אינדקס מחלות

עודף ברזל Hemochromatosis

תאור

המוכרומטוזיס היא הפרעה בחילוף החומרים של ברזל המאופיינת בעלייה בערכי ברזל בדם ושקיעת ברזל ברקמות שונות.

לברזל מספר תפקידים בגוף. הוא נמצא בכדוריות אדומות ובתאי שריר ומהווה מרכיב חשוב בפעילות אנזימים שונים. ברזל חופשי בדם יוצר תרכובות רעילות. לצורך הגנה על הגוף, הברזל נמצא בגוף כשהוא קשור לחלבון. לגוף אין יכולת טבעית להיפטר מעודפי ברזל. במידה שכמות הברזל בדם עולה, עודפי הברזל ישקעו באיברים שונים תוך פגיעה בתפקודם.

קיימים שני מצבים של עודף ברזל:

1. המוכרומטוזיס תורשתית, המתבטאת בספיגה מוגברת של ברזל במעי למרות שמחסני הברזל מלאים. המחלה מועברת בתורשה אוטוזומית רצסיבית. סימני המחלה מופיעים בדרך כלל בגברים מעל גיל 40.

2. העמסה חיצונית של ברזל, כמו במקרים של צריכת מספר רב של עירויי דם (כדוריות אדומות מכילות ברזל), או על ידי נטילת עודף תכשירי ברזל.

ד"ר פזית קנטר


סימפטומים

התסמינים של עודף ברזל וחומרתם תלויים במקום, בכמות ובמהירות שבה מצטבר הברזל. התלונות השכיחות של החולים הן חולשה, עייפות, איבוד משקל ותלונות הקשורות לפגיעה באיברים מסוימים.

שקיעת ברזל בכבד גורמת לפגיעה בכבד בדרגות שונות של חומרה, עד כדי התפתחות צמקת הכבד. פגיעה בלבלב גורמת לירידה בהפרשת אינסולין ולמחלת הסוכרת. שקיעת הברזל בלב גורמת לשינוי מבני ותפקודי עם התפתחות אי-ספיקת לב והפרעות קצב. שקיעה במיפרקים גורמת לתפיחות והגבלה תנועתית. כמו כן תיתכן פגיעה בתפקוד המיני.

הכינוי שניתן בעבר למחלה - סוכרת ברונטית, נובע משינוי צבע העור לברונזה על רקע שקיעת הברזל.


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים