אינדקס מחלות

סרטן ריאות Lung cancer

תאור

סרטן ריאות מהווה את הגורם מספר אחת למקרי המוות המתרחשים כתוצאה מסרטן, וזאת הן אצל נשים והן אצל גברים. סרטן ריאות גובה מספר גדול יותר של קורבנות בשנה אחת מאשר סרטן המעי הגס, סרטן הערמונית, סרטן הלימפה וסרטן השד גם יחדיו.

אולם, את מרבית מקרי המוות כתוצאה ממחלת סרטן ריאות ניתן היה למנוע. זאת מכיוון שהעישון אחראי לכמעט 90 אחוזים מכלל המקרים של סרטן ריאות. רמת הסיכון שלך לחלות בסרטן הריאות עולה בהתמדה בהתאם למספר השנים וכמות הסיגריות שעישנת. 

במידה ותפסיק לעשן, גם לאחר שעישנת מספר רב של שנים, תוכל לצמצמם בצורה משמעותית את רמת הסיכון שלך לחלות במחלת סרטן הריאות. במידה ותשמור על עצמך מחשיפה לגורמים נוספים האחראים לתחלואה בסרטן הריאות , כגון החשיפה לאסבסט, לגז הראדון ולעישון פאסיבי, תוכל לצמצם את רמת הסיכון שלך בנוסף לכך.


סימפטומים

במרבית המקרים של סרטן הריאות אינו מלווה בתסמינים כלשהם בשלבים הראשוניים שלו. התסמינים של סרטן ריאות מופיעים לרוב רק כאשר המחלה נמצאת כבר בשלב המתקדם שלה. 

התסמינים של סרטן ריאות כוללים בין השאר:

·          שיעול חדש שהופיע ואינו נעלם 
·          שינויים בשיעול כרוני קיים או "שיעול מעשנים" 
·          שיעול המלווה בכיח דמי, גם אם מועט ביותר 
·          קוצר נשימה 
·          כאבים בחזה 
·          צפצופים בנשימה
·          צרידות


סיבות וגורמי סיכון

תחילת ההתפרצות של סרטן הריאות היא בדרך כלל בתאים המרכיבים את הציפוי הפנימי של הריאות שלך. העישון מהווה את הגורם המרכזי לסרטן ריאות – הן אצל בני אדם מעשנים והן אצל בני אדם אשר נחשפים לעישון פאסיבי. אולם סרטן הריאות יכול להתפרץ גם אצל בני אדם אשר לא נחשפו כלל לעשן סיגריות. במקרים אלה, לעיתים אין סיבה ברורה להתפרצות המחלה. הרופאים הצליחו להרכיב רשימה של גורמים אשר מעלים את הסיכון לחלות בסרטן ריאות.

כיצד גורם העישון לסרטן ריאות

הרופאים מאמינים כי העישון גורם לסרטן ריאות על ידי פגיעה בתאים אשר מרכיבים את הציפוי הפנימי של הריאות שלך. כאשר אתה שואף את עשן הסיגריות, הוא מכיל בתוכו חומרים רבים שמוגדרים מעוררי סרטן (קרצינוגנים), והשינויים חלים ברקמת הריאות כמעט באופן מיידי. בתחילה ייתכן והגוף שלך יהיה מסוגל להתמודד ולתקן נזקים אלה. 

אולם לאחר חשיפה חוזרת ונשנית, התאים הבריאים המרכיבים את הציפוי הפנימי של הריאות שלך ניזוקים במידה הולכת וגוברת. במשך הזמן, נזקים אלה גורמים לתאים לנהוג בצורה חריגה ובסופו של דבר יתפתח גידול סרטני.

הריאות שלך מכילות מספר רב של כלי דם וכלי לימפה, אשר מאפשרים לתאים הסרטניים גישה קלה ומעבר חופשי אל עבר איברים אחרים בגופך. מסיבה זו, סרטן הריאות עלול להתפשט אל עבר איברים אחרים בגופך עוד בטרם תבחין בתסמינים כלשהם. במרבית המקרים, סרטן הריאות עלול להתפשט עוד בטרם ניתן להבחין בו בריאות עצמן.

סוגים של סרטן ריאות

הרופאים נוהגים לחלק  סרטן ריאות לשני סוגים עיקריים אשר מבוססים על צורת התאים הסרטניים כפי שהם נראים תחת המיקרוסקופ. הרופא המטפל בך יקבל החלטות לגבי הטיפול בך בהתבסס על איזה מבין שני סוגי הסרטן יש לך. 

שני סוגי סרטן ריאות עיקריים הם:

סרטן ריאות בעל תאים קטנים (
Small cell lung cancer). סרטן ריאות בעל תאים קטנים מכונה לעיתים "גידול ממאיר (קרצינומה) בצורת שיבולת שועל", הוא נוטה להופיע במרבית המקרים רק אצל מעשנים כבדים והוא נפוץ פחות מן הסוג השני המכונה סרטן ריאות בעל תאים שאינם קטנים. 

סרטן ריאות בעל תאים שאינם קטנים (
Non-small cell lung cancer). סרטן ריאות בעל תאים שאינם קטנים הינו שם כולל למספר סוגים של סרטן הריאות אשר מתנהגים באופן זהה. סרטן ריאות בעל תאים שאינם קטנים כולל בתוכו קרצינומה קשקשית, אדנוקרצינומה, וקרציומה גדולת תאים.

ישנם מספר גורמי סיכון אשר מעלים את רמת הסיכון שלך לחלות בסרטן ריאות. חלק מגורמי סיכון אלה נמצאים בשליטתך, וזאת למשל על ידי הפסקת עישון. ישנם מספר גורמים נוספים אשר אינם ניתנים לשליטה, כגון ההשתייכות המגדרית שלך. 

גורמי הסיכון לתחלואה בסרטן ריאות כוללים בין השאר:

עישון.
העישון מהווה עדיין את גורם הסיכון העיקרי לתחלואה בסרטן ריאות. רמת הסיכון שלך לחלות בסרטן הריאות עולה בהתאם לכמות הסיגריות שעישנת מדי יום ובהתאם למספר השנים שעישנת. הפסקת העישון בכל גיל יכולה לצמצם משמעותית את רמת הסיכון שלך לפתח את סרטן הריאות. 

השתייכות מגדרית.
נשים המעשנות בהווה או שנהגו לעשן בעבר נמצאות בקבוצת סיכון גבוהה יותר לחלות בסרטן הריאות מאשר גברים אשר עישנו את אותה כמות הסיגריות. למרות שלא ברור לגמרי מדוע, אך מספר מומחים גורסים כי נשים הן פגיעות ורגישות יותר לחומרים מעוררי הסרטן הנמצאים בטבק. אחרים מאמינים כי הורמון האסטרוגן משחק תפקיד בעניין. ידוע גם כי נשים נוהגות לשאוף עמוק יותר מאשר גברים, והסבירות שהן יפסיקו לעשן היא נמוכה יותר. 

חשיפה לעישון פאסיבי.
במידה ואינך מעשן רמת הסיכון שלך לחלות בסרטן הריאות עולה במידה ואתה חשוף לעישון פאסיבי. 

חשיפה לגז הראדון.
גז הראדון מופק על ידי פירוק טבעי של אורניום הנמצא באדמה, בסלעים או במים, והופך בסופו של דבר לרכיב באוויר אותו אתה נושם. למרות שרמות חריגות של גז הראדון יכולות להצטבר בכל מבנה, החשיפה המסוכנת ביותר לגז הראדון היא דווקא בסביבה הביתית. ישנן בדיקות אשר יכולות לקבוע האם רמות גז הראדון הנמצאות בביתך הן מסוכנות. 

חשיפה לאסבסט או כימיקלים אחרים.
חשיפה לאסבסט במקום העבודה או חשיפה לכימיקלים אחרים אשר ידוע כי הם גורמים לסרטן – כמו זרניך (ארסן), כרום, ניקל או פיח זפת – יכולה להעלות את רמת הסיכון שלך לפתח את סרטן הריאות, במיוחד אם אתה מעשן בנוסף לכך. 

היסטוריה משפחתית של תחלואה בסרטן הריאות.
בני אדם אשר להם הורה, אח או אדם אחר מקרבה ראשונה אשר חלה בסרטן הריאות נמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר לחלות גם הם. 

צריכה מופרזת של משקאות אלכוהוליים.
צריכת אלכוהול שהיא למעלה ממתונה – כלומר לא יותר ממשקה אלכוהולי אחד ביום לנשים ולא יותר משניים לגברים – יכולה להעלות את רמת הסיכון שלך לחלות בסרטן ריאות.


תופעות נלוות וסיבוכים

סרטן הריאות מלווה בסיבוכים רבים, וביניהם בין השאר:

·          נוזלים בחזה
·          סרטן המתפשט אל עבר אברים נוספים בגוף (גרורות)
·          מוות<<לפורום סרטן ריאות>>