אינדקס מחלות

יבלות Verrucae

תאור

יבלות נגיפיות (Viral Warts, Verrucae) הן גידולי עור הנגרמים על ידי נגיפים. הן מופיעות בעיקר אצל צעירים. המראה וההסתמנות שלהן משתנים בהתאם למקום היבלת, לסוג הנגיף ולתגובת החולה.
קיימות מספר צורות שכיחות של יבלות:
1. יבלת מצויה (Verruca vulgaris) - מיקומה השכיח הוא בידיים. היא נראית כגידול מורם עם פני שטח מחוספסים.
2. יבלת בכף רגל (Plantar wart) - יבלות נגיפיות בכפות הרגליים, עלולות להכאיב ולהפריע בהליכה. לעיתים מופיעות יבלות שאינן נגיפיות (Clavus, Corn) מעל בליטות גרמיות באזורי שפשוף ולחץ בכפות הרגליים ובין האצבעות. אלו שכיחות אצל מבוגרים ועלולות לגרום לכאבים ולהפרעה בהליכה.
3. יבלות שטוחות (Verrucae plana) - מופיעות בקבוצות באזורי הפנים או הידיים, לעיתים בגוון העור ולעיתים בגוון חום.
4. יבלות באזור איברי המין (Condylomata acuminata) - יבלות אלו מופיעות אצל גברים באזור הפין וסביבתו או באזור פי הטבעת. אצל נשים הן עלולות להופיע באזור החיצוני של הנרתיק או באזור צוואר הרחם. חשוב לדעת שזנים מסוימים של יבלות איברי המין מעלות סיכון להתפתחות סרטן של צוואר הרחם.
ההידבקות ביבלות נגיפיות היא על ידי מגע ישיר עם היבלת, או עם חלקיקים שנשרו ממנה. אתלטים או ילדים המתקלחים במקלחות משותפות מצויים בסיכון גבוה יותר להידבק ביבלות בכפות הרגליים. ההידבקות ביבלות איברי המין היא באמצעות מגע מיני.
קיימים טיפולים שונים ביבלות נגיפיות וניתן להתאים את הטיפול לסוג היבלת: הקפאה בחנקן נוזלי, טיפול בתמיסת פלואורו - אורציל עם חומצה סליצילית, או טיפול באמצעות לייזר של דו-תחמוצת הפחמן ביבלות עמידות. במרבית המקרים יבלות נגיפיות בעור נעלמות אף ללא טיפול בתוך מספר שנים.
ד"ר אהוד ורנר


סימפטומים


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים