אינדקס מחלות

ראומטיזם Rheumatoid arthritis

תאור

ראומטיזם (דלקת פרקים שגרונית) תוקפת את הקרום העוטף את המפרק (סינוביום) וגורמת לנפיחות, כתוצאה מכך חשים כאבים חזקים במפרק, שעלולים להסתיים בעיוות צורתו של המפרק. במקרים מסוימים, אנשים הסובלים מתסמינים של ראומטיזם, מתקשים לבצע אפילו פעולות פשוטות ביותר, כמו לפתוח צנצנת או לטייל ברגל.

ראומטיזם נפוצה בקרב נשים פי שתיים עד שלוש מאשר בקרב גברים, בדרך כלל היא מופיעה בין גיל 40 לגיל 60. אולם היא עלולה לתקוף גם ילדים צעירים ואנשים מבוגרים יותר.

אין מרפא לראומטיזם. באמצעות טיפול נאות, הכולל הגנה על המפרקים ושינויים בסגנון החיים, ניתן לחיות חיים פעילים וארוכים עם המחלה.

תרופות לטיפול ב
ראומטיזם:
ארקוקסיה
נורופן


סימפטומים

סימנים ותסמינים של ראומטיזם כוללים בין היתר:

·             
 כאב במפרקים
·               נפיחות במפרקים
·               רגישות למגע במפרקים
·               כפות ידיים אדומות ונפוחות
·               היווצרות של בליטות קשות מתחת לעור בזרועות (קשרים ראומוטאידים)
·               עייפות 
·               תחושת קשיות בבוקר שנמשכת לפחות 30 דקות
·               חום
·               ירידה במשקל

הסימנים והתסמינים מופיעים תחילה במפרקים קטנים

ראומטיזם בדרך כלל גורמת בעיות במספר פרקים בו זמנית. ברב המקרים, בשלב הראשון ראומטיזם משפיעה תחילה על מפרקים קטנים – פרק כף היד, כפות הידיים, הקרסוליים וכפות הרגליים. עם התקדמות המחלה ניתן לחוש בתסמינים גם בכתפיים, במרפקים, בברכיים, באגן הירכיים, בלסת ובצוואר.

התלקחות (התקף) של סימנים ותסמינים של ראומטיזם

הסימנים והתסמינים של ראומטיזם משתנים בחומרתם ולעתים הם באים וחולפים. תקופות בהן המחלה פעילה יותר מכונות התלקחות או התקף, לעומת תקופות של הפוגה יחסית, בהן הנפיחות, הכאב,הבעיות בשינה והחולשה נחלשות או נעלמות.


סיבות וגורמי סיכון

ראומטיזם מתרחשת כאשר כדוריות דם לבנות – שתפקידן הרגיל הוא לתקוף פולשים בלתי רצויים כמו חיידקים ווירוסים – עוברות מזרם הדם אל הקרום העוטף את המפרקים (הקרום הסינובי). כפי הנראה כדוריות הדם הן שיוצרות את הדלקת בקרום הסינובי. 

הדלקת גורמת לשחרור של חלבונים, שבמשך חודשים או שנים גורמים לקרום הסינובי להתעבות. החלבונים עלולים לפגוע גם בסחוס, בעצם, בגידים וברצועות שבסמוך למפרק. באופן הדרגתי המפרק מאבד את צורתו ומתעקם. בסופו של דבר הוא עלול לצאת מכלל פעולה.

טרם ידוע מהו הגורם לתהליך זה, המוביל בסופו של דבר להיווצרות ראומטיזם. סביר להניח מדובר בתוצאה של שילוב בין מספר גורמים גנטיים וגורמים של סגנון חיים, כמו עישון וגורמים סביבתיים דוגמת וירוסים.

גורמים המעלים את הסיכון לפתח ראומטיזם כוללים:

מין
. נשים נוטות יותר מגברים לפתח ראומטיזם.

גיל
. ברב המקרים ראומטיזם מופיעה בין גיל 40 לגיל 60. יחד עם זאת, היא עלולה לתקוף גם אנשים מבוגרים יותר ואף ילדים (ראומטיזם בגיל הנעורים).

היסטוריה משפחתית
. הסיכון לחלות בראומטיזם, גבוה יותר בקרב אנשים שמישהו מבני משפחתם לוקה במחלה. ראומטיזם אינה עוברת בתורשה באופן ישיר, אלא הנטיה למחלה היא זאת שעוברת בתורשה.

עישון
. עישון סיגריות מעלת את הסיכון לראומטיזם. הפסקת העישון עשויה להקטין את הסיכון.


תופעות נלוות וסיבוכים

ראומטיזם עלולה לפגוע במפרקים באופן שיחליש ואף ישחית אותם. כתוצאה מפגיעה בפרקים, קשה מאד ולעתים אף בלתי אפשרי לבצע פעולות יומיומיות פשוטות. בשלב הראשון ביצוע פעולות דורש יותר מאמץ. עם הזמן עלול להיווצר מצב בו חלק מהפעולות אינן ניתנות לביצוע כלל. טיפולים חדשניים עשויים לעצור את הנזק שנגרם למפרקים או למנוע אותו, כך שניתן יהיה להמשיך ולקיים פעילויות מהנות.