אינדקס מחלות

תת-לחץ דם בעמידה Orthostatic hypotension, postural hypotension

תאור

לחץ הדם הינו הכוח שמפעיל נוזל הדם על כלי הדם והוא מהווה מדד לכוח הזרימה של הדם ויכולתו להזין את רקמות הגוף השונות. מצבים שונים יכולים להשפיע על לחץ הדם.

תת לחץ דם בעמידה הינו מצב בו לאחר קימה משכיבה או ישיבה מופיעה ירידה בלחץ הדם. הירידה יכולה להיות קלה ולהוביל לתחושת סחרחורת של מספר שניות בלבד או חמורה יותר ולהוביל להתעלפות. היא יכולה להופיע אצל כל אדם אך מצב זה נפוץ במיוחד במבוגרים.

כאשר תת הלחץ דם הוא קל אין צורך בטיפול מיוחד וניתן להסתפק במעקב ובשינוי הרגלים בלבד אולם במצבים חמורים כאשר הסחרחורת מופיעה למשך זמן ממושך ובמיוחד כאשר היא מלווה באיבוד הכרה יש צורך בבירור מעמיק של הגורם לתת לחץ הדם בעמידה.
 


סימפטומים

סימני המחלה מופיעים זמן קצר לאחר המעבר מישיבה לעמידה, ובעוצמה רבה יותר משכיבה לעמידה. הם נמשכים מספר שניות עד דקות וכוללים את הדברים הבאים:

•    סחרחורת.

•    ראיה מטושטשת.


•    חולשה.

•    התעלפות ואיבוד הכרה.


•    בלבול.

•    כאב ראש

באופן כללי מדובר בסימפטומים נפוצים העשויים להופיע במעבר לעמידה בעקבות התייבשות, ערכי סוכר נמוכים, לחץ דם נמוך ושהייה באמבט חם. אולם, כאשר הסימפטומים הללו מופיעים לעיתים קרובות ולפרקי זמן ממושכים יש לבצע בירור לגורם מאחר והוא יכול להיות חמור.
 


סיבות וגורמי סיכון

כאשר אנו נעמדים כוח המשיכה גורם לדם להצטבר ברגליים. בעקבות זאת פחות דם נמצא מחזור הדם המוחזר ללב ולכן הלב גם יזרים פחות דם אל הגוף מה שיוביל לירידת לחץ דם. באופן תקין, יש תאים מיוחדים הנמצאים בסמוך ללב ולעורקי הצוואר החשים בירידה הזו בלחץ וגורמים לעלייה בדופק והתכווצות הלב וכן להתכווצות של כלי הדם. באופן זה לחץ הדם עולה בצורה מיידית ויותר דם זורם במערכת, כך שהגוף מקבל פיצוי על נפח הדם שהצטבר ברגליים.

כאשר המנגנון פגוע יופיע תת לחץ דם בעמידה. המצבים הבאים מקשים על הגוף להתמודד עם הצטברות הדם ברגליים:

התייבשות - חום, הקאות, שלשולים, מאמץ מוגבר או חוסר בשתייה מספקת של מים עלולים להוביל להתייבשות. במצב זה יש ירידה כוללת בנפח הדם ולכן במעבר לעמידה יהיה לגוף קשה יותר לפצות גם על נפח הדם שמצטבר ברגליים ויופיע תת לחץ דם בעמידה.

מחלות לב- מחלות הפוגעות במסתמי הלב, אי ספיקת לב ודופק איטי (bradycardia) פוגעים ביכולת של הלב להגביר את זרימת הדם לאחר עמידה פתאומית ובכך גורמים לתת לחץ דם בעמידה.

סכרת- סכרת לא מאוזנת עלולה להוביל להתייבשות מאחר ובמחלה זו יש נטייה למתן כמויות גדולות של שתן. בנוסף, בסכרת יש פגיעה בתפקוד עצבים החיוניים לבקרה על קוטר כלי הדם ועל לחץ הדם.

הפרעות במערכת העצבים
- ישנם מספר מחלות כמו: פרקינסון, שי דרגר (Shy-Drager syndrome) ואמילואידוזיס הפוגעות במערכת העצבית המבקרת את לחץ הדם.

גורמי הסיכון לתת לחץ דם בעמידה:

-    גיל – מעל גיל 65 הסיכון לתת לחץ דם בעמידה עולה מאחר והתאים החשים את לחץ הדם מתפקדים בצורה פחות טובה ובנוסף פעילות הלב נחלשת ויש קושי בתגובה מהירה לשינויים.

-    תרופות – תרופות רבות ממשפחות שונות מעלות את הסיכון לתת לחץ דם בעמידה כמו: משתנים וחוסמי ביטא המשמשים בטיפול ביתר לחץ דם, תרופות טריציקליות הניתנות למחלות נפשיות, ויאגרה הניתן באין אונות וכן תרופות שונות שחלקן נמכר ללא מרשם.

-    מחלות – מחלות לב, כלי דם ומערכת העצבים.

-    מנוחה ממושכת – מנוחה ממושכת במיטה בעקבות מצבי מחלה שונים עלולה להוביל לחולשה כללית ולירידה בלחץ הדם.

-    ישיבה ממושכת ברגליים משוכלות, ברך על ברך, מעודדת הצטברות דם ברגליים.

-    הריון – במהלך ההריון זרימת הדם בגוף מתרחבת על מנת להזין את העובר וכך יש ירידה בלחץ הדם הכולל.
 


תופעות נלוות וסיבוכים

למרות שתת לחץ דם בעמידה הוא מצב קל שבדרך כלל אינו גורם לסיבוכים הוא עלול להוביל לנפילות שעלולות, אצל אנשים מבוגרים, להסתיים בשברים.
מחקרים הראו שנפילות מרובות של לחץ הדם מהוות גורם סיכון לשבץ מוחי ועלולות לגרום לירידה בתפקוד המוחי גם ללא הופעה של שבץ.