אינדקס מחלות

יבלת באיברי מין Genital condyloma acuminatum

תאור

יבלות בצורת חרוט באיברי המין הן גידולים פטמתיים כרוביתיים. בעשור האחרון חלה עלייה בשכיחות של זיהום זה, והוכח כי הוא נגרם על ידי נגיף הפפילומה האנושי: Human Papilloma Virus - HPV. למרות שלא ניתן לבודד ולגדל נגיף זה במעבדה, נמצאו בעזרת שיטות של ביולוגיה מולקולתית מעל 100 זנים שלו הגורמים ליבלות ולגידולים באזורים שונים של הגוף. 

זיהום על ידי נגיף הפפילומה מועבר במגע קרוב, בעיקר במגע מיני. ייתכן גם פיזור הנגיף באופן מקומי, לאחר שהתפתחה יבלת ראשונית. זמן הדגירה של נגיף הפפילומה האנושי הוא 3-1 חודשים. יבלות על מיתרי הקול ולאורך קנה הנשימה (Respiratory papillomatosis) עקב זיהום בנגיף הפפילומה, עלולות להתפתח אצל אחד מכל אלף תינוקות שנולדו דרך תעלת לידה מזוהמת בנגיף. היבלות מתחילות לגדול חודשים ואף שנים אחרי הלידה, ובכוחן לגרום לחסימה של דרכי הנשימה. 

לא תמיד ניתן לגלות את היבלות בעין. יבלות שטוחות בלדן ובצוואר הרחם ניתנות לזיהוי רק בעזרת קולפוסקופ (מכשיר אופטי מגדיל). כאשר בודקים חולה שלקתה ביבלות בעריה יש לבדוק גם את הלדן, את צוואר הרחם ואת אזור חיץ הנקבים. 

טיפול: מיעוט היבלות מתרפא באופן עצמוני.
קיימות דרכי טיפול שונות:
- לייזר של פחמן דו-חמצני (CO2 laser) - הטיפול השכיח ביותר. קרן הלייזר מאדה את הנגעים.
- אימיקימוד (אלדרה) - משחה המגבירה את התנגודת החיסונית של הגוף כנגד הנגיף.
- טיפול בהקפאה - מתבצע על ידי מכשיר "קריותרפיה" או על ידי אפליקטורים טבולים בחנקן נוזלי.
- תמיסת פודופילוטוקסין (קונדילוקס) 0.5% - מניחים על היבלת באמצעות אפליקטור ושוטפים אחרי מספר שעות.
- חומצה תלת(טרי)-כלורואצטית - חומר מעכל (קאוסטי) אשר מניחים בזהירות בכמות מועטה על קצה היבלת. תוך 30 שניות היבלת מלבינה, מופיעה תחושת בעירה חזקה למשך 30-15 דקות ולאחר מכן היבלת נושרת.
- חיסון כנגד זנים שונים של הנגיף נמצא בשלבי מחקר.


סימפטומים


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים