אינדקס מחלות

פטרת בקרקפת Ringworm of the scalp (tinea capitis)

תאור

המחלה נגרמת מזיהום פטרייתי בעור הקרקפת ובשורשי השערות והיא גורמת לתחושת גרד, לקילוף העור ולנשירת שיער. הפטרייה מדבקת ביותר והיא הכי נפוצה בקרב ילדים קטנים וילדים בגיל בית ספר.


הטיפול בפטרת בקרקפת כולל תרופות נגד פטריות, שנוטלים דרך הפה על מנת לחסל את הפטרייה וחפיפה בשמפו מיוחד למניעת הדבקה בפטרייה. במקרים נדירים, נוצר תהליך דלקתי חמור הגורם להצטלקות ולקרחת מקומית קבועה.


סימפטומים

-    הופעת נגע אחד או מספר נגעים, בצורה עגולה בה העור מקולף ורגיש.

-    התרחבות או גדילה של הנגעים.

-    לאחר קילוף העור צבעו נהיה אדום או אפור.

-    שיער שביר וחלש שנתלש בקלות.

-    אזורים רגישים או כואבים על פני הגולגולת.

הסימנים הללו יכולים להופיע גם במחלות נוספות ולכן יש צורך באבחנה מדויקת שאכן מדובר בפטרת הקרקפת.
 


סיבות וגורמי סיכון

פטרת בקרקפת נגרמת על ידי דרמטופיט, סוג של פטרייה, שתוקף את השכבה החיצונית של עור הקרקפת ובסיס השערה.

הפטרייה מדבקת מאד והיא יכולה להדביק אנשים באחת מהדרכים הבאות:

מאדם אחר - מגע ישיר עם אדם אחר הנושא את הפטרייה, אפילו למשך זמן קצר, עלול לגרום להדבקה.

מבעלי חיים - גם בעלי חיים שונים יכולים לשאת את הפטרייה ולהדביק בני אדם במגע ישיר או עקיף. הפטרייה נפוצה אצל חתולים, כלבים וחיות משק – במיוחד אצל הגורים.

מחפצים נגועים -
הפטרייה יכולה לעבור גם ללא מגע ישיר לאדם אחר ולעתים היא יכולה לשהות על פני משטח או חפץ כלשהו שנגע בו אדם או בעל חיים נגוע ולהעביר את הפטרייה. כך הפטרייה יכולה להיות מועברת באמצעות מגבות, בגדים, מצעים, מסרקים ומברשות שיער.

פטרת הקרקפת שכיחה יותר בקרב ילדים בגילאי הגן ובגילאי בית הספר, במיוחד כשהם שוהים במסגרות החינוכיות. המעבר של הפטרייה במקומות אלו מילד לילד היא קלה מאחר וקיים גם מגע פיזי בין הילדים וגם ישנו שימוש משותף בחפצים.

אצל ילדים שיש בבעלותם בעלי חיים קיים סיכוי גדול יותר לסבול מהמחלה מאחר ובעלי חיים יכולים לשאת את הפטרייה על פני גופם אפילו אם הם אינם חולים במחלה.

כמובן שהיגיינה ירודה ותנאי חיים צפופים מגבירים את אפשרויות ההדבקה. חשוב לזכור, שמחלה זו יכולה להופיע גם במבוגרים למרות שהופעתה בקרב ילדים שכיחה יותר.
 


תופעות נלוות וסיבוכים

במקרים מסוימים הפטרייה גורמת להיווצרות של תגובה דלקתית בקרקפת הנקראת קריון (kerion). במצב זה מופיעים שלפוחיות צהובות המנקזות נוזל מוגלתי וגורמת להיווצרות של שכבה פריחה וצהובה על פני עור הקרקפת. באזורי הדלקת יש נשירה מסיבית של שיער או שהשיער נתלש בקלות. מצב זה מופיע בגלל תגובה דלקתית מוגזמת ויכול להוביל להופעת צלקות בקרקפת והתקרחות קבועה.