סרטני, אך הוא יכול גם להצביע על מגוון של בעיות בריאותיות אחרות. דם בצבע אדום בהיר, אשר תוכל להבחין בו על גבי נייר הטואלט, סביר להניח כי מקורו נמצא אולי בטחורים או קרעים (פיסורה) בפי הטבעת. 

בנוסף, סוגי מזון מסויימים, כגון סלק או ממתק שוש (ליקריץ) אדום, יכולים להפוך את צואתך לגוון אדום. תחליפי ברזל וכמה מסוגי התרופות לטיפול בשלשולים יכולים לצבוע את הצואה בגוון שחור. אך עדיין, מומלץ ביותר לבדוק כל סימן לדימום בצואה בצורה מקיפה אצל הרופא המטפל בך מכיוון שנוכחות דם בצואה יכולה להעיד לעיתים על מחלה חמורה יותר.
 


סיבות וגורמי סיכון

בדרך כלל, סרטן המעי הגס מתפתח כאשר קבוצת תאים בריאים עוברים שינוי. תאים בריאים גדלים ומתחלקים בצורה סדירה ועקבית על מנת לאפשר לגופך לתפקד בצורה תקינה. אולם, לעיתים גידול התאים יוצא מכלל שליטה – התאים הולכים וממשיכים להתחלק על אף שאין כל צורך בכמות כה גדולה של תאים. באזור המעי הגס ובאזור החלחולת, גידול מוגזם זה של תאים עלול ליצור תאים טרום סרטניים בתוך הציפוי הפנימי של המעי הגס. 

במשך תקופה ארוכה מאוד – היכולה להגיע אף למספר שנים – חלק מן התאים המיותרים הללו יכולים להפוך לסרטניים. בשלבים מאוחרים יותר של המחלה, סרטן המעי הגס יכול לחדור את דופן המעי הגס ולהתפשט (לשלוח גרורות) אל בלוטות הלימפה הממוקמות בסמוך או אל איברים פנימיים אחרים. כמו בכל סוגי הסרטן, הסיבה המדויקת להתפתחות סרטן המעי הגס אינה ידועה עדיין.

גידולים טרום סרטניים במעי הגס

גידולים טרום סרטניים יכולים להיווצר בכל מקום במעי הגס, הצינור השרירי היוצר את החלק האחרון של מערכת העיכול שלך. המעי הגס מורכב מ- 120-150 סנטימטרים בחלק העליון שנקראים המעי, ואילו החלחולת מרכיבה את 15 הסנטימטרים האחרונים שבו.

גידולים טרום סרטניים מופיעים על פי רוב כגוש של תאים (פוליפים) אשר בולטים מדופן המעי הגס. הפוליפים מופיעים לעיתים במבנה של פטרייה. גידולים טרום סרטניים יכולים גם להופיע ככתם שטוח או כשקע בדופן המעי הגס, כאשר סוג זה מורכב יותר לגילוי מכיוון שהוא נדיר מאוד.

ישנם מספר סוגים של פוליפים במעי הגס, וביניהם בין השאר:

אנדומדה. סוג פוליפים זה הינו הנפוץ ביותר להפוך לגידול סרטני והוא לרוב מוסר במהלך בדיקות וסריקות הגילוי, כמו במהלך בדיקת קולונוסקופיה או סיגמוידסקופיה.

פוליפים היפר פלסטיים. סוג פוליפים זה הינו נדיר מאוד והוא אינו מהווה בדרך כלל תשתית להתפתחות סרטן במעי הגס.

פוליפים דלקתיים. סוג פוליפים עלולים להופיע בעקבות מחלת דלקת מעי כיבית (ulcerative colitis). כמה מן הפוליפים המודלקים יכולים להפוך לגידולים סרטניים, כך שאם אתה סובל מדלקת מעי כיבית קיים סיכון גדול יותר שתחלה בסרטן המעי הגס.

אלו הם הגורמים אשר עלולים להשפיע על סיכוייך לחלות במחלת סרטן המעי הגס:

גיל. כ- 90 אחוזים מבני האדם המאובחנים כחולים בסרטן המעי הגס עברו את גיל ה- 50.

היסטוריה רפואית של פוליפים במעי הגס או בחלחולת.

מחלות מעיים דלקתיות.

ליקוים תורשתיים המשפיעים על המעי הגס. תסמונות גנטיות המועברות מדור לדור בתוך המשפחה שלך יכולות להגדיל את הסיכון שלך לחלות במחלת סרטן המעי הגס. תסמונות אלה אחראיות ל- 5 אחוזים מכלל מקרי סרטן המעי הגס. תסמונות גנטית אחת מכונה פוליפים בלוטומתיים משפחתיים (familial adenomatous polyposis FAP) זו תסמונת נדירה אשר גרומת להתפתחותם של אלפי פוליפים על פי קירות המעיים ובחלחולת שלך. 

בני אדם אשר חולים בתסמונת FAP שאינה מטופלת מגדילים את הסיכון שלהם לחלות בסרטן המעי הגס עד הגיעם לגיל 45 למעל 90 אחוזים. תסמונת נוספת היא סינדרום לינץ' (Lynch syndrome) או HNPCC שהוא נפוץ יותר מתסמונת ה- FAP. בני אדם החולים ב- HNPCC הם בעלי סיכוי גדול יותר לחלות בסרטן המעי הגס בגיל מוקדם מאוד. שתי התסמונות, FAP ו- HNPCC, יכולות להתגלות על ידי בדיקה גנטית. שוחח עם הרופא המטפל בך במידה וההיסטוריה המשפחתית שלך מצביעה על המצאות אחת משתי התסמונות.

היסטוריה משפחתית של סרטן המעי הגס ופוליפים במעי הגס.

דיאטה. סרטן המעי הגס וסרטן החלחולת יכולים להיות קשורים לדיאטה שהיא דלה בסיבים תזונתיים, עשירה בשומנים ובקלוריות.

חיים נטולי פעילות גופנית.

סוכרת.

עודף משקל.

עישון.

אלכוהול. שימוש מופרז באלכוהול יכול להגדיל את הסיכון שלך לחלות בסרטן המעי הגס.

הפרעה בהורמון הגדילה.

טיפולי הקרנות לסרטן.


תופעות נלוות וסיבוכים

סוג הטיפול עליו יומלץ לך על ידי הרופא המטפל בך יהיה תלוי במידה רבה בשלב שבו נמצא הסרטן שלך. שלושת סוגי הטיפול העיקריים הם: ניתוח, כימותרפיה והקרנות.

ניתוח כריתת המעי הגס הינו הפתרון העיקרי לטיפול במחלת סרטן המעי הגס. כמה מן המעי הגס שלך יוסר במהלך הניתוח והאם סוגי טיפול נוספים, כגון הקרנות או כימותרפיה, מהווים עבורך פתרון, תלוי במיקום הסרטן שלך, עד כמה הסרטן חדר את דופן המעי הגס שלך והאם הסרטן התפשט אל עבר בלוטות הלימפה שלך או אל איברים פנימיים אחרים בגופך.

הליכים ניתוחיים

הרופא המנתח יסיר חלק מן המעי הגס שלך אשר מכיל את הגידול הסרטני, וזאת יחד עם שוליים נוספים של רקמה בריאה מכל עבריו וזאת על מנת להבטיח שכל הגידול הסרטני הוסר. יחד עם זאת מסירים בדרך כלל את בלוטות הלימפה הנמצאות בסמוך למעי הגס על מנת לבדוק גם אותן להימצאות תאים סרטניים. הרופא המנתח יוכל בדרך כלל לחבר את החלק הבריא הנותר של המעי הגס שלך אל החלחולת. 

במידה והדבר אינו מתאפשר, למשל אם הגידול הסרטני ממוקם בסופו של המעי הגס שלך, ייתכן ותזדקק לפיונית (Stoma) זמנית או קבועה. הליך זה פותח פתח בדופן המעי הגס שלך אליו מתחברת שקית מיוחדת אליה מופרשות הפרשות המעיים שלך. לעיתים הפיונית היא זמנית בלבד, וזאת בכדי לאפשר למעי הגס ולחלחולת שלך להחלים לאחר הניתוח. אולם, בחלק מן המקרים הפיונית תהיה קבועה.

ניתוחים למניעת סרטן

בכמה מן המקרים הנדירים במיוחד, גורמים תורשתיים כגון תסמונת פוליפים בלוטומטיים, או תסמונות מעי דלקתיות כגון דלקת מעי כיבית (ulcerative colitis), אונקולוג על הסרה מוחלטת של המעי הגס והחלחולת שלך וזאת על מנת למנוע הופעה עתידית של גידולים סרטניים אצלך.

ניתוחים לשלבים מוקדמים של סרטן

במידה והגידול הסרטני שלך הוא קטן, והוא ממוקם בפוליפ בשלב מאוד ראשוני, יהיה באפשרותו של הרופא המנתח להסיר את הגידול כולו במהלך קולונוסקופיה. במידה והבדיקה הפתולוגית מצביעה על כך שהגידול הסרטני אינו כלול גם בבסיס הפוליפ – המקום שבו הפוליפ מחובר אל דופן המעי הגס – ישנה סבירות גבוהה מאוד שהגידול הסרטני הוסר במלואו.

ניתוחים לשלבים מתקדמים של סרטן המעי הגס

במידה והסרטן שלך נמצא בשלב מאוד מתקדם או שבריאותך הכללית רופפת מאוד, ניתוח אשר ישחרר סתימה במעי הגס שלך אשר יעזור להקל על תסמינים מהם אתה סובל הינו פתרון טוב ויעיל.

<<לפורום סרטן המעי הגס>>