אינדקס מחלות

אוטם ריאתי pulmonary infarct

תאור

אוטם ריאתי (Pulmonary infarction) הוא מצב מסכן חיים הנגרם כתוצאה מתסחיף בריאה כתוצאה מקריש דם. תסחיף בריאה הוא חסימה פתאומית של אחד מעורקי הריאה על ידי תסחיף שהוא לרוב קריש דם. הגורם הישיר לתסחיף בריאה הוא ברוב המוחלט של המקרים קריש דם הנוצר בדרך כלל בוורידי הרגליים או האגן, מתפרק לחלקיו ונסחף בזרם הדם (לכן נקרא תסחיף), הוא מוזרם דרך הלב אל הריאות עד שנלכד באחד מעורקי הריאה. תסחיפים גדולים יותר ייעצרו בעורקי הריאה הגדולים יותר, ויגרמו לכן לתסמינים משמעותיים ומסוכנים יותר עד כדי מוות.
תסחיפים שומניים-טרשתיים מדופן כלי דם (כמו תסחיפי שומן של לשד [מח] עצמות לאחר שברים בעצמות הארוכות של הגפיים), תסחיפים של נוזל מי שפיר בנשים סב-לידה ולאחריה, ותסחיפים של חלקי גידולים שונים תוארו, אך הם נדירים יותר.
הסוג הנפוץ כאמור הם תסחיפים של קרישי דם. קרישי דם אלה נוצרים לרוב בוורידים העמוקים של הרגליים והאגן (נקראים: פקקת ורידים עמוקים, Deep vein thrombosis) באנשים עם גורמי סיכון שונים. תסחיפים אלה ניתקים בחלקם ממקום היווצרות הקריש הראשוני, ונסחפים עם זרם הדם אל עורקי הריאות. שם הם עוברים פירוק באופן מלא על ידי מערכת פירוק הקרישים תוך שעות עד ימים, ולרוב לא יגרמו לכל נזק ארוך טווח לרקמות. עם זאת, ב-10% מן התסחיפים לערך קיימת גם פגיעה באספקת החמצן לרקמת הריאה המקומית, ונוצר נזק לרקמת הריאה עד כדי מוות ברקמות. אירוע זה מכונה אוטם בריאה (Pulmonary infarction).


סימפטומים

התסמינים של אוטם ריאתי (Pulmonary infarction) מגוונים ותלויים בגודל קריש הדם ובחומרת התסחיף הריאתי. מחד גיסא, תסחיפים קטנים יכולים להיות אי-תסמיניים ולהתגלות באקראי בבדיקות דימות שנערכות לחולים מסיבות אחרות. תסחיפים קטנים אי-תסמיניים כאלה מתגלים אקראית אצל כמחצית מן החולים שאובחנה אצלם פקקת ורידים עמוקים. מאידך גיסא, תסחיפים גדולים עלולים להביא לחסימה חדה של עורקי הריאה הראשיים, לגרום לירידת לחץ-דם ולתסמיני הלם, ואף לגרום למוות פתאומי. תסחיפים חמורים כאלה הם נדירים ומתרחשים ב-50%-25% ממקרי התסחיפים התסמיניים. רוב התסחיפים התסמיניים לריאות מתבטאים בהופעה חדה של קוצר נשימה. זו מלווה לעיתים בתחושת כאב בבית החזה בנשימה עמוקה (כאב בעל אופי פליריטי). בחלק מן החולים עלולים להופיע גניחת כיח דמי, וחום. תסמינים אחרים כמו דופק מהיר בלבד או סחרחורות ייתכנו אף הם.
במקרים בהם האוטם הריאתי נגרם מקריש גדול במיוחד התסמינים יכללו: קוצר נשימה פתאומי וכאבים בחזה. הכאב נוטה להיות כמו סכין חד, ולעתים קרובות הוא מחמיר עם נשימה של נשימות עמוקות במיוחד. יתכנו גם התקפי עילפון, קוצרי נשימה חמורים ושעול דמי.
תסחיף גדול במיוחד עלול לגרום למוות פתאומי.


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים