אינדקס מחלות

שיעול נבחני Stridor

תאור

שיעול נבחני עשוי להיות המפחיד מבין המחלות השכיחות שהורים מכירים. הוא מופיע בדרך כלל אצל ילדים מתחת לגיל שלוש או ארבע. באמצע הלילה עשוי הילד להתיישב במיטה ולהיאבק כדי לנשום אוויר. בדרך כלל המצב ילווה בשיעול מאזור מיתרי הקול בגרון, שנשמע כמו נביחה של כלב ים. התסמינים של הילד כה מבהילים עד שהם גורמים בדרך כלל פאניקה. עם זאת, ברוב המקרים ניתן להקל על הבעיות החמורות ביותר של מצב זה בבית בצורה בטוחה, בקלות ובמהירות. 

שיעול נבחני נגרם על-ידי מספר נגיפים (וירוסים). הדלקת הנגיפית גורמת לנפיחות ולזרימה החוצה של הפרשות בבית הקול (לרינקס), בקנה הנשימה (טרכיאה) ובסמפונות (ברונכים), שהם הצינורות הגדולים שמוליכים לריאות. שמה הרפואי של הדלקת כולל את כל המבנים שנפגעים: לרינגוטרכיאוברונכיטיס או בשמה האחר קרופ (croup). הקוטר של דרכי הנשימה אצל ילד צעיר מוצר על-ידי הנפיחות והגירוי הנוסף של ההפרשות, שעשויות להתייבש ולהיקרש ולהקשות על הנשימה. בנוסף יכולות להיות הרבה התכווצויות של דרכי הנשימה, שמסבכות עוד יותר את הבעיה. מטרת הטיפול היא המסת ההפרשות היבשות.

אצל חלק מהילדים שיעול נבחני הוא בעיה חוזרת. ילדים אלו יכולים לסבול משלושה או ארבעה התקפים של המחלה. הדבר לא משקף בדרך כלל בעיה חמורה הגורמת לכך, אך כדאי להתייעץ עם רופא/ה בעניין. כאשר הילדים גדלים ודרכי הנשימה גדלות ומתרחבות, מפסיקים לסבול מהשיעול הנבחני. המחלה נדירה לאחר גיל שבע.

אפיגלוטיטיס או דלקת חיידקית של מכסה קנה הנשימה
לעיתים ניתן לטעות בין חסימה חמורה יותר של דרכי האוויר הנגרמת על-ידי זיהום חיידקי לבין שיעול נבחני על רקע זיהום נגיפי. ילדים עם אפיגלוטיטיס מתקשים על-פי רוב יותר בנשימה. הם עשויים להתקשות מאוד לבלוע רוק ואף להזיל ריר. פעמים רבות הם נאבקים לנשום אוויר כשראשם מוטה קדימה והלסת נשלחת החוצה. תוכנית החיסונים הרגילה של כל התינוקות בארץ כוללת חיסון כנגד חיידק בשם המופילוס אינפלואנזה B, שהיה אחראי לרוב המקרים של אפיגלוטיטיס. לפיכך, המחלה זו נדירה כיום.
אפיגלוטיטיס אינה חולפת באמצעים הפשוטים שמקלים במהירות על השיעול הנבחני. במקרה של חשד לאפיגלוטיטיס יש לפנות לקבלת טיפול רפואי מיידי.


סימפטומים


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים