אינדקס מחלות

סרטן הערמונית Prostate cancer

תאור

סרטן הערמונית הינו סרטן המתפתח בתוך בלוטת הערמונית – בלוטה הדומה בצורתה לאגוז מלך אשר אחראית לייצר את נוזל הזרע, אותו נוזל אשר מזין ומשנע את תאי הזרע שלך.

סרטן הערמונית הוא אחד מסוגי הסרטן הנפוצים ביותר המופיעים אצל גברי. קבלת האבחנה כי לקית בסרטן בבלוטת הערמונית יכולה להיות מפחידה, לא רק מכיוון שמדובר במחלה מסכנת חיים, אלא גם מעצם העובדה כי הטיפול במחלה יכול להביא למגוון תופעות לוואי ובהם בעיות בשליטה על שלפוחית השתן ובעיות בזקפה (אימפוטנציה), אולם, שיטות האבחנה ואפשרויות הטיפול בסרטן הערמונית השתפרו מאוד בשנים האחרונות.

סרטן הערמונית מתפתח ונשאר לרוב בתחום בלוטת הערמונית, במקום שגרימת הנזק אינה חמורה במיוחד. בעוד שסוגים מסוימים של סרטן בלוטת הערמונית גדלים בצורה מתונה וזקוקים לטיפול מינימאלי בלבד או שאינם זקוקים לטיפול כלל, סוגים אחרים יכולים להיות תוקפניים ולהתפשט במהירות.

במידה והגילוי של סרטן הערמונית מתרחש בשלבים המוקדמים של המחלה – כאשר הוא ממוקם עדיין רק בתחומי בלוטת הערמונית – כך עולים הסיכויים שלך לקבל טיפול אשר יצליח להתגבר על המחלה.


סימפטומים

סרטן הערמונית אינו מלווה בדרך כלל בשלבים המוקדמים שלו בתסמינים שניתן להבחין בהם, רבים כל כך המקרים אשר בהם סרטן בלוטת הערמונית אינו מאובחן אלא רק כאשר הסרטן התפשט אל מעבר לבלוטה. אצל מרבית הגברים, הגילוי הראשוני של הימצאות גידול סרטני בבלוטת הערמונית מתרחש במהלך ביצוע בדיקה שגרתית לגילוי נוגדנים המיוחדים לבלוטת הערמונית (PSA prostate-specific antigen) או בדיקת חלחולת דיגיטאלית (DRE digital rectal exam).

כאשר מופיעים כבר תסמינים או סימנים מוקדמים, אופיים תלוי בדרגת ההתפתחות של הגידול הסרטני או במידת ההתפשטות שלו אל עבר אברים אחרים.

התסמינים הראשונים להימצאות גידול סרטני בבולטת הערמונית שלך יכולים לכלול בין השאר בעיות במתן, שתן הנגרמות כתוצאה מהפעלת לחץ של הגידול הסרטני על שלפוחית השתן שלך או על הצינור המוביל את השתן מן השלפוחית (השופכה).

אולם, בעיות במתן שתן הם בדרך כלל סימן למגוון בעיות שהן שפירות בבלוטת הערמונית, כמו הגדלה של בלוטת הערמונית (benign prostatic hyperplasia) או זיהום בבלוטת הערמונית. פחות מ- 5 אחוזים של מקרי הסרטן בבלוטת הערמונית מלווים בבעיות במתן שתן כתסמין הראשוני.

כאשר יש תופעה של בעיות במתן היא יכולה להתבטא על ידי:

· קשיים במתן שתן
· התחלה והפסקות במהלך מתן השתן
· לחץ מוגבר בזרם השתן

סרטן הערמונית או באזורים הסמוכים לבלוטת הערמונית יכולים לגרום ל:

· הופעת דם בשתן
· הופעת דם בנוזלי הזרע

במידה ומחלת סרטן הערמונית התפשטה אל עבר בלוטות הלימפה הוא יכול לגרום ל:

· הופעת נפיחות ברגליים שלך
· תחושת חוסר נוחות באזור אגן הירכיים שלך

במידה ומחלת סרטן הערמונית התפשטה אל עבר העצמות שלך הוא יכול לגרום ל:

· כאבים בעצמות שאינם נעלמים
· הופעת שברים בעצמות
· הפעלת לחץ על עמוד השדרה שלך

 


סיבות וגורמי סיכון

סרטן הינו קבוצת תאים חריגה אשר מתרבה בקצב מהיר יותר מתאים רגילים ואשר מסרבת למות. לתאים סרטניים יש את היכולת לפלוש אל תוך רקמה בריאה ולגרום להריסתה, אם על ידי גדילה הישר על גבי הרקמות הסובבות או לאחר נדידה אל עבר איברים אחרים בגופך בעזרת זרם הדם שלך או דרך מערכת בלוטות הלימפה (שליחת גרורות).
סרטן מיקרוסקופי יכול להתפתח בצורת אשכולות קטנים אשר ממשיכים לגדול והופכים לרקמה דחוסה יותר וקשה.

לא ידוע מהו הגורם להתפתחות סרטן הערמונית ומדוע סוגים מסוימים מתנהגים שונה מאשר אחרים. החוקרים גורסים ששילוב של מספר גורמים שונים הם המפתח, גורמים כמו תורשה, מוצא אתני, הורמונים, תזונה וגורמים סביבתיים.

המודעות לגורמי הסיכון לסרטן הערמונית יכולים לסייע לך להחליט האם ומתי תרצה לעבור בדיקות סריקה לגילוי מוקדם לסרטן בלוטת הערמונית.

גיל. כאשר עוברים את גיל 50 עולה רמת הסיכון לחלות בסרטן הערמונית.

היסטוריה משפחתית. במידה ואחד האחים אלך או אביך חולים בסרטן בלוטת הערמונית, הינך הנמצא ברמת סיכון גבוהה יותר לחלות בסרטן בלוטת הערמונית מגברים אחרים.

תזונה. גברים הניזונים מתזונה העתירה בשומנים וגברים בעלי משקל עודף הם בעלי רמת סיכון גבוהה יותר לחלות בסרטן בלוטת הערמונית. תיאוריה אחת גורסת כי שומנים מעודדים את ייצור הורמון הטוסטסטרון, אשר יכול לעודד את ייצור התאים הסרטניים.

רמות גבוהות של טוסטסטרון. מכיוון שהורמון הטוסטסטרון ממריץ את הגדילה של בלוטת הערמונית, גברים אשר נמצאים בטיפול הורמונאלי על בסיס טוסטסטרון סביר יותר כי יפתחו את סרטן בלוטת הערמונית מאשר גברים אשר להם רמות נמוכות יותר של הורמון הטוסטסטרון. יתר על כן הרופאים מודאגים מכך שטיפול בהורמון הטוסטסטרון עלול להמריץ את התפשטות סרטן בלוטת הערמונית במידה והוא כבר קיים. טיפול ארוך טווח בהורמון הטוסטסטרון יכול להוביל גם להגדלת בלוטת הערמונית (גידול שפיר של בלוטת הערמונית).


תופעות נלוות וסיבוכים

סיבוכים הנובעים כתוצאה מסרטן העמונית יכולים לבוא כתוצאה מן המחלה עצמה או מן הטיפול בה. אחר הפחדים הגדולים ביותר של גברים החולים בסרטן הערמונית היא שהטיפולים הנדרשים יותירו אותם עם בעיה של שפיכה מוקדמת או שלא תהיה ביכולתם להגיע אל זקפה קשה מספיק לביצוע מגע מיני (אין אונות). 
למרבה המזל, ישנם כיום טיפולים אשר יכולים לסייע בהתמודדות עם בעיות אלה ולטפל בהן.

הסיבוכים הנפוצים ביותר המלווים סרטן הערמונית כוללים בין השאר:

·         
דיכאון 
·          התפשטות הסרטן 
·          כאבים 
·          קשיים במתן שתן (איבוד שליטה במתן שתן) 
·          ליקוי בתפקוד המיני (אין אונות) או אימפוטנציה