אינדקס מחלות

דלקת הכסת bursitis

תאור

הכסת (bursa) הינה רפידה המלאה בנוזל מימי המשמשת כמו כרית ומרככת את המגע בין גידים ושרירים לבין עצמות בדרך כלל באזור הפרקים. כאשר מופיע דלקת בכסת יש תחושת כאב באזור ואף הגבלה בתנועה.
המקומות הנפוצים ביותר להופעת דלקת בכסת הם מפרקי הכתף, המרפק והירך. אולם, היא יכולה להופיע גם בברך, בקרסול ובבסיסי אצבעות הרגליים. הדלקות מופיעות בדרך כלל במפרקים שמבצעים תנועה קבועה שחוזרת על עצמה לאורך זמן.

הטיפול לרוב יהיה מנוחה לפרק והמצב אמור לחלוף בתוך ימים עד שבועות. אבל, לדלקת הכסת יש נטייה לחזור במידה והתנועה שגרמה לכך מלכתחילה נמשכת.
 


סימפטומים

כאשר יש דלקת בכסת המפרק עשוי להיות כואב, נוקשה, אדום, נפוח ובנוסף הכאבים מוחמרים בתנועה או נגיעה באזור.

כדאי לפנות לטיפול רפואי כאשר האודם והנפיחות חמורים, יש הגבלה בתנועה של המפרק, הכאב נמשך למעלה משבועיים או שהוא חריף מאד וכן כאשר מופיע חום מערכתי.
 


סיבות וגורמי סיכון

הסיבה להופעת דלקת בכסת היא משתנה ותלויה במיקום המפרק. מה שמשותף לכל המקרים הוא שבדרך כלל הדלקת מופיעה לאחר ביצוע של תנועה שחוזרת על עצמה המערבת את המפרק או הפעלת עומס מכני אחר על המפרק והכסת.  דוגמאות לגורמים הנפוצים הם:

•    הרמת חפצים מעבר לגובה הראש בצורה שחוזרת על עצמה או השלכת כדור-בסיס בעוצמה עלולים לגרום לדלקת הכסת במפרק הכתף.

•    הישענות למשך זמן ממושך על המרפק כמו בזמן קריאה ממושכת, לימוד, מטווחים בשכיבה ומצבים דומים גורמים לדלקת הכסת במרפק. ההופעה במצב כזה תהיה של נפיחות משמעותית ואודם.

•    כריעת ברך למשך זמן ממושך כמו אצל אנשים שעובדים בהתקנת שטיחים ופרקטים, מקרצפי ריצפה, חיילים ועוד יגרמו להופעה של דלקת בכסת של הברך.

•    ישיבה ממושכת על משטחים קשים או לא נוחים תגרום להופעת דלקת הכסת במפרק הירך.

•    דלקת בכסת יכולה גם להיות זיהומית בעקבות חדירה של פתוגן אל הכסת. מצבים זיהומיים נפוצים במיוחד בברך ובמרפק שם הכסת נמצאת בסמיכות רבה לעור כך שדקירה קטנה עלולה לגרום לחדירה של זיהומים אל הכסת.

גורמי הסיכון:

גיל: הופעה של דלקת בכסת נפוצה יותר בגילאי הביניים (40-60~).

עיסוק: ישנם מקצועות הכרוכים בשימוש אינטנסיבי במפרק אחד או יותר בצורה הגורמת לגירוי של הכסת כמו מתקיני שטיחים, מתקיני גגות רעפים, גננים, חיילים, רוכבי אופניים, שחקני כדורסל וכדור-בסיס ומחליקים על הקרח.

מחלות רקע: מחלות רבות עלולות לפגוע בפרקים ולגרום לעליה בשכיחות דלקת הכסת כמו אצל חולים ב: דלקת פרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis), דלקת פרקים ניוונית (osteoarthritis), שיגדון (gout), מחלות בבלוטת התריס וסוכרת.
 


תופעות נלוות וסיבוכים